Tagi

przewod miesien slinianka zuchwa szyja gruczol jezykowy podzuchwowy podjezykowy wezel

Fora dyskusyjne

zapalenie ślinianki podzuchwowej (1)

Ból na dole jamy ustnej (1)

Ból i twarda w okolicy żuchwy. (1)

zwapnienia w śliniance (1)

Zapalenie ślinianek (0)

zapalenie ślinianek (0)

wyniki usg szyi (1)

guz w okolicach gardła + USG (4)

Wyniki krwi, a nowotwór.. PORADA! (6)

guz na szyi przy katarze ropnym? (1)

Długo utrzymujące się powiększone węzły chłonne (2)

potwierdzenie/wykluczenie ziarnicy złośliwej (1)

Prosba o wyluczenie/potwierdzenie ziarnicy (0)

Guz ślinianki? (5)

Powiększone ślinianki podżuchwowe (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Ślinianka podżuchwowa

Ślinianka podżuchwowa

Ślinianka podżuchwowa (łac. glandula submandibularis) - gruczoł zewnątrzwydzielniczy, wydzielający ślinę, składający się z dwóch większych i 5-20 mniejszych gruczołów, które leżą oddzielnie i w pobliżu gruczołów większych. Jest znacznie mniejsza od ślinianki przyusznej. Jej waga waha się od 10-15 g. Leży w przestrzeni podżuchwowej. Jest znacznie twardsza od ślinianki przyusznej i jest wyczuwalna podczas palpacji szyi.


Topografia

Ślinianka leży w przestrzeni podżuchowej w trójkącie ograniczonym od góry przez gałąź żuchwy a z boków przez oba brzuśce mięśnia dwubrzuścowego. Pokryta jest blaszką powierzchowną powięzi szyi oraz mięśniem szerokim szyi. Powierzchnia górno-boczna dochodzi do wewnętrznej, dolnej powierzchni trzonu żuchwy poniżej kresy żuchwowo-gnykowej. Na żuchwie ślinianka tworzy wycisk zwany dołkiem podżuchwowym (łac. fovea submandibularis). Powierzchnia przyśrodkowa gruczołu leży na mięśniu żuchwowo-gnykowym a jego część górna wyrostek górny ślinianki podżuchwowej (łac. processus superior glandulae submandibularis) wsuwa się między mięsień żuchwowo-gnykowy a mięsień gnykowo-językowy wchodząc do okolicy podjęzykowej. Przylega ona w tej części do brzegu tylnego ślinianki podjęzykowej. Torebka gruczołu utworzona jest przez obie warstwy (zewnętrzną i wewnętrzną) blaszki powierzchownej powięzi szyi. Czasami ślinianka podżuchwowowa może pokrywać brzusiec tylny mięśnia dwubrzuścowego i dalej dochodzić do dolnego bieguna ślinianki przyusznej, z którym niekiedy się łączy.


Przewód Whartona

Przewód wyprowadzający ślinianki przewód Whartona (łac. ductus submandibularis Whartoni) wychodzi z tylno-przyśrodkowej powierzchni gruczołu. Biegnie on następnie dookoła tylnego brzegu mięśnia żuchwowo-gnykowego, kieruje się ku przodowi i do przyśrodka leżąc na mięśniu gnykowo-językowym i po drodze krzyżując nerw językowy, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę podczas resekcji gruczołu. Biegnąc w kierunku dnie jamy ustnej przebiega na przyśrodkowo od ślinianki podjęzykowej. Przewód Whartona uchodzi rzadko samodzielnie, najczęściej wraz z przewodem większym ślinianki podjęzykowej na mięsku podjęzykowym w dnie jamy ustnej.


Badanie ślinianki podżuchwowej

Należy do badania laryngologicznego. Badaniem palpacyjnym ślinianka podżuchwowa jest wyczuwalna w górno-bocznej części szyi, obustronnie pod żuchwą. Może być ona także dostępna badaniu od strony jamy ustnej palcem, który wkładamy między język a żuchwę, kierując go w kierunku kąta żuchwy; drugą rękę kładziemy na powierzchni szyi uciskając skórę od dołu.


Unaczynienie i unerwienie ślinianki podżuchwowej

Tętnice

Żyły odprowadzające krew z gruczołu odpowiadają jednoimiennym tętnicom.

Naczynia chłonne

Węzły podżuchwowe leżą na torebce i wewnątrz niej. Węzły leżące na torebce zwykle ulegają powiększeniu podczas chorób warg, policzków czy zębów. Do węzłów chłonnych podżuchwowych odpływa także krew z dna jamy ustnej i z języka co jest szczególnie ważne ze względu na możliwość występowania przerzutów do tych węzłów podczas chorób nowotworowych głowy i szyi. Z węzłów chłonnych podżuchwowych chłonka odpływa do węzłów chłonnych szyjnych głębokich.

Nerwy

  • czuciowe: nerw podjęzykowy
  • współczulne - (wydzielanie niewielkiej ilości gęstej śliny, kleistej): splot tętniczy twarzowy
  • przywspółczulne - (obfite wydzielanie płynnej i rzadkiej śliny z przekrwieniem gruczołu): n. twarzowystruna bębenkowan. językowy→zwój podżuchwowy→zraziki gruczołu.

Piśmiennictwo

A. Bochenek, M. Reicher Anatomia człowieka. tom II. PZWL, Warszawa 1989. ISBN 83-200-1556-1Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alinianka_pod%C5%BCuchwowa

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna
 
Świat w umyśle i rzeźbie osób głuchoniewidomych. Komunikacja językowa i jej zaburzenia część 21 Świat w umyśle i rzeźbie osób głuchoniewidomych. Komunikacja językowa i jej zaburzenia część 21
 
Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie Choroby przyzębia. Zapobieganie, diagnostyka i leczenie
 
Onkologia dla stomatologów Onkologia dla stomatologów
 
Anatomia kliniczna głowy i szyi Anatomia kliniczna głowy i szyi
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Prostata Prostata