Powiązane leki
(opisy)

Dostinex (Cabergolinum)

Bromergon (Bromocriptinum)

Parlodel (Bromocriptinum)

Antilactin

Mumomega

Azalia (Desogestrelum)

Lesine (Ethinylestradiolum, Drospirenonum)

Milvane (Ethinylestradiolum, Gestodenum)

Cerazette (Desogestrelum)

Triquilar (Ethinylestradiolum, Levonorgestrelum)

Tagi

dopamina wydzielac karmic prolaktyna hormon ciaza piers seksualny karmiaca kobieta

Fora dyskusyjne

brak okresu po porodzie (2)

Badanie - test prolaktynowy z MCP (2)

Klopoty z prolaktyną (1)

Brak okresu po ciąży (6)

Ocet jabłkowy a karmienie piersią? (3)

gruczolakowłókniak, hormony a ciąża (4)

rozwolnienie u niemowlaka (0)

Bromergon niby ma pomoc zajsc w ciąze czy to prawda ? (23)

Bromergon (9)

co to moze byc (10)

PROLAKTYNA co robić (3)

Zero dzieci a mleko w piersiach (24)

czy bromergon dziala na TSH (4)

Azalia (3)

okres po porodzie (2)

Prolaktyna

Prolaktyna (PRL) – hormon peptydowy zbudowany ze 198 (u człowieka) aminokwasów, o masie cząsteczkowej 23 kDa. Inne nazwy to: laktotropina lub hormon laktotropowy, hormon laktogenny, mammotrofina. Ma zbliżone efekty metaboliczne, budowę chemiczną i centrum aktywne do somatotropiny. Prolaktyna wiąże cynk, co prawdopodobnie zwiększa trwałość cząsteczki.

Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę – narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie.

Prolaktyna wytwarzana jest głównie w przysadce mózgowej przez laktotrofy. Jest to drugi rodzaj komórek kwasochłonnych, oznaczany też określeniem ε, a u kobiet ciężarnych i karmiących η, które stanowią około 20% komórek przedniego płata przysadki mózgowej. Ich kształt jest graniasty i zawierają liczne, nieregularne ziarna o wymiarach od 400 do 700 nm. Właśnie z tych ziaren uwalniany jest hormon. Podwzgórze hamuje wydzielanie prolaktyny wydzielając prolaktostatynę (dopaminę), której receptory typu D2 są na laktotrofach. Wydzielanie jest zwiększane przez prolaktoliberynę i estrogeny.

Innymi źródłami syntezy prolaktyny mogą być komórki niektórych nowotworów oraz błona śluzowa macicy[1].

Nadmiar prolaktyny (hiperprolaktynemia) może być odpowiedzialny za bezpłodność oraz zespół amenorrhea-galactorhea. Prawidłowe stężenie tego hormonu to mniej niż 20 ng/ml – oprócz ciężarnych i karmiących. U części osób z hiperprolaktynemią znaczna część obecnej we krwi prolaktyny pozostaje w formie kompleksu z immunoglobuliną G (tzn. makroprolaktyna (ang. big prolactin lub BB-PRL). Powstała forma jest biologicznie nieaktywna, ale jest wykrywana w niektórych testach. W takim przypadku występuje wysoki poziom prolaktyny przy braku objawów chorobowych.

Dopamina wraz z prolaktyną odpowiadają za ogólne napięcie woli, kojarzone zwykle z napięciem seksualnym. Neuroprzekaźnik dopamina utrzymuje się na obniżonym poziomie (za sprawą prolaktyny) jeszcze przez długi czas (do 2 tyg.) po orgazmie. Jest to prawdopodobnie jeden z istotniejszych mechanizmów odpowiadających za zaspokojenie seksualne[2][3].

Do wzrostu wydzielania prolaktyny dochodzi w fazie REM snu, po małych zabiegach chirurgicznych, po posiłkach, stosunku seksualnym, wysiłku[4], stymulacji brodawek (w tym w wyniku karmienia piersią), w czasie ciąży, w wyniku reakcji na stres i po napadach padaczkowych[5].


Karmienie piersią a możliwość zajścia w ciążę

Karmienie piersią wywołuje wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej matki. W czasie karmienia stężenie prolaktyny we krwi dosyć szybko rośnie, a po karmieniu stopniowo opada. Jeżeli czas pojedynczego karmienia jest dostatecznie długi oraz jeżeli ilość karmień w ciągu doby jest odpowiednio duża, stężenie prolaktyny we krwi kobiety utrzymuje się na poziomie, który uniemożliwia owulację. A więc to, czy kobieta, która karmi zajdzie w ciążę, czy nie, zależy od tego, ile czasu trwa jedno karmienie oraz od tego, jak często kobieta karmi dziecko. Im dłużej trwa karmienie i im częściej się karmi, tym szansa na zajście w ciążę jest mniejsza.


Przypisy

  1. Piotr Henryk Skałba: Endokrynologia ginekologiczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998. ISBN 83-200-2163-4. 
  2. Zob. np
  3. S. Brody, TH. Krüger. The post-orgasmic prolactin increase following intercourse is greater than following masturbation and suggests greater satiety.. „Biol Psychol”. 71 (3), ss. 312–5, Mar 2006. doi:10.1016/j.biopsycho.2005.06.008. PMID 16095799. 
  4. Harrison's principles of internal medicine.. New York: McGraw-Hill, 2005. ISBN 0-07-140235-7. 
  5. JD. Mellers. The approach to patients with "non-epileptic seizures".. „Postgrad Med J”. 81 (958), ss. 498-504, Aug 2005. doi:10.1136/pgmj.2004.029785. PMID 16085740. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prolaktyna

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Poradnik karmiącej matki Poradnik karmiącej matki
 
Chcę karmić piersią Chcę karmić piersią
 
Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Dla kobiet w ciąży
 
Od piersi do talerza czyli jak karmić małe dziecko Od piersi do talerza czyli jak karmić małe dziecko
 
Ciąża Ciąża
 
Zdrowie. To, co warto wiedzieć. Minikompendium Zdrowie. To, co warto wiedzieć. Minikompendium
 
Hormony kobiety Hormony kobiety
 
Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet