Powiązane leki
(opisy)

Gastrotrombina (Thrombinum)

Ibuprom Zatoki (Ibuprofenum, Pseudoephedrini hydrochloridum)

Lactoral

Nexium (Esomeprazolum)

IPP (Pantoprazolum)

Panogastin (Pantoprazolum)

Zalanzo (Lansoprazolum)

Bioprazol Bio (Omeprazolum)

Iberogast

Salotannal (Phenylis salicylas, Tanninum albuminatum)

Tagi

pokarmowy kwasic nlpz pochodna aspiryna reakcja hamowac przewod kwas przeciwzapalny

Fora dyskusyjne

Trądzik- leczenie peelingiem czy laserowo (11)

Alergia na aspirynę? (7)

ile czasu wchłania sie tabletka? (1)

ENANTYUM (1)

ENANTYUM (1)

NLPZ bez salicylanów na silne zapalenie stawów? (1)

Bol brzucha po NLPZ. (2)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (3)

Motifene 75 mg (1)

Gastroskopia żołądka i dwunastnicy (5)

Interpretacja wyniku gastroskopii (1)

Refluks a leczenie innych chorób (3)

Okropne zatrucie pokarmowe. (4)

Kwas foliowy (13)

kwas hialuronowy (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ, NSLPZ (ang. Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs, NSAIDs) – to szeroka, niejednorodna grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ich działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy prostaglandynowej (COX). Nazywane są niesteroidowymi ze względu na strukturę, odmienną od innych leków mających właściwości przeciwzapalne – kortykosteroidów.

Najbardziej znanym lekiem z tej grupy jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Poszczególne leki zaliczane do grupy NLPZ-ów różnią się przede wszystkim siłą działania i toksycznością.


Zastosowanie

Stosowane objawowo w zwalczaniu gorączki, bólów o różnym pochodzeniu i małym lub średnim nasileniu. Bywają stosowane w połączeniach z innymi środkami farmaceutycznymi w celu wzmocnienia lub zmienienia profilu ich działania. Hamowanie stanów zapalnych.

Poszczególne leki należące do tej szerokiej grupy różnią się profilem działania. Jedne mają silniej zaznaczone działanie przeciwbólowe, a słabo działają przeciwzapalnie, inne (np. ASA) działają silnie zarówno przeciwzapalnie jak i przeciwbólowo.


Działania niepożądane

Leki z grupy NLPZ mają podobną gamę działań niepożądanych, choć ich natężenie jest różne w zależności od preparatu. Zahamowanie wytwarzania prostaglandyn PGE2 i PGI2, znosi ich działanie ochronne dla błony śluzowej przewodu pokarmowego, zmniejsza się wytwarzanie śluzu i uwalnianie wodorowęglanów, co ułatwia działanie czynników szkodliwych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Powoduje to podrażnienia i zwiększa ryzyko powstania wrzodów żołądka.

Objawami są łagodne nudności, uczucie ciężaru, dyskomfortu w nadbrzuszu. Poważniejszymi objawami są krwawienie z przewodu pokarmowego i następstwa w postaci niedokrwistości mikrocytarnej. W skrajniejszej postaci owrzodzenia i perforacje wrzodów żołądka. Na takie działania niepożądane narażeni są bardziej chorzy z chorobą wrzodową w wywiadzie, z reumatoidalnym zapaleniem stawów i w podeszłym wieku.

Inne skutki zmniejszenia poziomu prostaglandyn

  • Nasilanie prawdopodobieństwa krwotoków z uwagi na działanie antyagregacyjne (patrz: krzepliwość krwi).
  • Wywoływanie skurczu oskrzeli (tzw. astma aspirynowa). Mechanizm nie jest udowodniony, zakłada się jednak, że NLPZ hamują cyklooksygenazę, nie hamując lipooksygenazy. Prowadzi to do zwiększonego wytwarzania leukotrienów odpowiedzialnych za kurczenie naczyń.
  • Możliwość zamknięcia przewodu tętniczego u płodu – przeciwwskazane jest podawanie NLPZ w okresie ciąży.

NLPZ mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, objawiające się głównie zmianami skórnymi. Mogą też zmieniać reakcję organizmu alergeny, samemu nie wywołując objawów alergii. Przypadki zmiany reakcji immunologicznej odnotowano u pszczelarzy, normalnie mało wrażliwych na jad pszczeli – po zastosowaniu przez nich leków z tej grupy i następnie użądleniu przez pszczołę obserwowano u tych osób bardzo silną, uogólnioną reakcję uczuleniową. Taka zwiększona wrażliwość utrzymywała się przez ok. tydzień od zażycia leku.

Niektóre leki z tej grupy mogą być hepatotoksyczne. Niektóre wycofane z użycia preparaty mogły powodować uszkodzenie szpiku.


Interakcje

Łączenie leków I generacji (hamujących głównie COX-1) łącznie z pochodnymi kumaryny zwiększa ryzyko powikłań krwotocznych pooperacyjnych.

Pozostałe interakcje lekowe


Zasady terapii lekami z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych

  • Stosowanie tylko jednego leku z tej grupy (wyjątek – stosowanie małych dawek (75 mg) kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) w prewencji udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca).
  • Stopniowe zwiększanie dawek do osiągnięcia dawki maksymalnej, a nie łączenie z innymi lekami.
  • Przed ewentualną decyzją o zmianie preparatu – odpowiednio długie jego stosowanie.
  • Wybieranie leku o najlepszej skuteczności przy możliwie najmniejszych działaniach niepożądanych.
  • Monitorowanie działań niepożądanych oraz unikanie interakcji lekowych.

Leki należące do grupy


Bibliografia

  • W. Kostowski, Z. S. Herman Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2003 ISBN 83-200-3350-0.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroidowe_leki_przeciwzapalne

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego, tom 2 Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego, tom 2
 
Gastroenterologia w praktyce Gastroenterologia w praktyce
 
Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego - tom 1 Kliniczna endoskopia przewodu pokarmowego - tom 1
 
Endoskopia przewodu pokarmowego. Diagnostyka różnicowa Endoskopia przewodu pokarmowego. Diagnostyka różnicowa
 
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u dzieci i młodzieży Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u dzieci i młodzieży
 
Biegunki i zaparcia Biegunki i zaparcia
 
Pochodne sulfonylomocznika Pochodne sulfonylomocznika
 
Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek