Powiązane leki
(opisy)

Activita Tribuactiv B6

Cuprenil (Penicillaminum)

Rudistrol

Potas

100% ABDOS Men

Capsigel N (Camphorum, Capsaicinum, Eucalypti oleum, acidum salicylicum, Terebinthinae oleum)

Laktomag (Magnesii hydroaspartas)

Magnefar B6

Magnesium Asparticum (Magnesii hydroaspartas)

Magnez

Tagi

czasteczka miesien stezec kompleks posmiertny aktyn smierc wlokno miesniowy miozyn

Fora dyskusyjne

NERW PACHOWY (0)

Dziwny skurcz mięśnia (2)

Wiotkie mięśnie. (1)

Operacja bioder i przykurcz mięśni (0)

Wyrostek? (2)

Zawał mięśnia (1)

Białko serwatkowe wzbogacone w glutaminę - czy jest zdrowe? (1)

Podkurcz (2)

bole miesni (3)

Nadmierna masa mięśniowa (1)

Creatine (6)

Zawał mięśnia sercowego (1)

Nietypowe pytanie nt wzroku (1)

"wytwór" w dziąśle (4)

Mostek (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Stężenie pośmiertne

Stężenie pośmiertne

Stężenie pośmiertne (łac. rigor mortis) – sztywność mięśni występująca po śmierci wskutek wyczerpania energii mięśni zgromadzonej w postaci cząsteczek ATP i fosfokreatyny. W prawidłowo funkcjonującym mięśniu poprzecznie prążkowanym nieustannie następują skurcze i rozkurcze włókien mięśniowych, przy czym energia chemiczna zmagazynowana w ATP potrzebna jest do rozkurczu. Gdy jej zabraknie, włókna pozostają w fazie skurczu, powodując sztywność mięśni i co za tym idzie, sztywność całego ciała.

Mikroskopowo, skurcz i rozkurcz włókna mięśniowego powodowany jest łączeniem i rozdzielaniem się kompleksów dwóch białek – miozyny i aktyny. W skurczonym włóknie mięśniowym tworzą one kompleks aktomiozyny. Kompleks ten hydrolizuje cząsteczki ATP, a przy tym sam dysocjuje do postaci niezwiązanych białek aktyny i miozyny – następuje rozkurcz włókna. Bez dostępu ATP cząsteczki aktyny i miozyny pozostają związane.

Stężenie pośmiertne dotyczy mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Opisany mechanizm powoduje również efekt tzw. gęsiej skórki, związany z napięciem mięśni stroszycieli włosów.

Stężenie pośmiertne powstaje zwykle około 2–4 godz. po śmierci, ale może powstać zaraz po śmierci, gdy osobnik wykonywał wcześniej intensywny wysiłek fizyczny, miał drgawki lub gorączkę (zwykle w samej chwili śmierci mięśnie tracą napięcie — tzw. efekt wypadającego przedmiotu). Zaczyna się od górnej połowy ciała, powoli obejmuje dolną, jest tym bardziej nasilone, im potężniejsze są mięśnie.

Ustępuje po 3-4 dniach od śmierci na skutek enzymatycznego rozkładu, pojawienia się substancji gnilnych oraz rozmiękania mięśni.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/St%C4%99%C5%BCenie_po%C5%9Bmiertne

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Bez wysiłku, bez wyrzeczeń, bez kompleksów Bez wysiłku, bez wyrzeczeń, bez kompleksów
 
Cholesterol - cichy zabójca Cholesterol - cichy zabójca
 
Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cukrzyca
 
Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja Podwyższone steżenie cholesterolu. Profilaktyka i właściwa kuracja
 
Śmierć można uleczyć Śmierć można uleczyć
 
Co jeść. Dla mężczyzn Co jeść. Dla mężczyzn
 
Szczupłe uda płaski brzuch Szczupłe uda płaski brzuch
 
Dystrofie mięśniowe Dystrofie mięśniowe