Tagi

sklad widzenie chwilowy podraznic preparat konserwowac rynek oczny kropla grupa

Fora dyskusyjne

Allergo-Comod (2)

Skandal na polskim rynku leków! (0)

Uderzenie w oko - czy mogą być jakieś ciężkie skutki? (1)

Leki na szybszą regenerację po kontuzjach (3)

kurzajki na twarzy czy jest coś innego ni wymrażanie? (2)

Tabletki na oczy (2)

Alantan (1)

Po badaniu neurologicznym (2)

Ubytek pola widzenia (4)

Czy to aura oczna czy coś innego? (0)

Chwilowe zaburzenia widzenia (0)

utraty widzenia a ciąża. (3)

Widzenie jak pod wodą (0)

alergia oczna? (2)

Lipitrex (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Krople do oczu

Krople do oczu

Krople do oczu to grupa preparatów przeznaczonych do stosowania przy podrażnieniach, stanach zapalnych i chorobach oczu. Aplikacja odbywa się bezpośrednio do worka spojówkowego za pomocą zakraplacza. Skład kropli do oczu zależy od dolegliwości lub choroby na jaką są przeznaczone.


Rodzaje kropli do oczu

  • Wśród dostępnych na rynku farmaceutycznym preparatów można wyróżnić m.in. krople zawierające chlorowodorek tetryzoliny. Działają one obkurczająco na naczynia krwionośne i nie mogą być stosowane dłużej niż 2 dni. Skutkiem ubocznym ich stosowania może być chwilowe zaburzenia widzenia.
  • Kolejną grupę preparatów ocznych stanowią krople, których działanie polega na nawilżaniu gałki ocznej i spojówki. Wśród nich występują krople fizjologiczne, których skład jest zbliżony do naturalnego filmu łzowego. Mogą być one stosowane przez alergików i osoby noszące soczewki kontaktowe. Do grupy tej należą krople homeopatyczne na bazie świetlika i nagietka lekarskiego i krople zawierające hialuronian sodu łagodzące podrażnienia oczu. Krople bez środków konserwujących są często zanieczyszczone potencjalnie patogennymi mikroorganizmami[1].
  • Na rynku dostępne są też krople zawierające chlorek benzalkonium jako środek konserwujący. Mogą one wywoływać chwilowe zamglenie widzenia, zaczerwienie i uczucie szczypania. Można je stosować nie dłużej niż 3 dni.

Specjalistyczne krople do oczu dostępne na receptę mogą zawierać steroidy, leki przeciwhistaminowe, leki sympatykomimetyczne, prostaglandyn i inne substancje aktywne. Preparaty do oczu mogą mieć postać kropli, żeli, leków do oczu i preparatów witaminowych.


Przypisy

  1. MQ. Rahman, D. Tejwani, JA. Wilson, I. Butcher i inni. Microbial contamination of preservative free eye drops in multiple application containers.. „Br J Ophthalmol”. 90 (2), ss. 139-41, Feb 2006. doi:10.1136/bjo.2005.078386. PMID 16424520. 

Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krople_do_oczu

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Pochodne sulfonylomocznika Pochodne sulfonylomocznika
 
Tabele składu i wartości odżywczej żywności Tabele składu i wartości odżywczej żywności
 
Terapia trzeciego tysiąclecia Terapia trzeciego tysiąclecia
 
Narkotyki i narkomania. Odlot do nikąd Narkotyki i narkomania. Odlot do nikąd
 
Zamiast papierosów. Tylko spokój może Cię uratować Zamiast papierosów. Tylko spokój może Cię uratować
 
Onkologia Podręcznik dla pielęgniarek Onkologia Podręcznik dla pielęgniarek
 
Ziołowa księga urody Ziołowa księga urody
 
Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa