Dyskusja
Powiązane leki
(opisy)
Tagi
Fora dyskusyjne
Tarczyca czy inna przyczyna (0)
wypadajace brwi (4)
Łysienie (2)
Meridia a wypadanie włosów (2)
Badania Hormonów ? (2)
Jak powstrzymac proces wypadania wlosow (2)
Hormony ? (5)
Przetłuszczające się, wypadające włosy (1)
28 lat meżczyzna upodabnia się do kobiety. (0)
pytanie osobiste (3)
pytanie (2)
dlaczego lysieje (4)
wypadanie włosów (2)
wypadanie włosów - wiek 18 lat (1)
thyrozol a łysienie (1)
Informator Medyczny » Encyklopedia » Łysienie męskie

Łysienie męskie
Łysienie męskie (łac. alopecia androgenetica) – stan chorobowy obejmujący obszary skóry głowy, a występujący wyłącznie u mężczyzn. Dolegliwość związana jest bezpośrednio z męskimi hormonami płciowymi, androgenami, produkowanymi w jądrach oraz korze nadnercza.
Przyczyny
Na łysienie rodzaju męskiego znaczący wpływ wywierają męskie hormony androgeny. Z racji na fakt, iż znacząca ilość androgenów produkowana jest w jądrach, ten rodzaj łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn i niemal nigdy nie występuje w przypadku kobiet czy dzieci. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do organizmu dostarczany jest hormon testosteron, będący syntetycznym odpowiednikiem androgenu. Ten rodzaj kuracji stosowany jest najczęściej w wypadku terapii kobiet starszych (zabiegi usunięcia jajników i nadnerczy). Związek z występowaniem dolegliwości mają także predyspozycje genetyczne, co z kolei powiązane zostało z regulacją przemian hormonalnych. Niebagatelny wpływ ma również poziom testosteronu. Hormon ten w mieszkach włosowych ulega przekształceniu dihydrotestosteron. Na proces wpływa enzym określany, jako 5-alfa-reduktaza. Negatywne działanie dihydrotestosteronu zmienia czas trwania poszczególnych etapów życia włosa. Skraca on fazę wzrostu, przez co włos staje się cieńszy, natomiast cebulka przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. W skutek zmian dochodzi również do zaburzenia procesu odrastania. Nowe włosy przypominają wówczas wyłącznie tzw. meszek.
Przebieg
Choroba rozpoczyna się u mężczyzn między 20, a 30 rokiem życia. Proces przybiera charakter falowy tj. objawia się wzmożonym wypadaniem włosów w danym okresie czasowym, by następnie ustąpić. Etapy nadmiernego wypadania włosów powtarzane są około raz, do dwóch razy w ciągu roku. Kolejnym etapem choroby jest jej nawrót występujący z reguły pomiędzy 35, a 45 rokiem życia. Wówczas nadmierne wypadanie włosów trwa z reguły od 3 do 4 lat. W większości przypadków dochodzi wówczas do całkowitej utraty włosów.
Leczenie
Jak do tej pory nie została jednoznacznie wskazana metoda leczenia dolegliwości. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż określona grupa cebulek włosowych posiada przypisany konkretny kod genetyczny przyczyniający się do reagowania na obecność męskich hormonów.
Bibliografia:
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie_m%C4%99skie
Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.