Tagi

pokarm plyn blonnik spozywac zapart zaparcie nawykowy jelito kobieta dieta

Fora dyskusyjne

Zaparcia. Jak się pozbyć? (11)

Zaparcia i krew z odbytu. (4)

Hemoroidy (11)

Prawdopodobna szczelina odbytu (4)

zaparcie (2)

Zaparcia nawykowe u 6-latka (2)

Problem, zaparcia. (2)

pełne jelita? (5)

problemy z brzuchem (1)

Problem z wypróżnianiem (1)

lekki ból od dłuzszego czasu (5)

bardzo wzdęty brzuch (3)

Słabo mi po jedzeniu. (3)

Nie mogę się wypróżnić (5)

Ból brzucha, burczenie, lekkie zaparcia (5)

Zaparcie

Zaparcie
Constipatio
ICD-10 K59.0
DiseasesDB 3080
MedlinePlus 003125
MeSH D003248

Zaparcie (potocznie: zatwardzenie, obstrukcja) – utrudniona lub nieczęsta defekacja.


Przyczyny

Osoby zdrowe oddają zazwyczaj 1-2 dobrze uformowane stolce dziennie, czasem stolec co drugi dzień. Zaparcie jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Występuje czasem u osób zdrowych spożywających pokarmy z małą zawartością płynów i błonnika, prowadzących siedzący tryb życia, u osób w podeszłym wieku i noworodków oraz u kobiet w zaawansowanej ciąży.

Często towarzyszy zaburzeniom czynnościowym jelita grubego, zwłaszcza u kobiet, jako tzw. zaparcie nawykowe. W zaparciach kał jest zazwyczaj twardy i suchy, oddawany z wysiłkiem. Zaparcie może być również wywołane przyczynami:

 • mechanicznymi np.:
 • toksycznymi np.:
 • czynnościowymi np.:
  • zaparcia atoniczne u obłożnie chorych i osób w podeszłym wieku
  • choroby gorączkowe
  • charłactwo
  • zaparcie spastyczne.

Jedną z częstszych przyczyn zaparcia jest lekceważenie uczucia parcia na stolec, co prowadzi do zaburzenia odruchu defekacyjnego. Leczenie zależy od przyczyny wywołującej. W leczeniu objawowym stosuje się środki przeczyszczające. W zapobieganiu zaleca się picie większej ilości płynów, podejmowanie aktywności fizycznych oraz spożywanie w pokarmach większej ilości błonnika.


Epidemiologia

W oparciu o określoną definicję, zaparcia występują u 2% populacji, częściej u kobiet, dzieci i osób starszych[1].


Leczenie

Profilaktycznie należy z diety wyłączyć pokarmy ciężkostrawne, tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany, które zawiera biała mąka, ponieważ te pokarmy długo zalegają w jelitach i żołądku. Ponadto należy spożywać odpowiednie ilości błonnika intensyfikującego pracę jelit.

Zaparcia nawykowe

Wstrzymywanie oddawanie stolca po pewnym czasie rozregulowuje rytm pracy jelit powodując ich rozleniwienie. Doprowadza to do zaparć określanych jako nawykowe. Dolegliwości tej sprzyja stres, stany nerwowe, brak ruchu oraz siedzący tryb pracy i życia. W tym przypadku środki przeczyszczające nie są wskazane. Sprawą zasadniczą jest zmiana trybu życia oraz właściwa dieta.

Kurczowe zaparcia

Gdy jelito zaciska się dookoła stwardniałych mas kałowych uniemożliwiając tym samy prawidłowe wypróżnienie, mamy do czynienia z zaparciem kurczowym. Co gorsza, w niektórych przypadkach, zaparcia naprzemiennie mogą występować z biegunkami. Zalecana jest przede wszystkim właściwa dieta (bez przesady z ilością spożywanego błonnika) czyli delikatne mięsa, twarożki, masło, miód, oliwa, gotowane i przecierane jarzyny oraz duża ilość płynów. Należy unikać potraw smażonych czy fermentujących, ostrych przypraw, pieczywa razowego oraz takich produktów jak groch czy fasola.


Zobacz też


Przypisy

 1. Sonnenberg A, Koch TR. Epidemiology of constipation in the United States. „Dis. Colon Rectum”, ss. 1–8, 1989. PMID 2910654. 

Linki zewnętrzne




Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaparcie

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Dieta Szangri-la Dieta Szangri-la
 
Biegunki i zaparcia Biegunki i zaparcia
 
Zespół jelita drażliwego Zespół jelita drażliwego
 
Dieta bez zbóż Dieta bez zbóż
 
101 metod oczyszczania organizmu 101 metod oczyszczania organizmu
 
Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży
 
Opieka nad kobietą ciężarną Opieka nad kobietą ciężarną
 
Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży