Powiązane leki
(opisy)

Botox (Botulinum toxin type A)

Polstigminum (iniekcje) (Neostigmini metilsulfas)

Polstigminum (tabletki) (Neostigmini metilsulfas)

Mytelase (Ambenonii chloridum)

Tabex (Cytisinum)

Selen + Witamina E

Rudistrol

Potas

Maxi Mag

Magnesil B6

Tagi

tubokuraryna miesniowy wykorzystywac toxicon alkaloid substancja nerwowy mysz strychnos kurara

Fora dyskusyjne

relamax (1)

Drżenie Miesniowe (7)

Niesamowity ból głowy (4)

nowe sposoby leczenia udaru (0)

Odskakujące ręce (0)

Wypryski na twarzy (4)

miesak maziowkowy (3)

Strach przed ludźmi (1)

wyniki (2)

Problem z głową, myślami, etc. (1)

LYM w morfologii (1)

Zastosowanie Wii w rehabilitacji (0)

Chyba przesadziłam z odchudzaniem (2)

Możliwości mózgu (1)

Clomid (0)

Kurara

Kuraratrucizna wytwarzana z wyciągu kory kilku gatunków kulczyby (Strychnos toxifera, S. cognes, S. schomburgkii), z cebuli rośliny Burmannia albo ze śluzowatej substancji korzeni Cissus quadrialata. Używana na całym świecie, głównie przez Indian południowoamerykańskich do zatruwania strzał do łuków i dmuchawek[1].

W różnych preparatach kurary zidentyfikowano ok. 70 alkaloidów. Cechą wspólną kurar są dimeryczne alkaloidy z czwartorzędowymi grupami aminowymi[1]. Do alkaloidów kurary porażających przewodzenie nerwowo-mięśniowe należą:

  • toksyferynę (z kurary kalebasowej), LD100 120 μg/kg (mysz, i.v.)[1]
  • tubokurarynę (z kurary bambusowej), LD100 23 μg/kg (mysz, i.v.)[1]

Właściwości trujące kurary dotyczą tylko sytuacji bezpośredniego przedostania się substancji do krwioobiegu. Spożycie kurary jest nieszkodliwe, gdyż nie jest wchłaniana przez przewód pokarmowy[1]. Kurara jest niedepolaryzującym środkiem zwiotczającym, powoduje natychmiastowe wiotczenie mięśni. Działanie to wykorzystywane jest w anestezjologii od 1939 roku; od roku 1942 stosuje się w tym celu czystą (+)-tubokurarynę. Obecnie wykorzystuje się pochodne syntetyczne o zbliżonej budowie, np. atrakurium, o lepszym profilu działania i stabilności podczas przechowywania[1].

Kurara blokuje acetylocholinowe receptory nikotynowe występujące w synapsie nerwowo-mięśniowej mięśnia szkieletowego. Działanie kurary jest niwelowane przez podanie niewielkich dawek neostygminy lub innych inhibitorów acetylocholinesterazy[1].


Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 G. Philippe, L. Angenot, M. Tits, M. Frédérich. About the toxicity of some Strychnos species and their alkaloids.. „Toxicon”. 44 (4), ss. 405-416, 2004. doi:10.1016/j.toxicon.2004.05.006. PMID 15302523. 

Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurara

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Co jeść. Dla mężczyzn Co jeść. Dla mężczyzn
 
Dystrofie mięśniowe Dystrofie mięśniowe
 
Szczupłe uda płaski brzuch Szczupłe uda płaski brzuch
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej
 
Choroby układu nerwowego Choroby układu nerwowego
 
Omdlenia. Od rozpoznania do leczenia Omdlenia. Od rozpoznania do leczenia
 
Pielęgniarstwo neurologiczne. Podręcznik dla studiów medycznych Pielęgniarstwo neurologiczne. Podręcznik dla studiów medycznych