Powiązane leki
(opisy)

Osteogenon (Osseinum hydroxyapatitum compositum)

Ossopan (Osseinum hydroxyapatitum compositum)

Mercaptopurinum (Mercaptopurinum)

Glivec (Imatinib mesilate)

Hydroxyurea medac (Hydroxycarbamidum)

Fludara Oral (Fludarabine phosphate)

Rocaltrol (Calcitriolum)

Calster

Alenato (Acidum alendronicum)

Olimp Osteoblock

Tagi

ossium czerwony szpik kosc tkanka kosci kostny medulla zolty dorosla

Fora dyskusyjne

Czy Kto może się wypowiedzieć co może mi grozić ? (1)

Ortopeda (0)

Problem ze stawem skokowym (4)

Żółte białka oczu (3)

grupa krwi (1)

kolor podniebienia (0)

Mielofobroza - PLT - nadpłytkowośc (1)

Białaczka-kontakt z krwią chorego a możliwość zarażenia się (2)

Cyklonamina (2)

PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓ MOJEJ TRZYLETNIE CÓRECZKI (4)

badanie szpiku kostnego (3)

przeszczep szpiku kostnego (0)

Petrol 5 i kapsaicyna (3)

Zostań Dawcą Szpiku Kostnego (13)

badanie morfologiczne szpiku kostnego (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Szpik kostny

Szpik kostny

Szpik kostny (łac. medulla ossium) - miękka, silnie ukrwiona, mająca gąbczastą konsystencję tkanka znajdująca się wewnątrz jam szpikowych kości długich oraz w małych jamkach w obrębie istoty gąbczastej kości. Masa całego szpiku u osoby dorosłej wynosi około 2,5 kg.

Rozróżniamy:

  • szpik kostny żółty (łac. medulla ossium flava), składający się głównie z komórek tłuszczowych (stąd barwa), którego zawartość wraz z wiekiem każdego osobnika wzrasta. Ten rodzaj szpiku jest hematologicznie nieczynny.
  • szpik kostny czerwony (łac. medulla ossium rubra), który jest miejscem powstawania elementów morfotycznych krwi, takich jak erytrocyty, leukocyty (głównie granulocyty), trombocyty.

U dziecka szpik kostny czerwony wypełnia wszystkie kości. Z biegiem czasu czerwony szpik przekształca się w żółty tak, że u osób dorosłych czerwony szpik kostny występuje jedynie w kościach płaskich: mostku, trzonach kręgów, żebrach, kościach czaszki, kościach miednicy i łopatkach oraz w nasadach kości długich. W przypadku anemii szpik żółty może zostać zastąpiony czerwonym.

Podstawową jednostką budulcową szpiku kostnego jest tkanka siateczkowata pochodzenia mezenchymalnego (rodzaj tkanki łącznej) oraz naczynia włosowate o specjalnej budowie - o cienkich ściankach i zatokowych poszerzeniach. Elementy siateczki tworzą na kształt sieci, w której oczkach zawieszają się komórki występujące w szpiku:

Szpik zawiera też nerwy i naczynia chłonne.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpik_kostny

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku
 
Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Normy laboratoryjne Normy laboratoryjne
 
Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa
 
Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii
 
Dieta kształtująca sylwetkę Dieta kształtująca sylwetkę
 
Patofizjologia  - tom 1 i 2 Patofizjologia - tom 1 i 2