Powiązane leki
(opisy)

Mirapexin (Pramipexoleum)

Bryonia Dagomed 37 bóle barku i szyjne

Vepesid (Etoposidum)

Lastet (kapsułki) (Etoposidum)

Marine Collagen

Testosteronum prolongatum (Testosteroni enanthas)

Benfogamma (Benfotiaminum)

Cocarboxylasum (Cocarboxylasum)

Sensilab Silne Nerwy

Solu-Medrol (Methylprednisolonum)

Tagi

bledny zwoj tylny gorny nerw jadro szyjny ruchowy piersiowy splot

Fora dyskusyjne

interpretacja wyników rezonansu kręgosłupa (0)

Drętwienie ręki podczas snu (3)

Jaki występuje splot nerwów ? (4)

Bolący ząb (4)

NERW BŁĘDNY? (1)

zespół landaua-kleffnera (1)

uszkodzenie splotu barkowego (2)

Żylaki powrózka nasiennego. (1)

Duszności przy refluksie (14)

uszkodzenie nerwu pachowego (9)

ból ręki (2)

Mózg (2)

Prośba o interpretację wyniku EMG (0)

NERW PACHOWY (0)

Problem z prawą rękom (2)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Nerw błędny

Nerw błędny

Nerw błędny, nerw X (łac. nervus vagus) – najdłuższy z nerwów czaszkowych, jest nerwem mieszanym, prowadzi włókna czuciowe, ruchowe i przywspółczulne. Należy do autonomicznego układu nerwowego (AUN) o charakterze przywspółczulnym (parasympatycznym), podobnie jak okoruchowy i twarzowy.


Zwoje i jądra

 • Zwoje i jądra czuciowe - zwój górny nerwu błędnego (łac. ganglion superius n. vagi) położony w odcinku bocznym otworu żyły szyjnej (łac. foramen jugulare); zwój dolny nerwu błędnego (łac. ganglion inferius n. vagi) położony poniżej, przed wyrostkami poprzecznymi kręgów C1 i C2. Włókna dośrodkowe z tych jąder wchodzą przez bruzdę boczno-tylną do rdzenia przedłużonego, dochodzą pasmem samotnym do jądra pasma samotnego (łac. nucleus tractus solitarii), a także do jego górnego przedłużenia - jądra pasma rdzeniowego nerwu trójdzielnego (łac. nucleus tractus spinalis n. trigemini).
 • Jądro ruchowe - jądro dwuznaczne, położone do tyłu od oliwki; włókna ruchowe wychodzą z rdzenia przedłużonego przez bruzdę boczno-tylną.
 • Jądro przywspółczulne - jądro grzbietowe nerwu błędnego (łac. Nucleus dorsalis n. vagi); włókna parasympatyczne wychodzą z rdzenia przedłużonego wraz z jądrami ruchowymi przez bruzdę boczno-tylną.

Obszar unerwienia

Nerw błędny zaopatruje:


Przebieg

Wyróżnia się 4 części (odcinki) nerwu:

 • głowowa
 • szyjna
 • piersiowa
 • brzuszna

Odchodzi od rdzenia przedłużonego za pośrednictwem kilku korzonków. Opuszcza czaszkę przez tylną, czyli boczną część otworu szyjnego w czaszce (foramen jugulare pars major). W obrębie tego otworu część czuciowa nerwu tworzy niewielki zwój górny, a po wyjściu z otworu drugi, większy zwój dolny.

Po wyjściu z otworu żyły szyjnej nerw błędny biegnie pomiędzy tętnicą szyjną wspólną, a żyłą szyjną wewnętrzną we wspólnej pochewce powięziowej tworząc powrózek naczyniowo-nerwowy szyi. Z szyi przechodzi do śródpiersia górnego (warstwa nerwowa), a następnie tylnego, przy czym nerw błędny lewy krzyżuje się od przodu z łukiem aorty, przebiegając między tętnicą szyjną wspólną lewą i tętnicą podobojczykową lewą; prawy – przechodzi między tętnicą podobojczykową prawą i żyłą podobojczykową prawą. Dalej biegną za korzeniem płuca, po czym dochodzą do przełyku (n. błędny lewy po stronie przedniej, prawy - tylnej; ma to związek ze skręceniem się trzewi w okresie życia płodowego), gdzie tworzą splot przełykowy, plexus esophageus s. oesophageus, którego część przednia utworzona jest głównie z gałązek nerwu lewego, a część tylna, zwykle większa, z gałązek nerwu prawego. Nerwy błędne tworzą dwa pnie. Prawy pień błędny znajduje się na tylnej części przełyku, natomiast lewy na przedniej. Po przejściu do jamy brzusznej pnie błędne rozgałęziają się w ścianie żołądka, oddając gałęzie żołądkowe przednie i tylne (łac. rami gastrici anteriores et posteriores). Na przebiegu nerwu błędnego rozróżniamy część głowową, szyjną, piersiową i brzuszną.


Gałęzie

W części głowowej:

 • G. oponowa (łac. r. meningeus)
 • G. uszna (łac. r. auricularis)

W części szyjnej:

W części piersiowej:

 • Gg sercowe piersiowe (łac. rr cardiaci thoracici) (współtworzą splot sercowy)
 • Gg tchawicze dolne (łac. rr tracheales inferiores)
 • Gg oskrzelowe przednie i tylne (łac. rr bronchiales anteriores et posteriores) (współtworzą splot płucny przedni i tylny
 • Gg przełykowe (łac. rr esophageales s. oesophageales) (tworzą splot przełykowy)
 • Gg śródpiersiowe (łac. rr mediastinales) (współtworzą splot aortowy piersiowy, unerwiają opłucną śródpiersiową)
 • Gg osierdziowe (łac. rr pericardiaci)

W części brzusznej: Tworzą się pnie błędne (łac. trunci vagales).


Bibliografia

 • Adam Krechowiecki, Florian Czerwiński: Zarys anatomii człowieka. Szczecin: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004. ISBN 83-200-3362-4. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nerw_b%C5%82%C4%99dny

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Urazy klatki piersiowej Urazy klatki piersiowej
 
Chrapanie Chrapanie
 
Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany
 
Wysokie ciśnienie Wysokie ciśnienie
 
Ziołowe sposoby na stargane nerwy Ziołowe sposoby na stargane nerwy
 
Cukrzyca typu II. Zawróć chorobę w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie Cukrzyca typu II. Zawróć chorobę w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie
 
Proste i odwrócone prymowanie reakcji ruchowej Proste i odwrócone prymowanie reakcji ruchowej
 
Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych