Tagi

substancja przemyslowy farmakopea przepis surowiec produkt apteczny przeznaczyc farmaceutyczny leczniczy

Fora dyskusyjne

Substancja niwelująca sen (7)

Problem cellulitu a Cellinea (1)

Dieta eliminacyjna (10)

Zależy mi na czasie - Podjęcie decyzji + objawy (12)

Naturalne preparaty na alergię (2)

Pyralgina + Kodeina (1)

wrzodziejące jelito grube (0)

Wycofanie z obrotu leku Movalis czopki (0)

Pulmicort (2)

"odparzone" stopy (0)

POZNAJMY SIE (0)

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje Allergovit (0)

Data waznosci (4)

Dobór płynu do soczewek (3)

Wrzody (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Surowiec farmaceutyczny

Surowiec farmaceutyczny

Surowiec farmaceutyczny - substancja lub mieszanina substancji pochodzenia chemicznego, roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego przeznaczona do sporządzenia - w praktyce receptury aptecznej bądź wytworzenia na skalę przemysłową w laboratorium galenowym lub zakładach farmaceutycznych produktów leczniczych stosowanych w lecznictwie u ludzi i zwierząt.

W pewnych sytuacjach nieprzetworzony surowiec farmaceutyczny może stanowić produkt leczniczy (np. jodoform, dermatol, kseroform - do zasypywania ran; wazelina i in.).

Substancja, która jest określana surowcem farmaceutycznym musi odpowiadać normom dotyczącym jakości określonych w odpowiednich przepisach, m.in. zgodność z wymogami Farmakopei Polskiej, Farmakopei Europejskiej oraz innych Farmakopei. Ponadto niekiedy dodatkowe wymagania stawia specyfikacja jakościowa wytwórcy surowca farmaceutycznego, w której niejednokrotnie normy jakościowe przewyższają te, które są ujęte w Farmakopeach.

W obecnym stanie prawnym surowce farmaceutyczne podlegają takim samym przepisom jak produkty lecznicze. Surowce farmaceutyczne przeznaczone do sporządzania preparatów leczniczych w zakresie receptury aptecznej muszą dodatkowo posiadać Świadectwo Dopuszczenia do Obrotu wydane przez właściwy organ. Świadectwa tego nie wymagają surowce farmaceutyczne przeznaczone do przemysłowej produkcji produktów leczniczych.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Surowiec_farmaceutyczny

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Zioła w nalewkach leczniczych Zioła w nalewkach leczniczych
 
Biotechnologia farmaceutyczna Biotechnologia farmaceutyczna
 
Domowe przetwory Domowe przetwory
 
Metoda Montignac dla dzieci Metoda Montignac dla dzieci
 
Przepisy na zdrowie Przepisy na zdrowie
 
Praktyczne obliczenia farmaceutyczne Praktyczne obliczenia farmaceutyczne
 
Rośliny lecznicze Rośliny lecznicze
 
Dieta dla cukrzyków Dieta dla cukrzyków