Powiązane leki
(opisy)

Cantharis compositum S

TamsuLek (Tamsulosini hydrochloridum)

Urosal (Methenaminum, Phenylis salicylas)

Uro-Vaxom (Escherichia coli)

ŻuraSEPT

Urostim

Toviaz (Fesoteroidinum)

Uro_komfort

Uroflow (Tolterodini hydrogenotartas)

Driptane (Oxybutynini hydrochloridum)

Tagi

nerka tylny mocz moczowy nasienny wzgorek cewka sterczowy zastawka pecherz

Fora dyskusyjne

Badania Moczu a Wojewódzka Komisja Lekarska (0)

Badanie urodynamiczne - kilka pytań (0)

Zakażenia bakteryjne dróg moczowych (2)

Problemy z układem moczowym (0)

Czuję pełność na pęcherzu/ cewce moczowej (13)

Zapalenie pęcherza oraz cewki moczowej. (1)

zaleganie moczu w cewce (5)

krew w moczu i ból cewki oraz podbrzusza (1)

samo pieczenie bez innych objawow (4)

ciagle pełen pęcherz (5)

Ból i parcie na pęcherz. (3)

krew w moczu (3)

problem z układem moczowym (1)

stan zapalny nerek? (3)

poszerzanie cewki moczowej (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Zastawki cewki tylnej

Zastawki cewki tylnej

Wrodzona zastawka cewki tylnej
ICD-10 Q64.2

Zastawki cewki tylnej (ang. posterior urethral valvae, PUV) – najczęstsza wrodzona przyczyna utrudnienia oddawania moczu u chłopców. Częstość występowania tej wady szacuje się na 1:5 000-1:8 000 urodzeń. W wadzie tej nadmiernie przerośnięte fałdy błony śluzowej zlokalizowane w części sterczowej cewki moczowej, między jej ścianą a wzgórkiem nasiennym, utrudniają odpływ moczu z pęcherza. Do powikłań wady należą zaburzenia czynności pęcherza moczowego, przewlekła niewydolność nerek i nawracające zakażenia układu moczowego. Mimo że możliwe jest wykrycie tej wady w okresie prenatalnym, nadal wiele przypadków diagnozowanych jest gdy rozwiną się już poważne powikłania.


Patofizjologia

U mężczyzn w budowie cewki moczowej wyróżniamy część opuszkową, gąbczastą, sterczową i błoniastą. Mianem cewki tylnej określa się część sterczową i błoniastą cewki. W obrębie cewki sterczowej znajduje się wzgórek nasienny z łagiewką sterczową, na której uchodzą nasieniowody i przewody pęcherzyków nasiennych. Od wzgórka odchodzą fałdy śluzówkowe, które mimo że rozwinięte najlepiej u dzieci, normalnie nie stanowią przeszkody w odpływie moczu z pęcherza. Gdy fałdy te są przerosłe i utrudniają przepływ moczu przez światło cewki, mówimy o zastawkach cewki tylnej. Jak dochodzi do powstania tej wady, nie zostało dotąd ustalone; uważa się, że mogą być pozostałością przewodów Wolffa, według innych miałyby być odpowiednikiem fałdów cewkowo-pochwowych, z których u kobiet rozwija się błona dziewicza. Fałdy śluzówkowe cewki tylnej stanowią przeszkodę gdy są zrośnięte na przedniej powierzchni cewki, chociaż niezrośnięte ale przerosłe fałdy również mogą stanowić przeszkodę w odpływie moczu.


Klasyfikacja

Klasyfikacja Younga z 1919 roku[1] jest często cytowana, wskazuje się jednak na jej historyczne znaczenie i brak przełożenia na obserwacje kliniczne[2]:

 • Typ I – to zastawki składające się z dwóch płatków, które odchodzą od dolnego bieguna wzgórka nasiennego, biegną ku bocznym ścianom cewki moczowej i łączą się mniej lub bardziej wyraźnie od przodu na godz 12, tworząc owalną przeponę z eliptycznym otworem. Jest to najczęstszy typ zastawek.
 • Typ II – to zastawki, których płatki biegną od wzgórka nasiennego w kierunku szyi pęcherza moczowego. Występują najrzadziej.
 • Typ III – to zastawki w kształcie przesłony położonej poniżej wzgórka nasiennego, z otworem w części centralnej lub bocznej. Ten typ zastawek występuje sporadycznie.

