Powiązane leki
(opisy)

Domowa Apteczka Glukozamina

L`Biotica Włosy & Paznokcie Program Biovax Optimum

Reumogel

Flugalin (Flurbiprofenum)

Opokan (Meloxicamum)

Majamil PPH (Diclofenacum natricum)

Rantudil Forte (Acemetacinum)

DicloDuo (Diclofenacum natricum)

Diclac (iniekcje) (Diclofenacum natricum)

Traumon (Etofenamatum)

Tagi

mckenzie ruch terapeuta struktura staw kregoslup glowny program opracowac mckenziego

Fora dyskusyjne

Chirurg Ortopeda (2)

rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego (5)

5miesięcy z bolącym kręgosłupem (2)

Stawy biodrowe i kolanowe (1)

Mimowolne ruchy kończyn, głowy, mięśni kręgosłupa. (0)

Ból kręgosłupa (1)

Bóle kręgosłupa , nóg (2)

Chce Schudnac (8)

Przelewanie w brzuchu jak ruchy dziecka (45)

k (3)

sposób rehabilitacji po złamanym kręgosłupie (2)

Odczyt RTG kręgosłupa lędźwiowego (2)

mam jakis dziwny guzek kolo kregoslupa.Prosze o rade (3)

Czy to nowotwór kości-opis RTG (1)

Choroba kręgosłupa szyjnego (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Metoda McKenziego

Metoda McKenziego

Mechanical Diagnosis and Therapy (MDT) – metoda fizjoterapeutyczna stworzona przez fizjoterapeutę Robina McKenziego, przeznaczona do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. W ostatnich latach zastosowanie metody zostało rozszerzone o stawy obwodowe.

W latach sześćdziesiątych nowozelandzki terapeuta R. McKenzie, opracował program badania i leczenia pacjentów, głównie z dolegliwościami lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. Podzielił zaburzenia kręgosłupa na trzy główne grupy, uwzględniając przyczynę i stopień zmian zwyrodnieniowych w obszarze kręgosłupa i głównych stawów. Trzy zespoły zaburzeń, tzw. zespoły:

Zespół posturalny – dotyczy zaburzeń postawy ciała, a więc struktur tkankowo-stawowych, które nie są w żaden sposób uszkodzone, a tylko nadwyrężone statycznym przeciążeniem (np. długotrwałym, niedbałym siedzeniem; dotyczy najczęściej osób wykonujących prace biurowe, umysłowe).

Zespół dysfunkcyjny – w sytuacji gdy statyczne przeciążenie obejmuje tkanki i struktury uszkodzone w jakiś sposób, n. poprze zrosty, przykurcze, zbliznowacenia, itp.

Zespół strukturalny – w głównej mierze właśnie na nim koncentruje się metoda; ma on związek ze strukturami znajdującymi się wewnątrz segmentu kręgowego (krążek międzykręgowy, pierścień włóknisty) oraz zewnątrz segmentu (stawy międzywyrostkowe, zrosty okołokorzeniowe), w zależności od mechanizmu uszkodzenia oraz wzorca bólowego, terapia opiera się na dobraniu odpowiedniego ruchu leczniczego.

Autor metody opracował program postępowania leczniczego, w którym oprócz technik, wykonywanych przez terapeutę, ważny jest sam ruch pacjenta, ćwiczenia i autoterapia do domu. W ćwiczeniach dominują pozycje niskie, głownie leżenie. Ruchy czynne powtarzane są wielokrotnie w różnych płaszczyznach, ale w ściśle określonym kierunku, nie powodującym bólu. Dużą wagę przykłada się do zaleceń, które chronią kręgosłup przed kolejnymi urazami i przeciążeniami. McKenzie stawia bardzo duży nacisk na profilaktykę. Metoda chwalona wśród terapeutów ze względu na szczegółowy wywiad i badanie kliniczne.


Źródła


Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_McKenziego

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany
 
Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej
 
Choroby reumatyczne Choroby reumatyczne
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni
 
Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych Jak radzić sobie z zapaleniem stawów - program ćwiczeń ruchowych
 
Codzienność bez bólu Codzienność bez bólu
 
Vademecum terapeuty rodzinnego Vademecum terapeuty rodzinnego