Powiązane leki
(opisy)

Gamma anty HBs (Hepatitis B immunoglobulin)

Twinrix Adult (Hepatitis A vaccine, Hepatitis B vaccine)

Hepavax-Gene (Hepatitis B vaccine)

Havrix (Vaccinum Hepatitidis A)

Zeffix (Lamivudinum)

Hepatect CP (Hepatitis B immunoglobulin)

Engerix B (Vaccinum hepatitidis B)

Euvax B (Vaccinum hepatitidis B)

Videx (Didanosinum)

Quentakehl D5

Tagi

watroba wirusowy stezec nukleinowy zapalenie pokarmowy szczepic hepatitis wirus zakazic

Fora dyskusyjne

Zarażenie HIV,wirusowym zapaleniem wątroby typu C (2)

Prośba o interpretację wyników (1)

biegunka po alkoholu (1)

Szczepionka na WZW typu A i B (0)

hbs (1)

SZCZEPIONKA NA GRYPE (11)

zarażenie sie wirusem żółtaczki typu b (4)

Zakażenie wirusem WZW A? (4)

żółtaczka pokarmowa (1)

problem z wirusowym zapaleniem (0)

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B POMOCY (5)

Badanie: wirusowe zapalenie wątroby typu B a wirus HIV (1)

Wirusowe zapalnie wątroby typu B (1)

Wirusowe zapalenie watroby typu B - zarażanie (0)

Hbv & Hcv (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Wirus zapalenia wątroby typu A

Wirus zapalenia wątroby typu A

Wirus zapalenia wątroby typu A
Cechy
Skrót HAV
Rodzina pikornawirusy
Kwas nukleinowy RNA
Liczba nici jedna
Liczba segmentów jeden
Polaryzacja kwasu nukleinowego dodatnia
Osłonka brak
Nagi kwas nukleinowy zakaźny
Rezerwuar człowiek
Wywoływane choroby wirusowe zapalenie wątroby
Nazwa systematyczna
Hepatitis A Virus

Wirus zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej. Znany jest jeden serotyp tego wirusa. HAV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A[1], tzw. żółtaczki pokarmowej.

Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi (epidemie mleczne, wodne itp.). Na uwagę zasługuje fakt, że HAV może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas wylęgania 2-6 tygodni (średnio 28 dni)[2].

Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do wiremii, po czym (prawdopodobnie) dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia dochodzi do zapalenia wątroby.


Epidemiologia

Zachorowania występują głównie latem i wczesną jesienią. Do grup ryzyka należą: osoby wyjeżdżające na wakacje w rejony endemiczne, zatrudnione na oddziałach dziecięcych w szpitalach, przedszkolach, laboratoriach medycznych, pracownicy kanalizacji, homoseksualiści[3] i narkomani[4].


Objawy

Objawy wywoływane przez wirusa to osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do potraw tłustych, czasami gorączka, pod koniec pobolewanie wątroby, żołądka.


Profilaktyka

Profilaktycznie przeciw WZW A stosuje się szczepienia ochronne; szczepienia są szczególnie zalecane dla osób podróżujących po świecie. Niemniej, najważniejszym sposobem zapobiegania rozpowszechnianiu się HAV jest higiena.


Rozpoznanie

Wirusa można wykryć za pomocą testu ELISA lub innych metod, wykorzystujących swoiste względem wirusa przeciwciała. Dodatkowo można wykorzystać testy na stężenie bilirubiny oraz transaminaz (ich wyższe stężenie świadczy o chorobach wątroby).


Przypisy

  1. Kenneth J. Ryan, C. L. Ray, John C. Sherris: Sherris medical microbiology: an introduction to infectious diseases. New York: McGraw-Hill, 2004, ss. 541–4. ISBN 0-8385-8529-9. 
  2. Connor BA. Hepatitis A vaccine in the last-minute traveler.. „The American journal of medicine”, ss. 58S–62S, październik 2005. doi:10.1016/j.amjmed.2005.07.018. PMID 16271543. 
  3. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (pol.). [dostęp 2011-06-19].
  4. Gerd. Herold: Medycyna wewnętrzna : repetytorium dla studentów medycyny i lekarz. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s. 666. ISBN 978-83-200-3942-9. 

Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_zapalenia_w%C4%85troby_typu_A

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C Opiniowanie sądowo-lekarskie w sprawach roszczeń z tytułu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C
 
Wirusowe zapalenie wątroby Wirusowe zapalenie wątroby
 
Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit
 
Gastroenterologia w praktyce Gastroenterologia w praktyce
 
Wakcynologia praktyczna (wyd. II) Wakcynologia praktyczna (wyd. II)
 
Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca
 
Rak szyjki macicy Rak szyjki macicy
 
Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja