Powiązane leki
(opisy)

Tagi

energia smierc glukoza zakwas wydzielac niski woda konsekwencja mechanizm organizm

Fora dyskusyjne

Niski poziom glukozy (13)

Gospodarka wodna organizmu (2)

hemoliza (1)

zakwasy-małe pytanko (1)

ZAKWASY (10)

niski testosteron (17)

Hipogonadyzm gonadotropowy - niedoczynność podwzgórza (0)

dziwny brak sił i energii (17)

Bycie dawcą (1)

Szybki metabolizm czy coś innego? (1)

szczękościsk (4)

Człowiek bez snu (2)

Brak energii, nerwowość, mdłości. (3)

hipoglikemia a depresja i światło (1)

NISKI WZROST (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Konsekwencje nadmiernego wysiłku

Konsekwencje nadmiernego wysiłku

Organizm ludzki zdolny jest do bardzo dużego wysiłku, jednak nie jest on bez konsekwencji dla zdrowia. Dlatego też istnieją różne mechanizmy zabezpieczające, takie jak uczucie zmęczenia, pragnienia i głodu.

Mechanizmy te nie są idealne. W większości przypadków włączają się znacznie szybciej niż nastąpi rzeczywiste zagrożenie i w ten sposób zmuszają do zaprzestania wysiłku, choć nie ma do tego obiektywnych powodów. Zdarza się też jednak, że nie zdołają one zapobiec kłopotom, np. jeśli dana osoba nauczy się ignorować napływające sygnały, lub są one osłabione ze względu na zażyte środki farmakologiczne, takie jak amfetamina i jej pochodne, m.in. MDMA (Ecstasy).

Konsekwencje

Podczas wysiłku organizm zużywa dużo energii, spalając związki wysokoenergetyczne, takie jak glukoza i tłuszcze. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest większe niż możliwości dostarczania tlenu i usuwania dwutlenku węgla z organizmu, znaczna część energii jest uzyskiwana w procesach beztlenowych (fermentacja mleczanowa). Dawniej uważało się, że prowadzi to do zakwasów, jednak według aktualnej wiedzy zakwasy spowodowane są bolesnymi mikrourazami mięśni.

Drugą konsekwencją może być spadek poziomu glukozy we krwi do niebezpiecznie niskich poziomów, co może prowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.

Podczas wysiłku wydziela się też bardzo dużo ciepła. Może to prowadzić do przegrzania się organizmu. Żeby się ochłodzić, organizm wydziela pot, razem z którym traci wodę i sole. A zatem kolejną konsekwencją może być dehydratacja (głębokie odwodnienie organizmu). Uzupełnianie samej wody jest jednak niewystarczające, i w przypadku bardzo silnego pocenia i spożywania jedynie płynów (które zwykle nie zawierają żadnych soli, jedynie wodę i ewentualnie cukier) może dojść do hiponatremii, czyli zbyt niskiego poziomu sodu we krwi. Wszystkie te problemy mogą prowadzić nawet do śmierci.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konsekwencje_nadmiernego_wysi%C5%82ku

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Psychofizjologiczne spojrzenie na pola magnetyczne niskiej indukcji Psychofizjologiczne spojrzenie na pola magnetyczne niskiej indukcji
 
Na tropie tajemnicy wiecznej młodości Na tropie tajemnicy wiecznej młodości
 
Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie Cukrzyca typu II. Zawróć proces chorobowy w sposób naturalny, schudnij i odzyskaj zdrowie
 
Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne
 
Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna
 
Uzdrawiająca siła wody Uzdrawiająca siła wody
 
Śmierć można uleczyć Śmierć można uleczyć
 
Hormonoterapia raka piersi Hormonoterapia raka piersi