Powiązane leki
(opisy)

Tagi

sekcja przeprowadzic smierc sadowy przeprowadzac zgon zwloka dydaktyczny wydzial patomorfolog

Fora dyskusyjne

Przetłumaczenie wyniku sekcji zwłok (2)

Problem z matką (7)

Zapach żelatyny (5)

Przetłumaczenie wyniku sekcji zwłok (2)

wyniki badań sekcyjne płodu po łacinie (1)

prośba o interpretację wyników sekcji zwłok mojej bratanicy (23)

badanie RM głowy (2)

Rozszczep wargi i podniebienia (1)

KOLONOSKOPIA PRZEPROWADZONA PRZEZ CHIRURGA? (2)

Bronchoskopia, jak to badanie wyglada? (1)

zgon, opuchniecie krtani i jezyka (3)

niewydolność krążenia (2)

Lekarz Sadowy (1)

Mdli mnie zawsze rano (5)

Proszę o pomoc związaną ze studiami. (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Sekcja zwłok

Sekcja zwłok

Sekcja zwłok (gre. autopsia – zobaczyć na własne oczy, łac. sectio – rozcięcie) – badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny zgonu.

Wyróżnia się naukową (anatomopatologiczną) oraz sądowo-lekarską sekcję zwłok (określaną niekiedy potocznie mianem obdukcji zwłok). Sekcję naukową przeprowadza lekarz patomorfolog lub lekarz medycyny sądowej. Odbywa się ona w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach dydaktycznych (takich jak Wydziały Lekarskie Uniwersytetów lub Akademii Medycznych) w celu ustalenia przyczyny zgonu, weryfikacji rozpoznania klinicznego oraz w celach dydaktycznych. Na mocy prawa, sekcji powinny zostać poddane zwłoki:

  • niemowlęcia,
  • kobiety w ciąży i połogu,
  • chorego, który zmarł przed upływem 12 godzin od przyjęcia do szpitala lub w drodze do niego,
  • wszystkie przypadki śmierci gwałtownej (na przykład krwotoki).

W tym wypadku wygasa brak zgody chorego na przeprowadzenie sekcji zwłok po śmierci. W innych niż wymienione przypadki, sekcja może być wykonana na życzenie lekarza klinicysty w celu weryfikacji rozpoznania - chyba że za życia chory pisemnie odmówił sekcji.
O przeprowadzeniu badania pośmiertnego decyduje dyrektor ZOZ-u; może on, ale nie musi uwzględnić zdania rodziny zmarłego (rodzina nie ma formalnie żadnego wpływu na sekcję). Sekcję sądowo-lekarską wykonuje się w każdym przypadku podejrzenia przestępczego spowodowania śmierci. Dokonuje jej biegły lekarz - specjalista medycyny sądowej, w obecności prokuratora lub sędziego, jeżeli prokurator lub sąd wyda postanowienie o jej przeprowadzeniu (art. 209 kodeksu postępowania karnego). W uzasadnionych przypadkach sekcję zwłok może przeprowadzić lekarz niebędący patomorfologiem czy lekarzem sądowym.

Każdy lekarz weterynarii ma prawo i możliwość przeprowadzania sekcji zwłok zwierzęcia, zazwyczaj jednak takie badania przeprowadzane są jedynie przez wyspecjalizowane jednostki - takie jak Wydziały Medycyny Weterynaryjnej bądź Państwowy Instytut Weterynaryjny.

Sekcja polega na dokonaniu oględzin zewnętrznych albo otwarciu trzech jam ciała: jamy czaszki, klatki piersiowej i jamy brzusznej zwłok. W niektórych przypadkach, oględziny zewnętrzne wystarczają i nie następuje otwieranie powłok ciała. Zadaniem lekarza jest poszukiwanie morfologicznych wykładników procesu chorobowego, na których to opiera się anatomopatologiczne rozpoznanie przyczyny zgonu. Podczas badania pobiera się materiał do dalszych badań histopatologicznych, immunohistochemicznych, toksykologicznych czy biochemicznych.

Sekcję zwłok wykonuje się 12 godzin po zgonie.

Pierwsza udokumentowana sekcja zwłok została przeprowadzona około 1300 roku przez Mundino de Lucci (1275-1326) na uniwersytecie w Bolonii.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sekcja_zw%C5%82ok

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Cud przemiany. Z 30 - lecia ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce Cud przemiany. Z 30 - lecia ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce
 
Podręcznik medycyny klinicznej opartej na zasadach EBM Podręcznik medycyny klinicznej opartej na zasadach EBM
 
Udar mózgu Udar mózgu
 
Kardiologia sportowa Kardiologia sportowa
 
Neurologia dla studentów wydziału pielegniarstwa Neurologia dla studentów wydziału pielegniarstwa
 
Śmierć można uleczyć Śmierć można uleczyć
 
Zarys współczesnej ortodoncji Zarys współczesnej ortodoncji
 
Zarys anatomii człowieka. Wydanie 8 Zarys anatomii człowieka. Wydanie 8