Powiązane leki
(opisy)

Oxycort (Hydrocortisoni acetas, Oxytetracyclinum)

Unguentum Neomycini (Neomycini sulphas)

Mecortolon N (Neomycini sulfas, Prednisoloni pivalas)

Acudex (Dextranomerum)

Sulfur Dagomed 28 trądzik pospolity

Metronidazol (maść stomatologiczna) (Metronidazolum)

Mercurius Dagomed 41 anginy ropne

Purex (Echinacea purpurea)

Braunovidon (Povidonum iodinatum)

Fluimucil (Acetylcysteinum)

Tagi

podokostnowego ropiec ropien tkanka przyczynowy okolowiercholkowych podokostnowy ropny twarz zapalenie

Fora dyskusyjne

częste anginy ropne (1)

Zmiażdzone kręgi plus ropień kręgosłupa (0)

Ropień pod pachą (Proteus Mirabilis) (1)

Ropień pod pachą (2)

Krwawiące i ropiejące rany (1)

Wieczne ropnie koło miednicy (już 4 operacje) (0)

gronkowiec złocisty (1)

Nawracające anginy, wysypy ropni na twarzy... (0)

Zgrubienie przy odbycie ? (4)

ropień okołoodbytniczy (1)

Ropiejące oko (6)

Ropień, narośl czy zapalenia w uchu - Co to jest? (1)

Przewlekłe zapalenie zatok (3)

Angina ropna i problemy z zatokami (1)

medyczna zagadka - zatoki (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Ropień podokostnowy

Ropień podokostnowy

Ropień podokostnowy (łac. abscessus subperiostalis) – proces zapalny toczący się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jest to kolejna po ropniu okołowierzchołkowym faza ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierchołkowych. Ropień podokostnowy powstaje, gdy wysięk ropny toruje sobie drogę przez tkankę kostną szczęki lub żuchwy, doprowadzając do bolesnego odwarstwienia okostnej.


Objawy

Spośród wszystkich stadiów zapalenia tkanek okołowierchołkowych ropień podokostnowy daje najsilniejsze objawy bólowe. Schorzeniu towarzyszy bardzo silny ból okolicy zęba przyczynowego, promieniujący na zęby sąsiednie (pacjent może mieć kłopot ze wskazaniem chorego zęba), czasem bolesność dotyczy połowy lub całej twarzy, a nawet głowy. Ból opisywany jest jako pulsujący, ciągły i promieniujący, może nasilać się w nocy. Często odczucia bólowe, łagodzone są przez zimno, nasilają się zaś przy jedzeniu gorących potraw. Pojawiają się objawy ogólnoustrojowe: gorączka, dreszcze, osłabienie. Badania laboratoryjne krwi mogą wskazywać podwyższony Odczyn Biernackiego oraz zwiększone stężenie białka CRP.


Diagnostyka

Opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu wewnątrzustnym. W badaniu przedmiotowym obserwować możemy dodatnie objawy Owińskiego oraz - w przypadkach, w których zewnętrzna blaszka wyrostka zębodołowego uległa zniszczeniu - Smrekera(chrzęstu pergaminowego). W rzucie korzenia zęba przyczynowego występuje zwykle twarde wygórowanie oraz nieznaczny obrzęk tkanek miękkich twarzy. Ząb przyczynowy jest zwykle rozchwiany, czasem także wysadzony z zębodołu. Okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone i tkliwe.


Leczenie

Trepanacja komory zęba zazwyczaj nie wystarcza do odbarczenia ropnia podokostnowego. Konieczne wówczas jest nacięcie w znieczuleniu miejscowym wygórowania na błonie śluzowej, co doprowadza do ewakuacji treści ropnej. W przypadku wystąpienia objawów ogólnych zaleca się antybiotyk w odpowiedniej dawce. W zwalczaniu bólu i gorączki stosuje się zwykle leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku mechanicznych przeszkód w leczeniu kanałowym konieczne może być leczenie chirurgiczne – ekstrakcja lub resekcja wierzchołka korzenia.


Powikłania

Nieleczony ropień podokostnowy często przechodzi w ropień podśluzówkowy.

W przebiegu ropnia podokostnowego potencjalnie możliwe jest wystąpienie wszystkich powikłań zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.


Bibliografia

  • Zbigniew Jańczuk, Stomatologia zachowawcza - Zarys kliniczny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, ISBN 978-83-200-3598-8.
  • Maria Barańska-Gachowska: Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego. Lublin: Czelej, 2004. ISBN 83-89309-17-3. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ropie%C5%84_podokostnowy

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Farmakoterapia dzieci i młodzieży Farmakoterapia dzieci i młodzieży
 
Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy
 
Czym jest depresja Czym jest depresja
 
Dieta kształtująca sylwetkę Dieta kształtująca sylwetkę
 
Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa
 
Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii Stomatologia zachowawcza. Podręcznik dla studentów stomatologii
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Patofizjologia  - tom 1 i 2 Patofizjologia - tom 1 i 2