Powiązane leki
(opisy)

Selen + Witamina E

Dermorutin

Lutezan Multivita

Nutrof Total

Haloperidol (Haloperidolum)

GlucaGen HypoKit (Glucagonum)

Dr Kac

Zdrowe Oczy

Sylicaps (Silibi mariani extractum siccum)

Sylimarol (zawiesina doustna) (Silibi mariani extractum siccum)

Tagi

rozcienczyc dawka rozcierki skladnik substancja farmacja przyrzadzac obojetny silnia dzialac

Fora dyskusyjne

Podwyższone wyniki badań (1)

porazenie splotu barkowego (9)

Pobudzanie wzrostu. (7)

lek po angielska (1)

luivac i bańki (1)

skutki uboczne fenicortu (2)

Jakie odstawic leki przed testami z krwi? (2)

jakie tabletki beda odpowiednie (2)

Gorycz w ustach (5)

sterydy a badania krwi i moczu (1)

wchlanianie leku (3)

nowe sposoby leczenia udaru (0)

Rozex skuteczny na trądzik różowaty? (4)

opuchlizna (8)

Witam (1)

Rozcierki

Rozcierki, tryturacje (łac. Triturationes) – rozcieńczenia proszków zawierających substancje silnie działające lub higroskopijne przy pomocy składników neutralnych stosowane w recepturze aptecznej.

Środki silnie działające przepisuje się na receptach w dawkach miligramowych. Ponieważ odważanie bardzo małych dawek jest kłopotliwe, przyrządza się z nich mieszaniny środków leczniczych ze środkiem obojętnym w ściśle określonym stosunku.

Rozcierki służą także do zabezpieczania substancji silnie wilgotniejących jak np. wyciąg suchy z pokrzyku (Extractum Belladonnae siccum), z którego przyrządza się rozcierkę 1:1.

Tryturacje silnie rozcieńczone stosuje się również w homeopatii.

Obojętnym środkiem rozcieńczającym (excipiens) jest najczęściej laktoza (lactosum), a także skrobia (amylum). Rozcierki przyrządza się w stosunku 1:10 (1+9, np. arszenik, siarczan atropiny, azotan strychniny) lub 1:100 (1+99, np. bromowodorek skopolaminy) ucierając oba składniki w moździerzu.


Bibliografia

  1. Feliks Modrzejewski: Farmacja stosowana, podręcznik dla studentów farmacji, wydanie V. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1977, ss. 384-385. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozcierki

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Toksykologia żywności. Przewodnik do ćwiczeń Toksykologia żywności. Przewodnik do ćwiczeń
 
Nadwaga jest sprawą rodziny. Poradnik dla cierpiących na zaburzenia łaknienia oraz osób, które ich kochają Nadwaga jest sprawą rodziny. Poradnik dla cierpiących na zaburzenia łaknienia oraz osób, które ich kochają
 
Zdrowa dieta zdrowe życie Zdrowa dieta zdrowe życie
 
Biegajmy dla zdrowia. Dzienniczek treningu Biegajmy dla zdrowia. Dzienniczek treningu
 
Farmakognozja farmacja galenowa i aptekarstwo w renesansowych zielnikach polskich Farmakognozja farmacja galenowa i aptekarstwo w renesansowych zielnikach polskich
 
Chemia leków. Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów Chemia leków. Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów
 
Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie 4 Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie 4
 
Mózg wzrokowy w działaniu Mózg wzrokowy w działaniu