Powiązane leki
(opisy)

Osteogenon (Osseinum hydroxyapatitum compositum)

Ossopan (Osseinum hydroxyapatitum compositum)

Artrofit

Lecytyna E (Lecithinum, Tocopherolum)

Pangrol (Pancreatinum)

Olimp Osteoblock

Zdrovit Calcium Frote z witaminą C

Calster

Alenato (Acidum alendronicum)

Rekostin (Acidum alendronicum)

Tagi

proces narzad kostniec istota kosc kostny krwiotworczy dlugi funkcja gabczasty

Fora dyskusyjne

Dretwienie prawej nogi (2)

Hashimoto a dawstwo organów (1)

Gąbczasta nerka (0)

Wyniki TK głowy (0)

przerzuty do kości - operacja (5)

Testosteron Prolonagatum (0)

Czy to tarczyca? (11)

Piersi (2)

20 lat, wolny wzrost kości i młody wygląd. (4)

Alkohol a zrastanie się kości (0)

Rak piersi (0)

ZŁAMANA KOŚĆ PISZCZELOWA U NASADY STAWU SKOKOWEGO (14)

Ortopeda (0)

zapalenie kośći (3)

bóle rąk (1)

Kość

Kość (łac. os, lm ossa; gr ostéon) – narząd, budujący szkielet człowieka i zwierząt kręgowych. Nauką zajmującą się kośćmi jest osteologia.

Budowa

Histologicznie kość jest narządem złożonym z wielu różnych tkanek. Głównym składnikiem jest tkanka kostna, ale zawiera ona także tkankę tłuszczową, krwiotwórczą, chrzęstną i inne. Każda kość pokryta jest okostną, a powierzchnie kości przylegające do siebie w obrębie stawu pokrywa chrząstka stawowa. Trzon kości długich, powierzchniowe (korowe) warstwy ich nasad i kości płaskich, tworzy istota zbita, zaś nasady kości długich, a także we wnętrzu kości płaskich, różnokształtnych i krótkich - istota gąbczasta.

Ze względu na kształt kości dzieli się na długie, krótkie, płaskie i różnokształtne. Wyróżnia się także kości zawierające przestrzenie wypełnione powietrzem tzw. kości pneumatyczne. Szczególny przypadek stanowią kości heterotopowe.

Pełniejszy podział kości , w oparciu o ich rozwój, budowę i czynności, dzieli je na:

  • kości rurowate (powstające w wyniku kostnienia chrzęstnego), kości mające kształt rur (długich lub krótkich) zbudowanych z istoty zbitej i gąbczastej, wypełnione są szpikiem kostnym; spełniają funkcję podporową, krwiotwórczą i obronną
  • kości gąbczaste (powstające w wyniku kostnienia chrzęstnego), zbudowane są z istoty gąbczastej pokrytej istotą zbitą oraz trzeszczki, dzielą się na długie (np. żebra, mostek) i krótkie (np. kręgi), pełnią funkcję krwiotwórczą, stanowią miejsce początku i przyczepu mięśni
  • kości płaskie (powstają przez kostnienie chrzęstne lub łącznotkankowe), są zbudowane z istoty gąbczastej lub zbitej, pełnią funkcję osłaniającą i krwiotwórczą.

Rozwój

Kości powstają w procesie kostnienia, który zaczyna się w życiu płodowym, a kończy się po osiągnięciu przez organizm dojrzałości. U człowieka następuje to po 20 roku życia. Kości mają zdolności regeneracyjne, które zmieniają się z wiekiem. U zdrowych, młodych ludzi do 30 roku życia kości są mocne, zawierają dużo składników mineralnych. Wynika to z przeważającej ilości procesów powstawania komórek kostnych. Z kolei po 45 roku życia mogą stawać się kruche (dlatego częściej dochodzi do złamań). W tym wieku przeważają procesy wymierania komórek. Ze względu na zakończony proces wzrostu występują trudności w wytworzeniu zrostu z czym np. nie ma problemu u dzieci, kiedy w nasadach kości zachodzi czynny proces wzrostowy.

Funkcje

Podstawowymi funkcjami kości są:

  • ochrona narządów głębiej leżących (czaszka chroni mózg, klatka piersiowa chroni serce i płuca, miednica chroni narządy rozrodcze)
  • bierny narząd ruchu – wsparcie dla mięśni – kości kończyn i obręczy: barkowej i miednicznej,
  • jako magazyn jonów wapniowych i fosforanowych w ustroju i udział w homeostazie,
  • pośrednio krwiotwórcza (w kościach znajduje się szpik kostny).

Kościec

Choroby układu kostnego

Zobacz też

  • kość słoniowa


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9B%C4%87

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku
 
Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie Osteoporoza. Jak wzmocnić kości dzięki diecie i aktywności fizycznej. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie
 
Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni Testy kliniczne w badaniu kości stawów i mięśni
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Onkologia i hematologia dziecięca, tom 1-2 Onkologia i hematologia dziecięca, tom 1-2
 
Zdrowe serce Zdrowe serce
 
Tajemnice źródła wiecznej młodości Tajemnice źródła wiecznej młodości
 
Vilcacora jedz zdrowo Vilcacora jedz zdrowo