Powiązane leki
(opisy)

Maltan (Glucosum)

Castor equi 4%

Egistrozol (Anastrozolum)

Nolvadex (Tamoxifenum)

Borax Dagomed 43 zapalenia i grzybice jamy ustnej

Oxycort A (Hydrocortisoni acetas, Oxytetracyclini hydrochloridum)

Vitagyn C (globulki)

Sulphodent

Taxotere (Docetaxelum)

Zoladex (Goserelinum)

Tagi

piers zakazic sutkowy mastitis zapalenie zapalny gruczol sutka zapalic brodawka

Fora dyskusyjne

zobacz Ból sutka (3)

zobacz Zmiany wokół brodawki sutkowej (1)

zobacz czy nie bedąc w ciazy można mieć jej objawy? (2)

zobacz Hormony a brodawki sutkowe (2)

zobacz problem z brodawkami sutkowymi (1)

zobacz rak piersi. (2)

zobacz GUZEK W PIERSI U 13 MIES. DZIEWCZYNKI I ZMIANA W SUTKU (3)

zobacz Czy to coś poważnego?Piersi (6)

zobacz Dziwna wydzielina z sutka (0)

zobacz Wydzielina z brodawki. (1)

zobacz okropnie boląca pierś (3)

zobacz ROPIEŃ PIERSI (7)

zobacz brodawki (0)

zobacz PROPECIA (1)

zobacz powięksozne gruczoły sutkowe u 16 latka! (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Zapalenie sutka

Zapalenie sutka

Zapalenie sutka − stan zapalny tkanek gruczołu mlekowego. Wyróżnia się zapalenie brodawki sutkowej (thelitis) i zapalenie gruczołów sutkowych (mastitis).


Zapalenie sutka u człowieka

Połogowe zapalenie sutka

Połogowe zapalenie sutka
Mastitis puerperalis
ICD-10 091.X
Zakażenia gruczołu sutkowego związane z porodem
ICD-10 O91.0
Zakażenie brodawki sutkowej związane z porodem
ICD-10 O91.1
Ropień gruczołu sutkowego

Zapalenie w okresie połogu (mastitis puerperalis) stanowi około 95% przypadków zapalenia sutka. Rozwija się w 2-3 tygodnie od rozpoczęcia karmienia piersią i powstaje bądź jako zakażenie wstępujące po urazach (pęknięciach) w obrębie brodawki sutkowej bądź też jako zapalenie zastoinowe (niedostateczne opróżnianie piersi z pokarmu). W badaniu zwykle widoczne jest zaczerwienione i bolesne miejsce na skórze piersi. W bardziej zaawansowanych postaciach cała pierś jest obrzęknięta i zaczerwieniona. Szybko dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych pachowych, ewentualnie z towarzyszącą gorączką i dreszczami. W połogu istotne jest wczesne rozpoznanie, ponieważ w przypadku zaawansowanych zmian z powstaniem ropni konieczne jest szerokie nacięcie ropnia i sączkowanie. Najczęstszym patogenem wywołującym zapalenie piersi w połogu jest gronkowiec złocisty.

Wczesne zmiany leczy się hamując laktację (podając leki hamujące wydzielanie prolaktyny- np. bromokryptynę), stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne, okłady ze zmrożonych liści kapusty (działające przeciwzapalnie i zmniejszające obrzęk) oraz antybiotyki. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne może być chirurgiczne zaopatrzenie zmian zapalnych (głównie ropni).

Jeśli zmiany nie wycofują się szybko po leczeniu wówczas należy wykonać badanie histopatologiczne w celu wykluczenia raka sutka (m.in. raka zapalnego- carcinoma inflammatorium)

Pozapołogowe zapalenie sutka

Zapalenie piersi poza okresem połogu (mastitis nonpuerperalis) rozwija się zdecydowanie rzadziej. U kobiet występują 2 szczyty zachorowań: poniżej 30 r.ż. (około 60%) i między 50 a 60 r.ż.

U młodych kobiet (poniżej 30. r.ż.) z reguły występuje okołoprzewodowe zapalenie sutka. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów[1]. Tego typu zapalenia wywołane są zakażeniem bakteryjnym wstępującym, tzn. rozpoczynającym się w okolicy otoczki. Choroba objawia się bolesnością piersi (u kobiet niezwiązaną z cyklem płciowym), wciąganiem brodawki, wyciekiem z brodawki, guzem zapalnym lub ropniem wyczuwalnym pod otoczką, a także przetoką ropną. W leczeniu stosuje się antybiotyki aktywne wobec bakterii tlenowych i beztlenowych.

Częstszą przyczyną niepołogowego zapalenia sutka są zapalne powikłania zmian mastopatycznych.

Do innych przyczyn należą:

Niepołogowe zapalenia sutka wykazują skłonność do nawrotów. Stosuje się leczenie przyczynowe, leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Gdy zmiany nie wycofują się szybko w trakcie leczeniu wówczas należy wykonać badanie histopatologiczne (także u mężczyzn) w celu wykluczenia raka sutka, a w przypadku zapalenia brodawki sutkowej- wykluczenia raka Pageta.

Noworodkowe zapalenie sutków

Zapalenie gruczołu sutkowego u noworodka (mastitis neonatorum) to zakażenie dotyczące gruczołów sutkowych obrzmiałych w wyniku działania hormonów matki podczas ciąży. Występuje rzadko, zwykle u noworodków donoszonych. Zdecydowanie częściej występuje u dziewczynek. U około 50% dzieci z noworodkowym zapaleniem sutków stwierdza się ropień sutka. W każdym przypadku zapalenia tego typu konieczne jest wczesne podanie antybiotyku pozajelitowo, celem uniknięcia zniszczenia tkanki gruczołu.

Ropień Montgomery'ego

Jest to szczególna postać zapalenia sutka. Zmiany dotyczą jednego z gruczołów Mongomery'ego znajdujących się na brodawce sutkowej. Wokół gruczołu powstaje czyrak, który zwykle przechodzi w ropień. Leczenie polega na chirurgicznym nacięciu zmiany i antybiotykoterapii.


Zapalenie sutka u zwierząt


Przypisy

  1. http://www.libramed.pl/wpg/NumeryArchiwalne/22/08.html

Bibliografia

  • Ginekologia praktyczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1994, ss. 767-769. ISBN 83-200-3008-0. 
  • Ginekologia i położnictwo. Wrocław: Urban & Partner, 2004, ss. 320-321; 447-448. ISBN 83-85842-77-2. 
  • Choroby gruczołu sutkowego u dzieci i młodzieży. Część 1: Zaburzenia rozwojowe i choroby zapalne sutka. „Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo”. 5 (57), ss. 63-70, 2008. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_sutka

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Zapalne choroby reumatyczne w wieku rozwojowym Zapalne choroby reumatyczne w wieku rozwojowym
 
Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C
 
Choroby zapalne stawów Choroby zapalne stawów
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Prostata Prostata
 
Stany zapalne Stany zapalne
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna