Powiązane leki
(opisy)

Benfogamma (Benfotiaminum)

Cocarboxylasum (Cocarboxylasum)

Vitaminum B1 (Thiaminum)

Vitaminum B12 (iniekcje) (Cyanocobalaminum)

Neurovit (Thiamini hydrochloridum, Pyridoxini hydrochloridum, Cyanocobalaminum)

Solu-Medrol (Methylprednisolonum)

Sensilab Silne Nerwy

Sorel (Calcipotriolum)

Sorel Plus (Calcipotriolum)

Xamiol (Calcipotriolum, Bethamethasonum)

Tagi

skorny nerw biec grzbietowy prostownik wspolny miesien boczny powierzchowny strzalkowy

Fora dyskusyjne

Stopa (2)

Prosze o pomoc (kregoslup) (4)

zerwanie ścięgna prostownika u ręki (3)

Złamanie kostki bocznej prawej, kości strzałkowej (1)

Złamanie kostki bocznej prawej, kości strzałkowej (0)

Zapalenie mięśni więzadeł i ścięgien (1)

naderwany miesien prostownik dlugi palucha (0)

palce młoteczkowate (2)

Prostowniki palców 2 i 5,ECU i częściowym EDC 4 i 5 (0)

Porażenie nerwu strzałkowego i piszczelowego RENTA!!! (2)

brak czucia w stopie (2)

Wydłużenie latencji fali F (4)

18latek (0)

Złamanie kości piszczelowej i strzałkowej (7)

Porażenie nerwu strzałkowego (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Nerw strzałkowy wspólny

Nerw strzałkowy wspólny

Nerw strzałkowy wspólny (łac. n. peroneus communis) – jest jedną z dwóch gałęzi końcowych nerwu kulszowego. Składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L4, L5, S1 i S2. Najczęściej rozpoczyna się w dole podkolanowym.


Przebieg i główne odgałęzienia

Nerw strzałkowy wspólny swój początek bierze zwykle w dole podkolanowym. Biegnie po przyśrodkowym brzegu mięśnia dwugłowego uda, następnie przewija się dookoła szyjki strzałki. Następnie wchodzi pomiędzy przyczepy mięśnia strzałkowego długiego i dzieli się na dwie końcowe gałęzie: nerw strzałkowy głęboki i nerw strzałkowy powierzchowny. W przebiegu oddaje odgałęzienia unerwiające staw kolanowy, staw piszczelowo-strzałkowy oraz nerw skórny boczny łydki - unerwiający skórę na strzałkowej powierzchni łydki, aż do kostki bocznej. Gałąź tylna nerwu skórnego bocznego łydki współtworzy nerw łydkowy.


Nerw strzałkowy głęboki

Po odejściu od nerwu strzałkowego wspólnego, biegnie przykryty przez prostowniki goleni wraz z tętnicą i żyłami piszczelowymi przednimi przednimi po przedniej stronie błony międzykostnej goleni, w kierunku grzbietu stopy. Biegnie pod troczkiem górnym i dolnym prostowników. W końcowym odcinku wychodzi pod skórę i dzieli się na nerw grzbietowy palucha boczny i nerw grzbietowy palca drugiego przyśrodkowy. Nerw strzałkowy głęboki w przebiegu oddaje gałęzie unerwiające wszystkie mięśnie grupy przedniej (prostowniki) podudzia, mięśnie grzbietowe stopy i stawy: skokowo-goleniowy, stępu, stępowo-śródstopne oraz śródstopno-paliczkowe.


Nerw strzałkowy powierzchowny

Po odejściu od nerwu strzałkowego wspólnego, biegnie po powierzchni mięśnia prostownika długiego palców, następnie wychodzi pod skórę (na około ⅓ wysokości podudzia) i dzieli się na gałęzie końcowe: nerw skórny grzbietowy przyśrodkowy i nerw skórny grzbietowy pośredni. W przebiegu nerw strzałkowy powierzchowny oddaje gałęzie mięśniowe do obu mięśni strzałkowych.


Porażenie

Nerw strzałkowy wspólny przewija się dookoła szyjki kości strzałkowej, leżąc najbardziej powierzchownie. W tym miejscu najczęściej ulega mechanicznemu uszkodzeniu. Uraz nerwu strzałkowego wspólnego uniemożliwia zgięcie grzbietowe i ruch nawracania stopy (objaw stopy opadającej). Uwidacznia się to szczególnie w trakcie chodzenia, które jest mocno utrudnione (występuje chód ptasi lub koguci, z wysokim unoszeniem kończyny porażonej i upuszczaniem jej na palce, jak przy brodzeniu). Wtórny przykurcz zginaczy powoduje powstanie tzw. stopy końsko-szpotawej (pes equinovarus).


Bibliografia

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka tom V. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998. ISBN 83-200-1230-9. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_strza%C5%82kowy_wsp%C3%B3lny

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Psychologia i medycyna wspólne obszary zainteresowań Psychologia i medycyna wspólne obszary zainteresowań
 
Wysokie ciśnienie Wysokie ciśnienie
 
Ziołowe sposoby na stargane nerwy Ziołowe sposoby na stargane nerwy
 
Psychoedukacja w praktyce lekarza psychiatry Psychoedukacja w praktyce lekarza psychiatry
 
Cukrzyca typu II. Zawróć chorobę w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie Cukrzyca typu II. Zawróć chorobę w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie
 
Stopem po terapii krótkoterminowej Stopem po terapii krótkoterminowej
 
Encyklopedia zdrowia kobiety Encyklopedia zdrowia kobiety
 
Jak radzić sobie z chorobami skórnymi Jak radzić sobie z chorobami skórnymi