Powiązane leki
(opisy)

Nix

Hedrin

Artemisol płyn (Artemisia absinthium, Tanaceum vulgare)

Paranit Lotion

Hedrin Rapid +

Delacet (Consolida regalis)

Pipi Lotion (Permethrinum)

Cetriscabin (Benzylis benzoas, Cetrimonii bromidum)

Daivonex (Calcipotriolum)

Stieprox (Ciclopiroxum)

Tagi

odziez wszawica wesz skora pediculosis zarazic weszyc lonowy glowa zwierze

Fora dyskusyjne

Wszawica? (9)

Objawy gryzienia pod skora/ pasozyt? (2)

Wszy? Wszoły? Świerzb (norweski)? (3)

Wszawica łonowa - czym leczyc? (2)

Świerzbowiec, świerzbica (1)

Wszawica (3)

Swędzenie Skóry (0)

Zapłodnienie zwierząt (5)

fartuchy da badania (2)

Problem z pachwiną (3)

Wypadające włosy łonowe... (4)

Ból jąder- byłem u urologa, czy mam mu ufać? (4)

swędzenie skóry (0)

Żółtaczka typu b - mogłam się zarazić? (4)

ból przy oddawaniu moczu, przeziębienie, bąble (6)

Wszawica

Wszawica
pediculosis
ICD-10 B85
B85.0 Wszawica wywołana przez Pediculus humanus capitis
B85.1 Wszawica wywołana przez Pediculus humanus corporis
B85.2 Wszawica, nie określona
B85.3 Wszawica łonowa
B85.4 Mieszana wszawica

Wszawica (łac. pediculosis) – choroba ludzi i zwierząt powodująca zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy.


Wszawica u ludzi

Wszawica u ludzi dzieli się na głowową (pediculosis capillitii), odzieżową (pediculosis vestimenti) – obie wywoływane przez nieco różniące się ekotypy wszy ludzkiej i łonową (pediculosis pubis s. phitirasis) – wywoływaną przez wesz łonową.

Wszawica głowy

Wszawica głowy jest to choroba pasożytnicza spowodowana zarażeniem się wszą ludzką. Wszy bytują na skórze owłosionej głowy. Choroba ta obecnie najczęściej występuje u przedszkolaków i młodzieży szkolnej jak również u osób nie przestrzegających zasad higieny. Do zakażenia dochodzi w wyniku używania wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni i w wyniku kontaktów fizycznych. W okresie wszawicy występuje silny świąd skóry owłosionej głowy, a wszy w czasie ruchu są widoczne gołym okiem. Składają jaja zwane gnidami.

Skóra owłosiona jest pokryta małymi, swędzącymi, nakładającymi się w skupiska grudkami, które mogą występować również na karku.

Wszawica odzieżowa

Wszawica odzieżowa jest dolegliwością głównie osób nie przestrzegających zasad higieny ludzi bezdomnych, alkoholików, a w normalnych warunkach występuje rzadko. Pojawia się w czasie klęsk żywiołowych i miejscach przeludnionych. Zarazić się można poprzez kontakt fizyczny z osobą już zarażoną lub przez nocleg w kiepskich warunkach. Wesz nie bytuje na skórze. Żyje i rozmnaża się w odzieży oraz pościeli. Żywi się krwią (człowiek jest dla niej jedynie źródłem pokarmu).

Objawami wszawicy odzieżowej jest intensywny świąd skóry, a także pojawienie się na niej grudek, przeczosów, rzadko może prowadzić do posocznicy. W następstwie drapania dochodzi do pogrubienia i łuszczenia skóry. Częste są brunatne przebarwienia skóry i wtórne zakażenia ropne.

Zmiany we wszawicy odzieżowej najczęściej są ulokowane w okolicach, gdzie ciało pozostaje w bezpośrednim kontakcie z odzieżą, czyli głównie na ramionach, szyi, klatce piersiowej oraz wokół pośladków.

