Tagi

glos dziewcze chlopiec struna mutacja glosowy zauwazalny rozrost powiekszyc krtan

Fora dyskusyjne

Dysfonia, problemy z mówieniem (3)

Bardzo proszę o ocenę zdjęcia (2)

Czy to może być dysfonia? (0)

Migdały (3)

Pytanie do Petera - błona strun głosowych (5)

operacjia strun głosowych (2)

Zapalenie krtani a zapalenie strun głosowych (0)

Mutacja głosu (6)

guz na strunie glosowej rak krtani (5)

Długotrwała chrypka i brak poprawy (60)

Krtań (0)

Bezgłos (3)

Zabieg - krtan, stuny glosowe (1)

Zrost więzadła głosowego (0)

Struny głosowe (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Mutacja głosu

Mutacja głosu

Mutacja głosu – zmiana brzmienia głosu u ludzi na skutek zmian fizjologicznych w obrębie narządów głosu. Następuje zarówno u chłopców jak i w mniejszym stopniu u dziewcząt podczas dojrzewania. Trwa około 2 lat.

Mutacja jest związana z silnym rozwojem krtani, która jest częścią układu oddechowego i również narządem głosowym. Następuje rozrost chrząstek krtaniowych, struny głosowe mocno się wydłużają, powiększa się tchawica i przestrzenie ponadkrtaniowe. Niekiedy powiększona krtań przybiera duże rozmiary, tworzy się tzw. "jabłko Adama" (rozrost chrząstki tarczowatej). Podczas mutacji występują częste chrypki, zakłócenia w wydawaniu głosu: na zmianę dźwięki wysokie i niskie - na skutek zaburzeń w koordynacji mięśni krtani, przekrwienia błony śluzowej i zwiększonego wydzielania śluzu.

U chłopców zachodzi obniżenie wysokości głosu przeciętnie o jedną oktawę, u dziewcząt zaś o tercję lub nawet mniej. O mutacji głosu decydują hormony płciowe - testosteron produkowany w dużych ilościach w jądrach u chłopców. Testosteron powoduje powiększenie krtani i strun głosowych. Stają się grubsze i dłuższe, a to zmienia ich brzmienie. Mutacja głosu u chłopców jest łatwo zauważalna i charakteryzuje się załamywaniem dźwięków podczas mówienia. Mutacja u dziewcząt nie jest tak zauważalna jak u chłopców, jednak jest równie ważna w wokalistyce.


Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mutacja_g%C5%82osu

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

O chłopcach dla chłopców O chłopcach dla chłopców
 
Plan wypłukiwania tłuszczu Plan wypłukiwania tłuszczu
 
Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani
 
Ucho, nos, gardło i krtań. Co warto wiedzieć? Ucho, nos, gardło i krtań. Co warto wiedzieć?