Powiązane leki
(opisy)

Anticol (Disulfiramum)

Dostinex (Cabergolinum)

Berberis Complexe Nr 83

Humavit Z

Olopeg (Macrogolum)

Octenisept

Zofran (Ondansetronum)

Tantum Rosa (Benzydamini hydrochloridum)

Neomycinum (tabletki) (Neomycini sulphas)

Mucosolvan (iniekcje) (Ambroxoli hydrochloridum)

Tagi

spozywac stracic wyrzynac osemka operacja pokarm produkt madrosc zawiazka odpowiedni

Fora dyskusyjne

zęby mądrości (1)

Białe paski/plamy na zebach (2)

Ruszajaca sie szostka i bolace dziaslo (1)

4 zeby madrosci (2)

Ząb mądrości - czy na pewno? (4)

Ortodontyczne leczenie - śmieszne, denerwujące i kosztowne (4)

dieta 20 latki (0)

Dieta: nie jedzenie po 18 (9)

Krew z odbytu i ból pleców. (3)

Stany nerwowe (3)

ŻELAZO (1)

Dieta przy refluksie żołądkowo-przełykowym. (15)

refluks (4)

Dlaczego nie udaje mi się przytyć? (1)

spożywanie pokarmu a wzrost ciśnienia (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Ząb mądrości

Ząb mądrości

Ząb mądrości, "ósemka" – potoczne określenie trzeciego zęba trzonowego u człowieka. Człowiek posiada cztery takie zęby. Są one ostatnimi zarówno w szczęce jak i w żuchwie. Początek okresu ich wyrzynania się może być bardzo różny – najczęściej przypada pomiędzy 17. a 21. rokiem życia, nie jest to jednak reguła, ponieważ wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia. Ponadto zęby te nie zawsze wyrzynają się całkowicie, a bywa, że niektóre z nich nie wyrzynają się wcale. Zęby mądrości uważane są za narządy szczątkowe u człowieka.

Wyrzynanie się zębów mądrości jest zwykle bolesne. Są one najbardziej narażone na próchnicę – zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu. Ponadto biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmu, za to mogą wystawać pod innym kątem niż linia pozostałych zębów. Z tych wszystkich powodów panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy zawsze usuwać, jako mało przydatne człowiekowi, a niosące z sobą dużo różnorakich problemów. Obecnie odchodzi się od tego typu praktyk.


Zastosowanie w autotransplantacji

Jeśli pacjent straci jakiś ząb, zawiązek "ósemki" może zostać użyty do autoprzeszczepu. Zawiązek powinien być w odpowiednim stadium rozwoju korzenia. W miejscu straconego zęba chirurg stomatolog robi tzw. lożę – przygotowuje zębodół. Przez jakiś czas ząb musi być unieruchomiony – połączony z innymi zębami za pomocą specjalnej szyny, co zwiększa szanse na przyjęcie się i utrzymanie przeszczepu. Potem można go oszlifować i założyć koronę, nadając mu odpowiedni kształt. Pacjent ma zatem swój własny ząb, autotransplantowany w inne miejsce.


Postępowanie po operacji usunięcia zęba mądrości

Zębodół zamyka się najczęściej w pierwszym tygodniu po operacji. Po zabiegu należy chłodzić operowane miejsce zewnętrznie - poprzez przyłożenie do policzka zimnego kompresu oraz wewnętrznie - poprzez ssanie kostek lodu. Bezwarunkowo należy wykluczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące) oraz napojów alkoholowych. Zabronione jest również palenie tytoniu. Ze zrozumiałych względów należy też zrezygnować z konsumpcji twardych, bądź wymagających żucia produktów żywnościowych. Zalecane jest spożywanie potraw półpłynnych (kasza manna, puree ziemniaczane, sosy itp.). Ze względu na możliwość zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej i nadmiernego krwawienia należy się wstrzymać z wysiąkiwaniem nosa.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%85b_m%C4%85dro%C5%9Bci

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Dieta Szangri-la Dieta Szangri-la
 
Stany zapalne Stany zapalne
 
Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens? Wyjść z mroku. Co robić, gdy życie straciło sens?
 
101 metod oczyszczania organizmu 101 metod oczyszczania organizmu
 
Dieta bez zbóż Dieta bez zbóż
 
Bądź zdrów bez lekarstw Bądź zdrów bez lekarstw
 
Wyglądaj świetnie każdego dnia Wyglądaj świetnie każdego dnia
 
Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować ficzyczne i emocjonalne zdrowie Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować ficzyczne i emocjonalne zdrowie