Powiązane leki
(opisy)

Sojaprotein

Casodex (Bicalutamidum)

Curatoderm (Tacalcitolum monohydricum)

Gastrosil (Simeticonum)

Fortrans (Macrogolum)

Bisacodyl (Bisacodylum)

Atropinum sulfuricum 1% (krople do oczu) (Atropini sulphas)

Noni Plus z Żurawiną

Geriafort

Anti-Age

Tagi

diagnostyka procalcitonin proces bialko marker prokalcytonina organizm zapalny prokalcytoniny pmid

Fora dyskusyjne

Proszę o interpretację wyników krwi (1)

Interpretacja wyników (1)

bardzo zła morfologia (1)

Zwapnienia (1)

wyniki (2)

Dodatnie markery (1)

Pomoc w interpretacji wyników morfologii. (12)

prokalcytonina (3)

Ogólne zmęczenie organizmu a rak? (7)

badanie zatok - wynik (3)

brązowa wydzielina z piersi (1)

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit (1)

dziwna miesiączka (6)

Wyniki TG i TPO (9)

krew w moczu (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Prokalcytonina

Prokalcytonina

Prokalcytonina (PCT) – białko o masie 13 kDa, składające się z 116 aminokwasów.

PCT w warunkach fizjologicznych jest prekursorem hormonu kalcytoniny. Proces jej powstania odbywa się w komórkach C tarczycy, w wyniku proteolizy białka prekursorowego - preprokalcytoniny[1].

W warunkach patologicznych natomiast, prokalcytonina jest wskaźnikiem stanu zapalnego, który jest uwalniany do krwi w wyniku reakcji zapalnej organizmu. W tych przypadkach PCT jest syntetyzowana przez makrofagi, monocyty i komórki wątrobowe. Z tego powodu stosowana jest w diagnostyce medycznej, jako marker zakażenia. Pierwsze doniesienia o podwyższonym poziomie tego białka w surowicy krwi pochodzą z 1991, kiedy to w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej stwierdzono wysokie poziomy PCT u żołnierzy z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym inhalacją gazów bojowych[2]. Następnie, dzięki badaniom polegającym na wstrzyknięciu endotoksyn bakteryjnych zdrowym ochotnikom potwierdzono, że PCT pojawia się w surowicy krwi jako jedna z reakcji organizmu na zapalenie. W badaniach tych wykazano także dynamikę zmian stężenia prokalcytoniny w przebiegu tych procesów. Podwyższony poziom PCT pojawia się w 3-4 godziny od zadziałania czynnika zapalnego, osiąga szczyt w 6-8 godzinie i ulega normalizacji w przeciągu 72 godzin[3].

Z tego powodu jest uważana za marker SIRS i jest stosowana w diagnostyce posocznicy[4]. Swoistość rozpoznania bakteriemii w ambulatorium przy pomocy oznaczania prokalcytoniny wynosi 70%, a czułość 76%[5]. Z uwagi, że spadek jej poziomu dobrze koreluje z procesem zdrowienia, jest też wykorzystywana do oceny skuteczności antybiotykoterapii i tym samym wyników leczenia[6]. Jej poziom wzrasta także w rozległych oparzeniach, ostrym zapaleniu trzustki. Jest jednak uważana za wskaźnik charakterystyczny dla zakażeń i często służy do różnicowania przyczyny gorączki u chorych z schorzeniami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwory[7]


Przypisy

  1. Grochowicz M.Prokalcytonina (PCT) – podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne w diagnostyce klinicznej.Nowa Pediatria 2/2001, s. 16-19
  2. tamże
  3. Katarzyna Hryckiewicz, Jacek Juszczyk, Alfred Samet, Elżbieta Arłukowicz,Anna Śledzińska, Beata Bolewska;Prokalcytonina jako marker diagnostyczny.PRZEGL EPIDEMIOL 2006; 60:7–15
  4. Meisner M., Tschaikowsky K., Palmaers T., Schmidt J. Comparison of procalcitonin (PCT) and C-reactive protein (CRP) plasma concentrations at different SOFA scores during the course of sepsis and MODS.. „Critical care (London, England)”. 1 (3), ss. 45–50, 1999. PMID 11056723. 
  5. Jones AE., Fiechtl JF., Brown MD., Ballew JJ., Kline JA. Procalcitonin test in the diagnosis of bacteremia: a meta-analysis.. „Annals of emergency medicine”. 1 (50), ss. 34–41, lipiec 2007. doi:10.1016/j.annemergmed.2006.10.020. PMID 17161501. 
  6. Christ-Crain M., Jaccard-Stolz D., Bingisser R., Gencay MM., Huber PR., Tamm M., Müller B. Effect of procalcitonin-guided treatment on antibiotic use and outcome in lower respiratory tract infections: cluster-randomised, single-blinded intervention trial.. „Lancet”. 9409 (363), ss. 600–7, luty 2004. doi:10.1016/S0140-6736(04)15591-8. PMID 14987884. 
  7. Joanna Maciejewska-Stelmach, Paula Śliwińska-Stańczyk, Jan K. Łącki;Znaczenie prokalcytoniny w zapalnych chorobach tkanki łącznej.Reumatologia 2007; 45, 1: 40–45 pełen dostęp po zalogowaniu


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prokalcytonina

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Stany zapalne Stany zapalne
 
Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy
 
Oczyszczanie organizmu (okładka zielona) Oczyszczanie organizmu (okładka zielona)
 
Ruch, oddychanie, hartowanie Ruch, oddychanie, hartowanie
 
Choroby zapalne stawów Choroby zapalne stawów
 
Grupa krwi B Grupa krwi B
 
Jaja i mleko Jaja i mleko
 
Grupa krwi 0 Grupa krwi 0