Tagi

partnerka seksualny pojawiac opoznic wytrysk istniec dewiacyjny organiczny czynnosciowy roznicowac

Fora dyskusyjne

Problem z bólami penisa (1)

czerwone plamki na żołędziu (1)

wrzody na penisie (8)

problem z podnieceniem (8)

problem z moczem (1)

BÓL JĄDRA (0)

Nietypowe problemy z wytryskiem (3)

nieplodnosc (2)

Dlaczego nie mogę zapłodnić partnerki?? (7)

Po zabiegu (0)

opóźniona miesiączka a ciąża (10)

MR głowy, kręgosłupa szyjnego, USG tętnic-interpretacja? (0)

Krwotoki z nosa i bóle głowy (6)

Wyniki a SM (0)

zaburzenia czynnościowe (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Wytrysk opóźniony

Wytrysk opóźniony

Wytrysk opóźniony, wytrysk późny (łac. eiaculatio retardata) to dysfunkcja seksualna polegająca na pojawieniu się wytrysku nasienia po bardzo długim czasie od rozpoczęcia spółkowania (Kazimierz Imieliński definiuje ten czas jako godzina i więcej).

W warunkach fizjologicznych opóźnienie wytrysku może się pojawiać po wyczerpaniu związanym z dużą ilością stosunków lub przy działaniu bodźców hamujących wynikających z rozproszenia uwagi. Może się także wiązać z niewielką atrakcyjnością seksualną partnerki/partnera oraz może być wyrazem dysproporcji w budowie narządów płciowych.

Zaburzenie występuje najczęściej z przyczyn psychogennych, nadużywania alkoholu[uwaga 1] lub stosowania niektórych leków (np. prozac), a także u osób w podeszłym wieku i cierpiących na zaburzenia neurologiczne lub problemy z krążeniem. Opóźnienie wytrysku spotyka się także jako następstwo głębszych urazów i sytuacji konfliktowych oraz w wypadkach istnienia skłonności dewiacyjnych.

Przy różnicowaniu pochodzenia zaburzenia – na tle czynnościowym lub organicznym – może mieć znaczenie jego tempo pojawiania się, stopniowe w chorobach organicznych lub nagłe w zaburzeniach czynnościowych.


Uwagi

  1. U alkoholików na przyczyny organiczne (zmniejszenie wrażliwości ośrodka ejakulacji w rdzeniu lędźwiowym) mogą nakładać się hamulce czynnościowe związane z konfliktami małżeńskimi oraz urojeniami niewierności seksualnej partnerki.

Przypisy


Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wytrysk_op%C3%B3%C5%BAniony

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Artretyzm i reumatyzm. Wszystko o chorobach Artretyzm i reumatyzm. Wszystko o chorobach
 
Wytyczne i badania kliniczne. Kardiologia 2009. Nie tylko dla lekarzy specjalistów Wytyczne i badania kliniczne. Kardiologia 2009. Nie tylko dla lekarzy specjalistów
 
Chemia organiczna. Krótki kurs Chemia organiczna. Krótki kurs
 
Chemia medyczna Chemia medyczna
 
52 ćwiczenia zapobiegające wadom sylwetki 52 ćwiczenia zapobiegające wadom sylwetki
 
Pharmindex. Kompendium leków 2009 Pharmindex. Kompendium leków 2009
 
Przyrodolecznictwo Przyrodolecznictwo
 
Masaż stóp Masaż stóp