Powiązane leki
(opisy)

Maltan (Glucosum)

Castor equi 4%

Egistrozol (Anastrozolum)

Nolvadex (Tamoxifenum)

Borax Dagomed 43 zapalenia i grzybice jamy ustnej

Oxycort A (Hydrocortisoni acetas, Oxytetracyclini hydrochloridum)

Vitagyn C (globulki)

Sulphodent

Taxotere (Docetaxelum)

Zoladex (Goserelinum)

Tagi

piers zakazic sutkowy mastitis zapalenie zapalny gruczol sutka zapalic brodawka

Fora dyskusyjne

Ból sutka (3)

Zmiany wokół brodawki sutkowej (1)

czy nie bedąc w ciazy można mieć jej objawy? (2)

problem z brodawkami sutkowymi (1)

Hormony a brodawki sutkowe (2)

rak piersi. (2)

Czy to coś poważnego?Piersi (6)

Wydzielina z brodawki. (1)

GUZEK W PIERSI U 13 MIES. DZIEWCZYNKI I ZMIANA W SUTKU (3)

Dziwna wydzielina z sutka (0)

okropnie boląca pierś (3)

ROPIEŃ PIERSI (7)

brodawki (0)

PROPECIA (1)

powięksozne gruczoły sutkowe u 16 latka! (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Zapalenie sutka

Zapalenie sutka

Zapalenie sutka − stan zapalny tkanek gruczołu mlekowego. Wyróżnia się zapalenie brodawki sutkowej (thelitis) i zapalenie gruczołów sutkowych (mastitis).


Zapalenie sutka u człowieka

Połogowe zapalenie sutka

Połogowe zapalenie sutka
Mastitis puerperalis
ICD-10 091.X
Zakażenia gruczołu sutkowego związane z porodem
ICD-10 O91.0
Zakażenie brodawki sutkowej związane z porodem
ICD-10 O91.1
Ropień gruczołu sutkowego

Zapalenie w okresie połogu (mastitis puerperalis) stanowi około 95% przypadków zapalenia sutka. Rozwija się w 2-3 tygodnie od rozpoczęcia karmienia piersią i powstaje bądź jako zakażenie wstępujące po urazach (pęknięciach) w obrębie brodawki sutkowej bądź też jako zapalenie zastoinowe (niedostateczne opróżnianie piersi z pokarmu). W badaniu zwykle widoczne jest zaczerwienione i bolesne miejsce na skórze piersi. W bardziej zaawansowanych postaciach cała pierś jest obrzęknięta i zaczerwieniona. Szybko dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachowych, ewentualnie z towarzyszącą gorączką i dreszczami. W połogu istotne jest wczesne rozpoznanie, ponieważ w przypadku zaawansowanych zmian z powstaniem ropni konieczne jest szerokie nacięcie ropnia i sączkowanie. Najczęstszym patogenem wywołującym zapalenie piersi w połogu jest gronkowiec złocisty.

Wczesne zmiany leczy się hamując laktację (podając leki hamujące wydzielanie prolaktyny- np. bromokryptynę), stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne, okłady ze zmrożonych liści kapusty (działające przeciwzapalnie i zmniejszające obrzęk) oraz antybiotyki. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne może być chirurgiczne zaopatrzenie zmian zapalnych (głównie ropni).

Jeśli zmiany nie wycofują się szybko po leczeniu wówczas należy wykonać badanie histopatologiczne w celu wykluczenia raka sutka (m.in. raka zapalnego- carcinoma inflammatorium)

Pozapołogowe zapalenie sutka

Zapalenie piersi poza okresem połogu (mastitis nonpuerperalis) rozwija się zdecydowanie rzadziej. U kobiet występują 2 szczyty zachorowań: poniżej 30 r.ż. (około 60%) i między 50 a 60 r.ż.

U młodych kobiet (poniżej 30. r.ż.) z reguły występuje okołoprzewodowe zapalenie sutka. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów[1]. Tego typu zapalenia wywołane są zakażeniem bakteryjnym wstępującym, tzn. rozpoczynającym się w okolicy otoczki. Choroba objawia się bolesnością piersi (u kobiet niezwiązaną z cyklem płciowym), wciąganiem brodawki, wyciekiem z brodawki, guzem zapalnym lub ropniem wyczuwalnym pod otoczką, a także przetoką ropną. W leczeniu stosuje się antybiotyki aktywne wobec bakterii tlenowych i beztlenowych.

Częstszą przyczyną niepołogowego zapalenia sutka są zapalne powikłania zmian mastopatycznych.

Do innych przyczyn należą:

Niepołogowe zapalenia sutka wykazują skłonność do nawrotów. Stosuje się leczenie przyczynowe, leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Gdy zmiany nie wycofują się szybko w trakcie leczeniu wówczas należy wykonać badanie histopatologiczne (także u mężczyzn) w celu wykluczenia raka sutka, a w przypadku zapalenia brodawki sutkowej- wykluczenia raka Pageta.

Noworodkowe zapalenie sutków

Zapalenie gruczołu sutkowego u noworodka (mastitis neonatorum) to zakażenie dotyczące gruczołów sutkowych obrzmiałych w wyniku działania hormonów matki podczas ciąży. Występuje rzadko, zwykle u noworodków donoszonych. Zdecydowanie częściej występuje u dziewczynek. U około 50% dzieci z noworodkowym zapaleniem sutków stwierdza się ropień sutka. W każdym przypadku zapalenia tego typu konieczne jest wczesne podanie antybiotyku pozajelitowo, celem uniknięcia zniszczenia tkanki gruczołu.

Ropień Montgomery'ego

Jest to szczególna postać zapalenia sutka. Zmiany dotyczą jednego z gruczołów Mongomery'ego znajdujących się na brodawce sutkowej. Wokół gruczołu powstaje czyrak, który zwykle przechodzi w ropień. Leczenie polega na chirurgicznym nacięciu zmiany i antybiotykoterapii.


Zapalenie sutka u zwierząt


Przypisy

  1. http://www.libramed.pl/wpg/NumeryArchiwalne/22/08.html

Bibliografia

  • Ginekologia praktyczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1994, ss. 767-769. ISBN 83-200-3008-0. 
  • Ginekologia i położnictwo. Wrocław: Urban & Partner, 2004, ss. 320-321; 447-448. ISBN 83-85842-77-2. 
  • Choroby gruczołu sutkowego u dzieci i młodzieży. Część 1: Zaburzenia rozwojowe i choroby zapalne sutka. „Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo”. 5 (57), ss. 63-70, 2008. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_sutka

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Zapalne choroby reumatyczne w wieku rozwojowym Zapalne choroby reumatyczne w wieku rozwojowym
 
Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C
 
Choroby zapalne stawów Choroby zapalne stawów
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Stany zapalne Stany zapalne
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna
 
Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego - tom 1 Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego - tom 1