Objawy kliniczne

W okresie prenatalnym

 • małowodzie (wynikające z uszkodzenia nerek płodu)
 • obustronne wodonercze
 • megaureter
 • widoczny w czasie kilku niezależnych badań wypełniony pęcherz moczowy (przy stwierdzeniu męskiej płci płodu)

W okresie noworodkowym

 • utrudnienia mikcji
  • zatrzymanie moczu
  • kroplowe oddawanie moczu
  • oddawanie moczu cienkim strumieniem
 • niepokój u dziecka towarzyszący wymienionym objawom
 • twardy, powiększony nawet po mikcji pęcherz moczowy
 • guz w okolicy podżebrowej (wodonerczowo zmieniona nerka)

W okresie niemowlęcym


U dzieci starszych


Powikłania

Dochodzi do przerostu mięśnia wypieracza moczu (musculus detrusor urinae), beleczkowania ściany pęcherza, czasem powstają pseudouchyłki. Ujście moczowodowe ulega osłabieniu, co prowadzi do odpływu pęcherzowo-moczowodowego i moczowodowo-nerkowego. Moczowody ulegają poszerzeniu. Zaleganie moczu sprzyja zakażeniom układu moczowego, a odpływ wsteczny moczu z czasem prowadzi do obustronnego wodonercza. Na tle wodonercza rozwija się dysplazja nerek, a wskutek nefropatii refluksowej rozwija się niewydolność nerek. Pęcherz moczowy jest niestabilny, niepodatny.


Rozpoznanie

Wadę można zdiagnozować w USG. Najlepszym jednak badaniem obrazowym jest cystouretrografia mikcyjna, która stanowi metodę z wyboru w diagnostyce schorzenia. Kolejne badania, urografię albo renoscyntygrafię, wykonuje się dla oceny powikłań.


Leczenie

W pierwszej kolejności wdraża się leczenie odbarczające, następnie przyczynowe: metodą z wyboru jest przezcewkowa resekcja zastawek.


Przypisy

 1. Young HH, Frontz WA, Baldwin JC. Congenital obstruction of the posterior urethra. J Urol, 3: 289-365, 1919.
 2. Zastawka cewki tylnej. W: Czesław Szymkiewicz: Chirurgia dziecięca. Jerzy Czernik (red.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, ss. 713-724. ISBN 83-200-3066-8. 

Bibliografia

 • Zastawka cewki tylnej. W: Czesław Szymkiewicz: Chirurgia dziecięca. Jerzy Czernik (red.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, ss. 713-724. ISBN 83-200-3066-8. 
 • red. Kaliciński P. Chirurgia noworodka Inwest-Druk, Warszawa 2004, ISSN 1230-5545 (Suplement do Surgery in Childhood International)
 • A. Dobrzańska, J. Ryżko Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego Urban&Partner 2005 ISBN 83-89581-25-6

Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zastawki_cewki_tylnej

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Choroby nerek i pęcherza Choroby nerek i pęcherza
 
Nietrzymanie Moczu. Przyczyny, Leczenie, Profilaktyka Nietrzymanie Moczu. Przyczyny, Leczenie, Profilaktyka
 
Nietrzymanie moczu u dzieci i dorosłych Nietrzymanie moczu u dzieci i dorosłych
 
Zdrowe serce Zdrowe serce
 
Bezsenność. Jak dobrze sypiać? Poradnik holistyczny Bezsenność. Jak dobrze sypiać? Poradnik holistyczny
 
Atlas osadu moczu Atlas osadu moczu
 
Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2 Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw wyd.2
 
Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw Jak leczyć zapalenie stawów bez lekarstw