Powiązane leki
(opisy)

Tagi

skomplikowac wykonywac czynnosc zgoda zabiegowy nalezec wykonac oddzial zabieg uzyskac

Fora dyskusyjne

Nieudana punkcja (12)

Zawroty głowy (1)

Za krótkie wędzidełko (1)

Wypadająca rzepka - zabieg (1)

Siódemka usunięta bez zgody pacjenta (0)

Dializy - jaka choroba (7)

Oddział Onkologi (1)

Szpital? (0)

Zabieg usunięcia niedrożności przewodu nosowo-łzowego-GDZIE? (3)

Niebezpieczne płukanie ucha? (2)

Blizny po fotoepilacji (7)

Ciągłe stany podgorączkowe (0)

Wycięcie dzikiego mięsa (1)

ZESPÓŁ NERWU ROWKA ŁOKCIOWEGO -czy robić zabieg chirurgiczny (0)

Problem z mówieniem po wycięciu migdałków. (3)

Zabieg

Zabieg to rodzaj czynności medycznej służącej diagnozowaniu, profilaktyce, a przede wszystkim leczeniu pacjenta. Czynność taka może być wykonywana zarówno ręcznie, jak i przy pomocy skomplikowanej aparatury medycznej i narzędzi.

Co ważne, według tej definicji zabiegiem są zarówno: dezynfekcja otarcia naskórka, prosta iniekcja, czy zimny okład, jak i transplantacja serca czy założenie implantu słuchowego. Jak widać jest to zakres bardzo szeroki, z tego powodu zabiegi wykonują nie tylko lekarze, ale także, w zależności od charakteru zabiegu, inny personel (w szczególności pielęgniarski). Umiejętność przeprowadzania różnych zabiegów jest nieodzowna u lekarzy wszystkich specjalności (nawet tak "niezabiegowych" jak radiologia), choć oczywiście w różnym stopniu.

Zabiegi w zależności od ich charakteru mogą wymagać różnorodnego sprzętu i kwalifikacji od wykonującego zabieg, a także odpowiednich pomieszczeń. Niektóre zabiegi trzeba wykonywać w warunkach zbliżonych do aseptycznych na sali operacyjnej, inne w tzw. gabinetach zabiegowych, należących do oddziałów szpitalnych. Mniej skomplikowane zabiegi można wykonać przy łóżku chorego, w ambulatorium, a nawet w domu pacjenta.

Każdy zabieg medyczny niesie za sobą naruszenie nietykalności osobistej pacjenta, dlatego przed wykonaniem zabiegu prawo wymaga uzyskania pisemnej zgody od pacjenta bądź jego rodziny. W przypadku zagrożenia życia, połączonego z utratą przytomności, zabiegi takie jak resuscytacja wolno przeprowadzić bez uzyskania wcześniejszej zgody.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja - inaczej zabieg chirurgiczny.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zabieg

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Nie czas chorować? Zdrowie, choroba i leczenie w perspektywie antropologii medycznej Nie czas chorować? Zdrowie, choroba i leczenie w perspektywie antropologii medycznej
 
Wiosna. Żyj zgodnie z porą roku Wiosna. Żyj zgodnie z porą roku
 
Dieta płodności. W zgodzie z naturą Dieta płodności. W zgodzie z naturą
 
Zdrowie od kuchni Zdrowie od kuchni
 
Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych Dolegliwosci wątroby i dróg żółciowych
 
Medycyna w pigułce Medycyna w pigułce
 
Wykłady z fizjologii człowieka Wykłady z fizjologii człowieka
 
Opieka nad wcześniakiem Opieka nad wcześniakiem