Powiązane leki
(opisy)

Agen (Amlodipinum)

Amlodipine Arrow (Amlodipinum)

Vilpin (Amlodipinum)

Amlonor (Amlodipinum)

Tenox (Amlodipinum)

Amlozek (Amlodipinum)

Cardilopin (Amlodipinum)

Suplar (Amlodipinum)

Lofral (Amlodipinum)

Norvasc (Amlodipinum)

Tagi

sciana amyloid mozdzek tetniczka kora zlog mutacja etal tetniczy naczynie

Fora dyskusyjne

kontrolne badanie TK głowy (0)

krwotok z podudzia (1)

Żyła wrotna (0)

Tętniczka na napletku (0)

Cz ktoś miał odcięty kawałek opuszka palca? (0)

Zawał Móżdżku - Co to jest ?? (0)

guz lito torbielowaty mozgu(mozdzek) u chlopca (0)

umieszczenie migdałków móżdżku (0)

Co to znaczy ? (1)

MR Głowy (4)

MR glowy dziecka 13lat (0)

Epilepsja? (4)

Zwapnienia (0)

Problem z jazdą i równowagą (0)

Naczyniak w móżdżku (2)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Rodzinna angiopatia amyloidowa

Rodzinna angiopatia amyloidowa

Dziedziczne angiopatie amylodiowe (krwotoczne amyloidozy mózgowe, angiopatie kongofilne, ang. cerebral amyloid angiopathy, CAA) – heterogenna etiologicznie grupa chorób naczyń tętniczych związanych z odkładaniem białka amyloidu w ścianie naczyń tętniczych mózgu. Osłabione naczynia łatwo pękają, co prowadzi do krwotoku śródmózgowego i udaru mózgu. Wyróżniono kilka typów CAA, których nazwy odzwierciedlają narodowość pierwszych zdiagnozowanych i przedstawionych w piśmiennictwie pacjentów.

  • typ islandzki (OMIM#105150) – amyloid odkłada się w ścianach tętnic i tętniczek kory mózgowej, pnia i móżdżku. Nie stwierdza się płytek amyloidowych ani zmian neurofibrylarnych w neuronach. Choroba spowodowana jest mutacją w genie kodującym cystatynę C (CST3).
  • typ holenderski (OMIM#104760) – złogi amyloidu znajdują się w ścianach tętniczek opon, w korze mózgu i móżdżku. Nie stwierdza się zmian w neuronach. Przyczyna choroby leży w mutacji punktowej genu kodującego białko βAPP
  • typ brytyjski (OMIM#176500) – złogi amyloidowe rozproszone w ścianie tętniczych naczyń oponowych, w tętniczkach kory mózgu i kory móżdżku, ponadto obecne jest zwłóknienie w ścianach naczyniowych. Choroba spowodowana jest mutacjami w genie ITM2B.
  • typ duński (OMIM#176300) – złogi amyloidu są ogólnie rozmieszczone w mózgowych tętniczkach, splocie naczyniówkowym, móżdżku, siatkówce i rdzeniu. Choroba przebiega z otępieniem i krwotokami śródmózgowymi. Chorobę wywołują określone mutacje w genie transtyretyny.
  • typ węgierski (OMIM#176300)

Bibliografia

  • Brain, March 1, 2005; 128(3): 500-515. A-beta-related Angiitis: Primary Angiitis of the CNS associated with CAA. Scolding, N.J. etal.
  • Brain Pathology, July 2002, 12(3): 343. Sporadic and Familial CAA.
  • J. Clin. Invest., October 1, 2005; 115 (10): 2793-2800. The Potential Role of A-beta in the Pathogenesis of Age-related Macular Degeneration.
  • Stroke, 1996; 27: 1155-1162. Immune Reactions Associated with CAA. Yamada, etal.
  • Stroke, July 1, 1997; 28(7): 1418-1422. Diagnosis of CAA: Sensitivity and Specificity of Cortical Biopsy. Greenberg, S.M. etal.


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzinna_angiopatia_amyloidowa

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Przeżyć udar. Jak wrócić do zdrowia po udarze i żyć z nadciśnieniem Przeżyć udar. Jak wrócić do zdrowia po udarze i żyć z nadciśnieniem
 
Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5 Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5
 
Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia
 
Dieta antymiażdżycowa Dieta antymiażdżycowa
 
Angiologia Angiologia
 
Życie bez pasożytów Życie bez pasożytów
 
Dwudziestolecie Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (1987 - 2007) Dwudziestolecie Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (1987 - 2007)
 
Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek