Powiązane leki
(opisy)

Propecia (Finasteridum)

Loxon (Minoxidilum)

Piloxidil (Minoxidilum)

Diane-35 (Cyproteroni acetas, Ethinylestradiolum)

DX2

Oc-35 (Cyproteroni acetas, Ethinylestradiolum)

Syndi-35 (Cyproteroni acetas, Ethinylestradiolum)

Thallium Dagomed 47 łysienie, wypadanie włosów

Oenobiol Wypadanie Włosów

Regaine (Minoxidilum)

Tagi

hormon meski wlos dolegliwosc lysiec wypadac androgen mezczyzna etap kobieta

Fora dyskusyjne

Tarczyca czy inna przyczyna (0)

wypadajace brwi (4)

Łysienie (2)

Meridia a wypadanie włosów (2)

Badania Hormonów ? (2)

Jak powstrzymac proces wypadania wlosow (2)

Hormony ? (5)

Przetłuszczające się, wypadające włosy (1)

28 lat meżczyzna upodabnia się do kobiety. (0)

pytanie osobiste (3)

pytanie (2)

dlaczego lysieje (4)

wypadanie włosów (2)

wypadanie włosów - wiek 18 lat (1)

thyrozol a łysienie (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Łysienie męskie

Łysienie męskie

Łysienie męskie (łac. alopecia androgenetica) – stan chorobowy obejmujący obszary skóry głowy, a występujący wyłącznie u mężczyzn. Dolegliwość związana jest bezpośrednio z męskimi hormonami płciowymi, androgenami, produkowanymi w jądrach oraz korze nadnercza.


Przyczyny

Na łysienie rodzaju męskiego znaczący wpływ wywierają męskie hormony androgeny. Z racji na fakt, iż znacząca ilość androgenów produkowana jest w jądrach, ten rodzaj łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn i niemal nigdy nie występuje w przypadku kobiet czy dzieci. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do organizmu dostarczany jest hormon testosteron, będący syntetycznym odpowiednikiem androgenu. Ten rodzaj kuracji stosowany jest najczęściej w wypadku terapii kobiet starszych (zabiegi usunięcia jajników i nadnerczy). Związek z występowaniem dolegliwości mają także predyspozycje genetyczne, co z kolei powiązane zostało z regulacją przemian hormonalnych. Niebagatelny wpływ ma również poziom testosteronu. Hormon ten w mieszkach włosowych ulega przekształceniu dihydrotestosteron. Na proces wpływa enzym określany, jako 5-alfa-reduktaza. Negatywne działanie dihydrotestosteronu zmienia czas trwania poszczególnych etapów życia włosa. Skraca on fazę wzrostu, przez co włos staje się cieńszy, natomiast cebulka przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. W skutek zmian dochodzi również do zaburzenia procesu odrastania. Nowe włosy przypominają wówczas wyłącznie tzw. meszek.


Przebieg

Choroba rozpoczyna się u mężczyzn między 20, a 30 rokiem życia. Proces przybiera charakter falowy tj. objawia się wzmożonym wypadaniem włosów w danym okresie czasowym, by następnie ustąpić. Etapy nadmiernego wypadania włosów powtarzane są około raz, do dwóch razy w ciągu roku. Kolejnym etapem choroby jest jej nawrót występujący z reguły pomiędzy 35, a 45 rokiem życia. Wówczas nadmierne wypadanie włosów trwa z reguły od 3 do 4 lat. W większości przypadków dochodzi wówczas do całkowitej utraty włosów.


Leczenie

Jak do tej pory nie została jednoznacznie wskazana metoda leczenia dolegliwości. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż określona grupa cebulek włosowych posiada przypisany konkretny kod genetyczny przyczyniający się do reagowania na obecność męskich hormonów.


Bibliografia:Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie_m%C4%99skie

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Kamasutra Kamasutra
 
Zdrowie. To, co warto wiedzieć. Minikompendium Zdrowie. To, co warto wiedzieć. Minikompendium
 
Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem
 
Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet
 
Hormony kobiety Hormony kobiety
 
Kiedy TO przydarzy się Tobie Kiedy TO przydarzy się Tobie
 
Menopauza. Poradnik nowoczesnej kobiety Menopauza. Poradnik nowoczesnej kobiety
 
Menopauza bez leków Menopauza bez leków