Powiązane leki
(opisy)

Mesalazyna (Mesalazinum)

Proktis-M (maść)

Melatonina (Melatoninum)

Anticol (Disulfiramum)

Melatonina o smaku pomarańczowym (Melatoninum)

Olopeg (Macrogolum)

Octenisept

Emetron (Ondansetronum)

Mucosolvan (iniekcje) (Ambroxoli hydrochloridum)

Neomycinum (tabletki) (Neomycini sulphas)

Tagi

czasowy jelito coecostomia kolostomia jednolufowy stomia wykonywac operacja esica odbytnica

Fora dyskusyjne

Choroba Hirschprunga (0)

naciek komórek limfoidalnych (0)

OPERACJA-colitis ulcerosa (1)

Profilaktyka, czy istnieje takie cos ?! (1)

BRAK JELITA GRUBEGO (1)

problemy z jelitami (0)

interpretacja wyniku kolonoskopi (8)

Jaka dieta? (1)

Plukanie jelita (1)

rak jelita grubego (3)

bóle jelita (17)

co to moze byc? zapalenie jelit itp. (0)

jelito grube i hemoroidy (1)

kron (3)

Cienki stolec?! (2)

Kolostomia

Kolostomiastomia wytworzona na jelicie grubym, czyli operacyjne wyprowadzenie światła jelita grubego na powierzchnię brzucha, umożliwiające wydalanie treści jelitowej, gdy jest to niemożliwe drogą naturalną (najczęściej po usunięciu odbytnicy z powodu nowotworu).

Ze względu na lokalizację anatomiczną wyróżnia się kolostomię na kątnicy (coecostomia), na poprzecznicy (transversostomia) oraz na esicy (sigmostomia). Ta ostatnia wykonywana jest najczęściej w przypadku operacji Hartmanna (kolostomia końcowa (jednolufowa), czasowa) lub operacji Milesa (brzuszno-kroczowe odjęcie odbytnicy) jako kolostomia końcowa (jednolufowa), ostateczna. Transversosotomia wykonywana jest rzadziej i może występować jako kolostomia jednolufowa lub niekiedy jako kolostomia dwulufowa (boczna). Stomię boczną (na poprzecznicy lub esicy) wykonuje się w przypadkach nieooperacyjnego raka odbytnicy lub jako zabezpieczenie niskiego zespolenia esiczo-odbytniczego po przedniej resekcji odbytnicy (operacja Dixona) zwłaszcza wykonywanej techniką total mesorectal excision. Coecostomia wykonywana jest jako zabieg ratujący życie u chorych z niedrożnością jelita grubego w ciężkim stanie ogólnym lub rzadziej jako zabezpieczenie niżej położonych zespoleń. Coecostomia polega zazwyczaj na wprowadzeniu do kątnicy drenu Petzera i wyprowadzeniu go przez powłoki.

Kolostomia wyłaniana jest najczęściej po stronie lewej w dół od pępka (wyjątkiem jest coecostomia). Wyjątkowe sytuacje kliniczne mogą wymusić inną lokalizację. Prawidłowa stomia powinna być nieco wypukła (od 0,5 do 1,5 cm powyżej skóry). Stomia ostateczna to stomia wyłoniona po chirurgicznym usunięciu aparatu zwieraczowego odbytu, kiedy nie ma już możliwości przywrócenia ciągłości przewodu pokarmowego. W przypadku stomii czasowej istnieje teoretyczna możliwość odtworzenia ciągłości, gdyż aparat zwieraczowy pozostaje nienaruszony. Należy jednak zaznaczyć, że dalsze losy chorego zależą od postępu choroby oraz stanu ogólnego. Ocenia się, że mniej niż 50% czasowych stomii ulega likwidacji.

Treść wydzielana przez sigmostomię i trasversostomię przypomina normalny stolec, zaś wydzielina coecostomii jest płynna jak w przypadku wydzieliny ileostomijnej.

Powikłania kolostomii to:

  • Wczesne: niedokrwienie, krwawienie, obrzęk, wpadnięcie i wyjątkowo ewentracja przez otwór stomijny
  • Późne: zwężenie, wypadanie, przepuklina okołostomijna, zmiany skórne wokół stomii

Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolostomia

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego Choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego
 
Pytania do chirurga plastycznego Pytania do chirurga plastycznego
 
Współczesne operacje wojskowe Współczesne operacje wojskowe
 
Jak radzić sobie z żylakami Jak radzić sobie z żylakami
 
Antyrak. Nowy styl życia Antyrak. Nowy styl życia
 
Atlas laparoskopowych operacji ginekologicznych. 330 rysunków ilustrujących poszczególne etapy operacyjne Atlas laparoskopowych operacji ginekologicznych. 330 rysunków ilustrujących poszczególne etapy operacyjne
 
Zdrowa wątroba, zdrowe jelita Zdrowa wątroba, zdrowe jelita
 
Sekrety toalety - choroby jelita grubego i odbytu Sekrety toalety - choroby jelita grubego i odbytu