Powiązane leki
(opisy)

Płyn Lugola (Solutio Iodi Cum Glycerini Coel)

OST

Collagen Day & Slim (płyn)

Cortineff (Fludrocortisoni acetas)

Synvisc (Hylan G-F 20)

Synocrom Forte

Go-On

Synocrom

Euflexxa

PlantaSlim

Tagi

plyn roztwor potas jaworowski woda warszawa lugol plynac farmacja jodek

Fora dyskusyjne

Zaleganie płynu w żołądku (4)

Płyn do płukania ust (19)

Częste oddawanie moczu po wypiciu 1,5l płynu (1)

Płyn Lugola a Hashimoto (8)

Płyn lugola (78)

wpływ jodyny i płynu lugola a tarczyca (18)

co z tym gardłem? (1)

Ratunku!!! Moje migdały!!! ;(((((((((( (7)

Co to może być? (2)

co z tym promieniowaniem w Japonii ?! (2)

język w krostach (2)

Przedawkowanie xylometazoliny (16)

OBLICZANIE DAWEK (6)

Neurologiczne przyczyny skurczów mięśni (3)

kolano, rzepka (10)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Płyn Lugola

Płyn Lugola

Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) – wodny roztwór 1% jodu i 2% jodku potasu, opracowany przez Jeana Lugola w roku 1829. Jest to przykład roztworu otrzymanego przez solubilizację[1]: jod jest bardzo trudno rozpuszczalny w wodzie, ale dzięki obecności jodku potasu, który jest w tym układzie solubilizatorem, można otrzymać roztwór jodu o pożądanym stężeniu.

Jod cząsteczkowy tworzy z jodkiem potasu rozpuszczalny w wodzie kompleksowy jon trójodkowy: I2 + I → I3


Otrzymywanie

Jodek potasu należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i w tym stężonym roztworze jodku potasu rozpuszcza się jod. Po całkowitym rozpuszczeniu uzupełnia się wodą do 100 części (jeśli rozpuszczono 1 g jodu, uzupełnia się wodą do masy 100 g)[1].

Gotowy płyn Lugola przechowuje się w naczyniach z korkiem szklanym, chroniąc od światła[1].


Zastosowanie

Ma działanie odkażające, jest stosowany w leczeniu pewnych schorzeń tarczycy, w zależności od dawki pobudza lub hamuje czynność tego gruczołu. W postaci rozcieńczonej (kilka kropel na 100 ml wody) ma zastosowanie jako antyseptyk do płukania gardła[1].

Poza medycyną, płyn Lugola służy do wykrywania skrobi. Dodany do płynów zawierających skrobię zmienia ich barwę na fioletowoczarną, przy niewielkich stężeniach na niebieskofioletową. Technika ta jest prostą metodą wykrywania prób fałszowania mleka i śmietany mąką, zmierzających do zwiększenia ich lepkości i zakłócenia w ten sposób pomiaru zawartości białka w mleku (rozwodnienia). Metoda stosowana jest także do badania zacieru w browarnictwie (próba jodowa). Płyn Lugola wykorzystuje się do oceny stopnia rozkładu skrobi przy wyznaczaniu dojrzałości zbiorczej jabłek i gruszek przeznaczonych do długiego przechowywania.

Katastrofa czarnobylska

Płyn Lugola, na wniosek specjalistów z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie ze Zbigniewem Jaworowskim na czele[2], zaaplikowano bezpłatnie wielu obywatelom, szczególnie dzieciom, w całej Polsce w roku 1986 po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu w celu zapobieżenia wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu 131I z opadów promieniotwórczych powstałych w wyniku wybuchu i pożaru elektrowni. Nadwyżki jodu przyjęte w płynie Lugola skutecznie powstrzymywały wbudowywanie radioaktywnych izotopów jodu w hormony tarczycowe – tyroksynę i trójjodotyroninę (profilaktyka raka tarczycy). Był to jeden z pierwszych w PRL przypadków, kiedy władze polskie mimo początkowych oficjalnych zaprzeczeń strony radzieckiej podjęły działania wbrew ich zaleceniom, ale w interesie własnych obywateli.

Zastosowanie płynu Lugola, z perspektywy czasu, było w opinii samego Jaworowskiego niekonieczne – w rozmowie z dziennikarzem "Polityki" stwierdził w 2006: „...gdybym miał wówczas obecną wiedzę na temat skali skażeń i tego, co dokładnie wydarzyło się w czarnobylskiej elektrowni, nie rekomendowałbym nawet podawania ludności płynu Lugola”[3]. Główną motywacją tego działania była całkowita blokada informacyjna ze strony ZSRR – naukowcy nie znając prognozy nasilenia promieniowania brali pod uwagę najbardziej pesymistyczny wariant.


Zobacz też


Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Stanisław Janicki, Adolf Fiebig, Małgorzata Sznitowska, Teresa Achmatowicz: Farmacja stosowana: podręcznik dla studentów farmacji. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, s. 401. ISBN 8320028477. 
  2. „Nie było zagrożenia” – rozmowa „Onetu” z prof. Jaworowskim 17 kwietnia 2002
  3. „Zabójczy mit Czarnobyla” artykuł w „Polityce” z 26 kwietnia 2006

Bibliografia

  • Stanisław Janicki, Adolf Fiebig, Małgorzata Sznitowska, Teresa Achmatowicz: Farmacja stosowana: podręcznik dla studentów farmacji. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2003, s. 401. ISBN 8320028477. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yn_Lugola

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Farmakognozja farmacja galenowa i aptekarstwo w renesansowych zielnikach polskich Farmakognozja farmacja galenowa i aptekarstwo w renesansowych zielnikach polskich
 
Chemia leków. Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów Chemia leków. Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów
 
Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie 4 Farmacja stosowana. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie 4
 
Uzdrawiająca siła wody Uzdrawiająca siła wody
 
Bądź zdrów. Naturalne metody samoleczenia Bądź zdrów. Naturalne metody samoleczenia
 
Woda i jej lecznicza siła. Wykorzystanie uzdrawiającej mocy wody i jej energetyzacja Woda i jej lecznicza siła. Wykorzystanie uzdrawiającej mocy wody i jej energetyzacja
 
Woda, mydło i zdrowy rozsądek Woda, mydło i zdrowy rozsądek
 
Zadziwiająca historia wody katalitycznej Zadziwiająca historia wody katalitycznej