Tagi

pozycja krazyc pochyleniowy przeprowadzic bierny minuta trwac pionizacja dozylny faza

Fora dyskusyjne

zobacz zawroty głowy (7)

zobacz endoproteza stawu biodrowego u cukrzyka (0)

zobacz cyclonamine, exacyl a zaburzenia krążenia (0)

zobacz ciemne plamy na goleniach (2)

zobacz Problem z oddawaniem moczu (1)

zobacz Owulacja (6)

zobacz Brak miesiączki (7)

zobacz badania hormonalne (1)

zobacz brązowa bezzapachowa wydzielina (7)

zobacz Słabe krążenie? (1)

zobacz Wyregulowanie naczyń (0)

zobacz Różne duszności,różne nasilenie,od serduszka? (1)

zobacz Zimne/pocące się stopy (1)

zobacz Ból nosa (0)

zobacz Zawroty głowy. (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Test pochyleniowy

Test pochyleniowy

Test pochyleniowy (ang. tilt test) to badanie stosowane w diagnostyce omdleń wazowagalnych. Test pochyleniowy pozwala na ocenę układu krążenia pacjenta w warunkach zbliżonych występujących podczas pionizacji ciała.

Test wykonuje się na specjalnym stole z podpórką na nogi, na którym umieszcza się pacjenta i monitoruje się w sposób ciągły jego EKG oraz ciśnienie tętnicze.

Badanie przeprowadza się w trzech etapach (fazach):

  • faza wstępna przeprowadzona w pozycji leżącej - pacjent leży spokojnie aby uzyskać stabilizację układu krążenia. Czas trwania tej fazy wynosi 5-20 minut (ponad 20 minut, jeśli zachodzi konieczność założenia dojścia dożylnego)
  • faza bierna - wykonuje się pionizację około 60-70 stopni przy braku stosowania jakichkolwiek leków. Czas trwania tej fazy powinien wynieść 20-45 minut
  • faza aktywna - w przypadkach ujemnej fazy biernej stosuje się prowokację farmakologiczną podając izoproterenol dożylnie lub nitroglicerynę podjęzykowo. Czas trwania tej fazy (obserwacji pacjenta) wynosi 15-20 minut.

Badanie kończy się po przeprowadzeniu wszystkich faz badania lub po wystąpieniu omdlenia.

Z uwagi, że badanie może zakończyć się utratą przytomności, w trakcie jego wykonywania konieczne jest zapewnienie dostępu do żyły (np. venflon). W celu nie dopuszczenia do wypadnięcia z łóżka w pozycji prawie pionowej pacjent jest przypięty pasami.


Bibliografia

  • Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005, ss. 107-108. ISBN 83-7430-031-0. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Test_pochyleniowy

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Cud przemiany. Z 30 - lecia ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce Cud przemiany. Z 30 - lecia ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce
 
Joga hormonalna. Jak zachować równowagę w okresie przekwitania Joga hormonalna. Jak zachować równowagę w okresie przekwitania
 
Zespół niespokojnych nóg Zespół niespokojnych nóg
 
Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu
 
Pokonaj stres w 10 minut Pokonaj stres w 10 minut
 
Pokonać stres w 10 minut. Praktyczny poradnik dla tych, którzy nie lubią tracić czasu Pokonać stres w 10 minut. Praktyczny poradnik dla tych, którzy nie lubią tracić czasu
 
Chińska sztuka zdrowego życia Chińska sztuka zdrowego życia
 
Czytanie z ręki Czytanie z ręki