Powiązane leki
(opisy)

Tribulus 40000

Synarel (Nafarelinum)

Proursan (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursocam (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursofalk (Acidum ursodeoxycholicum)

Ursopol (Acidum ursodeoxycholicum)

Nebido (Testosteronum)

Androtop (Testosteronum)

Tostran (Testosteronum)

Kwas foliowy

Tagi

tkanka rzekomy plciowy plod testosteron zenski wielki plec cecha wynik

Fora dyskusyjne

WYNIK SEKCJI (2)

Wiecie jak mocno obniżyć poziom estrogenów? (11)

Kiedy badanie hormonów żeńskich? (0)

Wynik badania testosteronu (4)

mam problem (5)

badania hormonalne (2)

Kolano- tkanka chrząstna (0)

Pogrubienie tkanki podskórnej (0)

Wyniki badań (1)

trądzik a leczenie nizoralem (3)

jakie badania (2)

Zespół nadnerczowo-płciowy (0)

czy to może być ciąża pozamaciczna (20)

OCT - otwór rzekomy plamki (0)

Problem z zkręgosłupem (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Testosteron

Testosteron

Testosteron
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C19H28O2
Masa molowa 288,43 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 58-22-0
PubChem 6013[1]
Klasyfikacja
Stosowanie w ciąży kategoria X

Testosteron (17β-hydroksy-4-androsten-3-on, ATC: G 03 BA 03) – organiczny związek chemiczny, podstawowy męski steroidowy hormon płciowy należący do androgenów. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem LH, a także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko.

We krwi tylko niewielka część testosteronu występuje w postaci wolnej oraz związanej z albuminami, reszta jest związana z białkiem transportowym SHBG (sex hormone binding globuline).

W tkankach docelowych dochodzi do przemiany testosteronu w 2,5 raza silniejszą formę 5-α-dihydrotestosteron. Aby wywrzeć swoje działanie biologiczne testosteron łączy się z receptorami dla hormonów sterydowych znajdujących się w cytoplazmie i jądrze komórek efektorowych. Po połączeniu dochodzi do zmian konformacji, które umożliwiają przyłączenie do specyficznych sekwencji nukleotydowych łańcucha DNA. W wyniku tego dochodzi do zmian aktywności transkrypcyjnej określonych genów.

Testosteron spełnia szereg istotnych funkcji:

 • kształtowanie płci i cech płciowych w życiu płodowym (jego niedobór, brak, lub wada receptorów u płodu z kariotypem XY powoduje wady rozwojowe takie jak: spodziectwo, obojnactwo rzekome męskie, szczególnym przypadkiem jest zespół niewrażliwości na androgeny)[2]
 • wpływa na spermatogenezę,
 • wykształcanie się wtórnych cech płciowych (budowa ciała, głos, typ owłosienia, zarost twarzy itp.),
 • wpływ anaboliczny poprzez pobudzenie syntezy białek (w bardzo niewielkim stopniu powoduje także zwiększenie masy mięśniowej[3] itp.),
 • może zwiększać poziom libido (przy długotrwałym stosowaniu efekt ten zanika),
 • ukierunkowuje popęd płciowy ku płci żeńskiej,
 • przyspiesza zakończenie wzrostu kości długich,
 • pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa jego objętość, silnie pobudza rozwój raka prostaty (z tego względu stosowanie testosteronu jako leku powinno być pod regularną kontrolą poziomu PSA)
 • zwiększa poziom cholesterolu we krwi (zatem teoretycznie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic) – w przeciwieństwie do estrogenów, które zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, może podnosić ciśnienie krwi
 • kształtuje sferę emocjonalną poprzez ukształtowanie takich cech jak zdecydowanie, śmiałość, pewność, odwaga, niezależność, ale też skłonność do ryzyka, w zależności od rozwoju emocjonalnego może powodować wybuchowość, agresję.

W leczeniu stosowane są pochodne testosteronu – estry do stosowania doustnego lub iniekcji o powolnym uwalnianiu z tkanki mięśniowej.

Testosteron stosowany u kobiet wykazując działanie anaboliczne – jednak leczniczo jest to bardzo rzadko praktykowane z uwagi na niepożądane działania, takie jak: maskulinizacja, hirsutyzm. Stosuje się najczęściej w przypadku zaawansowanych, hormonalnie czynnych nowotworów. Testosteron podany kobiecie będącej w ciąży może u płodów żeńskich wywołać objawy maskulinizacji i cech obojniactwa rzekomego żeńskiego. Również patologicznie nadmierne wydzielanie pochodnych testosteronu z nadnerczy (w wyniku defektu genetycznego) przez rozwijający się płód żeński może powodować Zespół nadnerczowo-płciowy z cechami obojniactwa rzekomego żeńskiego.


Zobacz też


Przypisy

 1. Testosteron – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
 2. W. Hartwig (red.), Endokrynologia Kliniczna PZWL 1984
 3. S. Bhasin, TW. Storer, N. Berman, C. Callegari i inni. The effects of supraphysiologic doses of testosterone on muscle size and strength in normal men.. „N Engl J Med”. 335 (1), ss. 1-7, Jul 1996. PMID 8637535. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Testosteron

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Odżywianie w ciąży Odżywianie w ciąży
 
Mózg mężczyzny Mózg mężczyzny
 
Cholesterol naukowe kłamstwo Cholesterol naukowe kłamstwo
 
Charakter człowieka i jego wpływ na zdrowie Charakter człowieka i jego wpływ na zdrowie
 
Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn Przekleństwo Adama. Przyszłość bez mężczyzn
 
Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy
 
250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować 250 badań laboratoryjnych. Kiedy zlecać jak interpretować
 
Dieta kształtująca sylwetkę Dieta kształtująca sylwetkę