Osoba zarażona najczęściej powraca do zdrowia po kąpieli i zmianie odzieży na czystą. Stare ubranie należy wyprać i osuszyć ciepłym powietrzem. Wskazane jest także zdezynfekowanie ubrania zasypką do odzieży.

Wszawica łonowa

Wszawica łonowa jest zazwyczaj przenoszona drogą płciową, lecz możliwe jest także zarażenie się poprzez noszenie odzieży osoby zainfekowanej.

Objawem głównym jest silny świąd wzgórka łonowego, a sama wesz i jej jaja są widoczne w okolicy łonowej, a także sino-fiołkowe lub szarawe plamy, powstające wskutek hemolizy erytrocytów w miejscu ukłucia przez owady, tzw. plamy błękitne (maculae ceruleae). Wesz może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, głównie kończyny dolne (bytować we włosach brzucha, ud, pach, brwi) i zająć może nawet rzęsy, lecz nigdy nie zasiedli skóry owłosionej głowy.

Leczenie wszawicy u ludzi

Preparaty zwalczające wszawicę:

  • zawierające permetrynę, w postaci szamponu, lotionu lub kremu, nakładanych na suche włosy na około 10 minut
  • zawierające 4-procentowy roztwór dimetikonu i cyklometikonu 5 (Hedrin) do wcierania w suche włosy; roztwór otacza szczelnie wszy i ich jaja uniemożliwiając im oddychanie, w wyniku czego giną

Wyżej wymienione preparaty są w Polsce dostępne bez recepty.


Wszawica u zwierząt

Wszawica koni

Wszawica koni czasami nazywana jest hematopinozą, powodowana jest przez wesz końską (Haematopinus asini). Zarażenie odbywa się poprzez kontakt zwierząt chorych ze zwierzętami zdrowymi. Efektem zarażenia pasożytami jest świąd. Zwierzęta ocierają się o przeszkody, ogryzają się wzajemnie. Czasem zarażony koń może być niespokojny. Przy uogólnionej intensywnej wszawicy na włosach widać białawe gnidy. Skóra pokryta jest licznymi strupami, widoczne są urazy mechaniczne powstałe na skutek ocierania się i ogryzania. Konie tracą apetyt a w następstwie tego postępuje wychudzenie ciała. Rozpoznanie wszawicy polega na stwierdzeniu obecności pasożytów i ich jaj.

Wszawica bydła

Powodowana jest przez wesz bydlęcą (Haematopinus eurysternus).

Wszawica świń

Powodowana jest przez wesz świńską (Haematopinus suis). Głównym objawem chorobowym jest świąd, szczególnie nasilający się nocą. Zwierzęta ocierają się o przeszkody oraz ogryzają.

Rozpoznawanie wszawicy u zwierząt

Rozpoznanie wszawicy opiera się na stwierdzeniu obecności pasożytów na skórze zwierzęcia lub gnid wszy przyklejonych do włosów. Należy jednak pamiętać że nie wyklucza to możliwości dodatkowego występowania świerzbu.


Bibliografia

  1. Stefan. Furmaga: Choroby pasożytnicze zwierząt domowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1983. ISBN 83-09-00671-3. 
  2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ISBN 83-200-3367-5.
  3. Stefański W., Parazytologia weterynaryjna tom II, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1970, str. 73–74


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszawica

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Wirusowe zapalenie wątroby Wirusowe zapalenie wątroby
 
Anatomia i fizjologia zwierząt domowych Anatomia i fizjologia zwierząt domowych
 
Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca ... tylko my ludzie Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca ... tylko my ludzie
 
Drzewa pomagają leczyć Drzewa pomagają leczyć
 
Delikatny masaż dziecka Delikatny masaż dziecka
 
Zadbana skóra Zadbana skóra
 
Wodne oczyszczanie organizmu Wodne oczyszczanie organizmu
 
Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową