Powiązane leki
(opisy)

Partobulin-Inject (Immunoglobulinum humanum anti-D)

Folifem (Acidum folicum)

Folovit (Acidum folicum)

Bionect Silverspray

Kwas foliowy

Solcoseryl (żel do oczu)

Corneregel (Dexpanthenolum)

Rivel (Ethacridini lactas)

Oligobs Ciąża

Gelclair

Tagi

wrodzony tkanka owodniowy uszkodzenie pasmo plod zrost owodnia peknac rozszczep

Fora dyskusyjne

proszę o przetłumaczenie roz. anatomopatologicznego z łaciny (4)

Prosze o opinie opisu rezonansu kolana prawego. (1)

Chemioterapia a bezpieczne zajscie w ciaze (4)

Złamania - ręka (1)

Wyniki (1)

uszkodzenia tkanek miekkich (1)

leukocyty (8)

pekniecie twardowki ? (0)

blizna (0)

za duzo plynu owodniowego i skurcze (1)

Zespół taśm owodniowych (2)

Zajęcza warga (7)

cilest (1)

trzaskające biodro-operacja (44)

interpretacja analizy moczu (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Zespół pasm owodniowych

Zespół pasm owodniowych

Zespół pasm owodniowych (ang. amniotic band syndrome, ABS) – sekwencja wad wrodzonych o charakterze dysrupcji, związana z przedwczesnym pęknięciem worka owodniowego i uszkodzeniem zdrowych tkanek płodu przez pasma pękniętej owodni. Obrażenia płodu powstają wskutek mechanicznego działania tych pasm tkanki łącznej, a także przez niedokrwienie i zrosty uszkodzonych tkanek.


Nazewnictwo

Inne nazwy tej jednostki chorobowej to:

  • amniotic deformity adhesions mutilations, ADAM
  • dysplazja Streetera (Streeter's dysplasia)
  • taśmy (pasma, nitki) Simonarta (Simonart's bands)
  • congenital annular defects
  • congenital ring constrictions
  • constriction ring syndrome
  • TEARS, The Early Amnion Rupture Spectrum

Epidemiologia

Zespół pasm owodniowych występuje średnio 1:5 000-15 000 urodzeń[1]. Uważa się też, że przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM) odpowiada za około 170:10 000 poronień.


Etiologia

Przyczyną wad wrodzonych w zespole pasm owodniowych jest pękniecie worka owodniowego we wczesnym okresie ciąży; powstają wtedy łącznotkankowe pasma i włókna owodni, które przyklejają się do galaretowatej powierzchni ciała płodu. Zaciskają się one na ciele płodu wraz z jego wzrostem, co powoduje obrzęk, niedokrwienie, a w skrajnym przypadku całkowitą amputację kończyny, części kończyny, albo uszkodzenie głowy, ściany klatki piersiowej bądź powłok brzucha. Uważa się, że uszkodzenia typu rozszczepów powstają, gdy płód połyka wolny koniec pasma pękniętej owodni. Rozszczepy w zespole pasm owodniowych zwykle nie leżą w miejscach połączenia pierwotnych struktur twarzy, ale mogą imitować prawdziwe rozszczepy o charakterze malformacji.


Obraz kliniczny i przebieg

Stopień uszkodzenia tkanek płodu jest bardzo różny, a lokalizacja uszkodzeń losowa: w zasadzie nie ma dwóch identycznych przypadków wad wrodzonych w zespole pasm owodniowych[2]. Stopień uszkodzenia zależy od czasu, w którym płód był narażony na mechaniczne działanie strzępów owodni: od całkowitego zniszczenia ciała płodu z amputacją kończyn, głowy i poronieniem płodu, do zrostów lub amputacji pojedynczych palców bądź drobnych rozszczepów wargi i podniebienia. Inne spotykane w sekwencji wczesnego pęknięcia owodni wady to: przepuklina mózgowa, nietypowe rozszczepy twarzy, wady narządu wzroku, przepukliny oponowo-rdzeniowe, zrosty łożyska z płodem, atrezja nozdrzy, ubytki ściany klatki piersiowej i brzucha, skrzywienie kręgosłupa. Częste są także ubytki sklepienia czaszki przypominające bezmózgowie i nierzadko jako takie błędnie rozpoznawane. Inne uszkodzenia płodu także bywają diagnozowane jako malformacje; w wykazaniu rzeczywistej przyczyny pomocne jest badanie popłodu, wykazujące pasma i strzępy owodni przyklejone do pępowiny. Konsekwencją wczesnego pęknięcia owodni może być też skąpowodzie z wtórnymi deformacjami.


Przypisy

  1. Harold Chen: Atlas of Genetic Diagnosis and Counselling. Totowa, NJ: Humana Press, 2006, ss. 42-49. ISBN 1-59259-956-7. 
  2. Lech Korniszewski: Dziecko z zespołem wad wrodzonych. Diagnostyka dysmorfologiczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005. ISBN 83-200-3042-0. 

Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_pasm_owodniowych

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Odżywianie w ciąży Odżywianie w ciąży
 
Rozszczep wargi i podniebienia - poradnik dla rodziców Rozszczep wargi i podniebienia - poradnik dla rodziców
 
Wady wrodzone serca u młodocianych i dorosłych Wady wrodzone serca u młodocianych i dorosłych
 
Subkliniczne uszkodzenia narządowe w nadciśnieniu tętniczym Subkliniczne uszkodzenia narządowe w nadciśnieniu tętniczym
 
Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek
 
Kardiologia dziecięca - tom 1 i 2 Kardiologia dziecięca - tom 1 i 2
 
Dziecko z zespołem wad wrodzonych Dziecko z zespołem wad wrodzonych
 
Następstwa uszkodzeń urazowych chrząstek wzrostowych i nasad kości długich Następstwa uszkodzeń urazowych chrząstek wzrostowych i nasad kości długich