Powiązane leki
(opisy)

Vagothyl (Policresulenum)

Albothyl (Policresulenum)

Mitomycin C (Mitomycinum)

Silgard (Vaccinum Human Papilloma Virus)

Cisplatin-Ebewe (Cisplatinum)

Solcogyn (Acidum aceticum, Acidum nitricum)

Remens

Feminon N

Azucalen płyn do irygacji (Calendula officinalis, Chamomilla recutita)

Ovestin (Estriolum)

Tagi

plodnosc sluz okres pochwa cykl szyjka jakikolwiek macica obserwacja billings

Fora dyskusyjne

Jak rozpoznac dni płodne? (2)

kIEDY dni niepłodne????? (11)

czy jestem w ciąży? (1)

test owulacyjny (20)

endometrium (7)

pytanie-szansa na ciąże (14)

sperma (1)

niedoczynność tarczycy,a okres (3)

ZAPŁODNIENIE (8)

Czy mogę być w ciąży? (7)

Czy uda sie ?? (10)

zapytanie o płodność (6)

Możliwość zajścia w ciąże (14)

Kiedy sa dni płodne? (6)

niepłodność - hormony czy coś innego? (5)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Metoda Billingsów

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów (znana także jako ocena śluzu szyjkowego) - metoda naturalnego planowania rodziny, bazująca na obserwacji śluzu szyjki macicy. Jej następcą jest model Creightona.

Nie jest metodą antykoncepcji, gdyż wymaga wstrzymania się od pożycia w fazie płodnej. Polega na obserwacji śluzu z szyjki macicy, który towarzyszy dojrzewaniu dominującego pęcherzyka jajnikowego i poprzedza wystąpienie jajeczkowania. Śluz jest także konieczny dla poczęcia dziecka, umożliwia bowiem przeżycie plemników i ich transport. W razie jego braku plemniki poruszając się szybko zużywają substancje energetyczne, a po kilku godzinach tracą zdolność ruchu i giną w kwaśnym środowisku pochwy. Obserwacje śluzu polegają na uświadamianiu sobie przez kobietę odczuć w przedsionku pochwy, takich jak suchość czy jej brak, poczucie, że jest wilgotno, mokro, ślisko itp. oraz rozróżnianiu jego konsystencji w zależności od fazy cyklu, a obserwacje powinny być zapisywane na karcie obserwacji.

Płodność zaczyna się w dniu pojawienia się jakiegokolwiek śluzu (w przypadku I podstawowego modelu niepłodności „sucho”) lub jakiejkolwiek zmiany dotychczas niezmieniającej się wydzieliny (II PMN). W celu ułatwienia rozpoznania początku objawu śluzu w pierwszej fazie cyklu, współżycie płciowe może mieć miejsce dopiero po zakończeniu miesiączki, co drugi dzień wieczorem (jest to tzw. reguła pierwszej fazy według Billingsa). W tej metodzie każde krwawienie z dróg rodnych jest traktowane jako okres niewykluczonej płodności. Pod koniec miesiączki, w cyklach krótkich, może rozpocząć się wydzielanie śluzu, które jest maskowane utrzymującym się krwawieniem. Ponadto plamienie, zwykle mało nasilone, może występować w okresie jajeczkowania.

Okres płodności okołoowulacyjnej kończy się czwartego dnia rano po szczycie objawu śluzu. Dzień szczytu objawu śluzu rozpoznajemy wówczas, gdy występuje chociaż jedna cecha śluzu płodnego: odczucie mokrości, śliskości w przedsionku pochwy lub stwierdzana oglądaniem przejrzystość i rozciągliwość śluzu, który jest podobny do surowego białka jaja kurzego. Pewną trudność sprawia nauczenie się rozpoznawania początku objawu śluzu. Kobieta powinna tego nauczyć się bez podejmowania współżycia w pierwszej fazie cyklu, a jeszcze lepiej przed rozpoczęciem współżycia w ogóle.

Wskaźnik zawodności w metodzie owulacyjnej, zależny od błędów metody wynosi 0,5 do 2,9 (wg różnych autorów w różnych społeczeństwach).[1].

Metoda ta jest też częścią metod objawowo-termicznych, polegających na jednoczesnej obserwacji śluzu, temperatury ciała, a także położenia i konsystencji szyjki macicy oraz zapisywaniu wszystkich tych obserwacji na odpowiedniej karcie. Stosowanie metod połączonych pozwala na dalsze obniżenie wskaźnika zawodności oraz ułatwia obserwację.


Zobacz też

  • John Billings
  • wykaz bibliografii

Linki zewnętrzne


Przypisy

  1. E. Billings, A. Westmore, Metoda Billingsa. Sterowanie płodnością bez pomocy środków farmakologicznych i mechanicznych, Warszawa 1986.


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Billings%C3%B3w

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie Rak szyjki macicy. Profilaktyka, diagnostyka i leczenie
 
Atlas cytopatologii szyjki macicy Atlas cytopatologii szyjki macicy
 
Rak szyjki macicy Rak szyjki macicy
 
Toksykologia żywności. Przewodnik do ćwiczeń Toksykologia żywności. Przewodnik do ćwiczeń
 
Dieta płodności. W zgodzie z naturą Dieta płodności. W zgodzie z naturą
 
Stres to brzmi groźnie Stres to brzmi groźnie
 
Płodność, niepłodność, bezpłodność. Przyczyny, badania, leczenie Płodność, niepłodność, bezpłodność. Przyczyny, badania, leczenie
 
Powikłania pooperacyjne w ginekologii Powikłania pooperacyjne w ginekologii