Tagi

worek wspomagac ssak moszna jadro kurczyc wewnatrz temperatura utrzymywac miesniowy

Fora dyskusyjne

Jądro, małe gródki (3)

jadra (12)

"Obce ciało" w mosznie (8)

PROBLEM Z JĄDRAMI (4)

Skórki na palcach (8)

Ból u podstawy penisa (0)

Badanie kregoslupa (0)

Swedzenie przy hemoroidach (0)

białko w moczu (2)

bol kostki przy odginaniu do wewnatrz, skrecenie? (1)

Przpuchlina w mosznie czy jest takie cos "trzecie (0)

Biała maź + ból między odbytem a jądrami (6)

nie leczone wnętrostowo (0)

Grudka w mosznie (2)

Ból jądra (13)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Moszna (anatomia)

Moszna (anatomia)

Moszna, worek mosznowy (łac. scrotum) – u samców wielu ssaków lądowych, w tym u człowieka, uwypuklenie ściany jamy brzusznej w kształcie skórno-mięśniowego worka, w którym znajdują się jądra. Znajduje się pomiędzy prąciem i odbytem.

Zadaniem moszny jest utrzymywanie jąder w optymalnej, stałej temperaturze, nieco niższej niż temperatura ciała. U człowieka jest to około 34,4°C; w temperaturze 36,7 °C znacząco spada liczba produkowanych przez jądra plemników. W czasie chłodu moszna utrzymuje odpowiednią temperaturę kurcząc się, co zbliża jądra do wnętrza ciała. Akcja ta wspomagana jest skurczem mięśnia dźwigacza jądra. Termoregulację wspomaga również mięśniowa błona sprężysta (tunica dartos), wyściełająca mosznę od wewnątrz. Kurczenie się jej włókien powoduje marszczenie skóry moszny, co zmniejsza jej powierzchnię i redukuje ucieczkę ciepła; odpowiednio rozkurczanie powoduje wygładzenie moszny, a przez to zwiększenie jej powierzchni i polepszenie chłodzenia.

U niektórych ssaków (np. gryzoni) jądra zstępują do moszny okresowo, na czas rui u samic. Nieliczne gatunki, np. hipopotamy, mają jądra stale wewnątrz ciała. Moszny nie mają także walenie.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Moszna_(anatomia)

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

W świecie ADHD. Zaburzenia uwagi u dzieci i dorosłych W świecie ADHD. Zaburzenia uwagi u dzieci i dorosłych
 
Zdrowe stopy. Leczenie, pielęgnacja. kosmetyki, wkładki, buty Zdrowe stopy. Leczenie, pielęgnacja. kosmetyki, wkładki, buty
 
Szczupłe uda płaski brzuch Szczupłe uda płaski brzuch
 
Co jeść. Dla mężczyzn Co jeść. Dla mężczyzn
 
Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Dystrofie mięśniowe Dystrofie mięśniowe
 
Chromoterapia - leczenie kolorem Chromoterapia - leczenie kolorem