Powiązane leki
(opisy)

Silenil (Hypericum perforatum)

Pernazinum (Perazinum)

Afobam (Alprazolamum)

Rudotel (Medazepamum)

Trilafon (Perphenazinum)

Mirtastad (Mirtazapinum)

Aurorix (Moclobemidum)

Velafax XL (Venlafaxinum)

Citaxin (Citalopramum)

Cital (Citalopramum)

Tagi

naped chad generacja psychotropowy przeciwdrgawkowy zaliczac depresyjny psychiatria maniakalny nastroj

Fora dyskusyjne

ciaza wahania nastrojów cos nie tak? (2)

ChAD (6)

Alergia na leki BISEPTOL WITAMINY (8)

Mam niedosłuch Lewego ucha (0)

bioparox (2)

Ginekomastia (2)

guzek nad stawem kolanowym (1)

Krwotok PODPAJĘCZYNÓWKOWY - to też udar mózgu? (7)

Problemy z sercem? (0)

Nadplytkowosc samoistna - dobr leku (1)

Do jakich chorób zaliczamy Astme? (2)

HEMIPELVECTOMIA (3)

Dziwne Objawy po wstrząsie mózgu (0)

Niepokój psychoruchowy -przyczyny (1)

czas objawów przedawkowania (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Leki normotymiczne

Leki normotymiczne

Leki normotymiczne (stabilizatory nastroju, normotymiki) – grupa leków psychotropowych należąca do leków przeciwdrgawkowych działająca stabilizująco na nastrój i napęd psychoruchowy. Leki te stosuje się głównie w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego. Zalicza się do nich najstarszy z nich węglan litu oraz karbamazepina, okskarbazepina, sole kwasu walproinowego, oraz nowszej generacji lamotrygina i topiramat. Funkcjonalnie do tej grupy leków zalicza się też niektóre leki przeciwpsychotyczne II generacji - w związku z tym, iż posiadają, potwierdzone badaniami, właściwości zapobiegajace nawrotom ChAD.

Zasadniczą cechą leków tej grupy jest obniżenie napędu i nastroju w manii, od podwyższonego do prawidłowego, bez wykazywania tendencji do obniżania go dalej, czym znamiennie różnią się na przykład od starszej generacji neuroleptyków (np. haloperidolu), które mogły doprowadzić u osoby leczonej do zmiany fazy choroby z maniakalnej na depresyjną. Lustrzanym odbiciem jest zmiana fazy z depresyjnej na maniakalną po TLPD (szczególnie imipramina) w przebiegu ChAD[1]. Leki z tej grupy (poza solami litu) wykazują działanie przeciwdrgawkowe, są więc głównymi lekami przeciwpadaczkowymi, ale też przez to są też skuteczne w opanowaniu innych objawów chorobowych takich jak dysforia, gniewność, wybuchowość[2].


Przypisy

  1. Leki normotymizujące. W: Stanisław Cwynar: Encyklopedyczny Słownik Psychiatrii. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1978, s. 192. 
  2. Medycyna praktyczna. Materiały audiowizualne

Bibliografia

  1. Adam Cash: Psychologia dla bystrzaków. Septem, 2007, s. 264. ISBN 978-83-246-1231-4. 
  2. Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria.. T. 3. Wrocław: Urban & Parner, 2003. ISBN 83-87944-24-6. 

Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_normotymiczne

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Zarys psychiatrii Zarys psychiatrii
 
Przewodnik psychofarmakoterapii. Działania niepożądane i powikłania Przewodnik psychofarmakoterapii. Działania niepożądane i powikłania
 
Pokonać depresję i stan obniżonego nastroju Pokonać depresję i stan obniżonego nastroju
 
Medyczne prawa Murphy'ego Medyczne prawa Murphy'ego
 
Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne nieswoiste zapalenia jelit
 
Zaburzenia snu Zaburzenia snu
 
Wyglądasz świetnie.  Bez zbędnych kilogramów. Bez złych nastrojów. Bez niewygodnej diety Wyglądasz świetnie. Bez zbędnych kilogramów. Bez złych nastrojów. Bez niewygodnej diety
 
Psychiatria podręcznik dla studentów medycyny Psychiatria podręcznik dla studentów medycyny