Powiązane leki
(opisy)

Polfenon (Propafenoni hydrochloridum)

Amiokordin (Amiodaroni hydrochloridum)

Biosotal (Sotaloli hydrochloridum)

Bioaron C (Alo arborescens, Aronia melanocarpa, Acidum ascorbicum)

Succus Echinaceae (Echinaceae purpureae herbae succus)

Polyvaccinum mite (iniekcje)

Intraglobin F (Immunoglobulinum humanum normale ad usum intravenosum)

Isoprinosine, syrop (Inosinum pranobexum)

OsteoK2

Femcalvit K2

Tagi

struktura elektroda serce czestoskurcz analiza elektrofizjologiczny przewodzenie stymulacja komorowy przedsionkowo

Fora dyskusyjne

Objawy po ablacji (2)

Zaburzenia rytmu serca (0)

Magnetronik, a blok przedsionkowo-komorowy u dziecka (0)

Tętno (7)

Częste bóle głowy (1)

WPW-Ablacja-Cechy preekscytacji-Drogi przewodzenia (0)

EEG (2)

Częstoskurcz nadkomorowy serca!!! (1)

Ciśnienie 143/50 (5)

ABLACJA - bardzo proszę o radę (0)

Czy to coś z sercem? Jutro ide do lekarza (2)

bole miesni i stawow, oslabienie (4)

Częstoskurcz nadkomorowy (14)

Czestoskurcz napadowy (22)

Częstoskurcze a kreatyna (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne

Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne

Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne (ang. invasive electrophysiologic study) – inwazyjne badanie dodatkowe stosowane w kardiologii. Ma na celu diagnostykę zaburzeń rytmu serca (częstoskurcz nadkomorowy, częstoskurcz komorowy), rzadziej zaburzeń przewodnictwa (blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego). Inwazyjne badanie elektrofizjologiczne zawsze wykonuje się przed zabiegiem ablacji przezskórnej.


Przebieg zabiegu

Badanie wykonuje się w pracowni elektrofizjologii, zwykle w znieczuleniu miejscowym, u pacjenta pozostającego na czczo. Poprzez żyły obwodowe (zwykle żyłę udową, żyłę szyjną wewnętrzną, żyłę podobojczykową), po umieszczeniu w nich prowadnic z tworzywa sztucznego (koszulki naczyniowe), wprowadza się zmienną liczbę wewnątrzsercowych elektrod diagnostycznych (zwykle 3–4), których końcówki pod kontrolą RTG umieszcza się w różnych strukturach serca. Elektrody pozwalają na odbieranie sygnałów elektrycznych z poszczególnych struktur serca, jak również na ich stymulację. Zazwyczaj końcówki elektrod umieszczane są w prawym przedsionku, prawej komorze i okolicy pęczka Hisa, ale o ich liczbie i położeniu decyduje rodzaj diagnozowanego zaburzenia rytmu. Następnie elektrody łączy się z elektrofizjologicznym systemem monitorującym. System ten ma możliwość wzmacniania, filtrowania oraz zapisu sygnałów elektrycznych zarejestrowanych w poszczególnych strukturach serca. Jest on ponadto podłączony do zewnętrznego stymulatora serca, z pomocą którego można przeprowadzać stymulację diagnostyczną.

U osób posiadających wszczepiony sztuczny rozrusznik serca, automatyczny defibrylator-kardiowerter lub stymulator resynchronizujący badanie elektrofizjologiczne można przeprowadzić za pomocą tych urządzeń, bez dodatkowego wprowadzania elektrod diagnostycznych.


Analiza wyniku badania

Analiza zapisów wewnątrzsercowych uzyskanych w trakcie rytmu zatokowego pozwala na oszacowanie czasów przewodzenia w obrębie przedsionków, łącza przedsionkowo-komorowego i komór. Analiza zapisów uzyskanych w trakcie częstoskurczu pozwala ocenić sekwencję aktywacji różnych struktur serca w czasie arytmii, co umożliwia diagnostykę typu częstoskurczu i na wybranie miejsca docelowego ablacji przezskórnej. Stymulacja różnych struktur serca ma za zadanie określenie ich parametrów elektrofizjologicznych: refrakcji, prędkości przewodzenia a także automatyzmu węzła zatokowego i sprawności przewodzenia poprzez węzeł przedsionkowo-komorowy. Stymulacji używa się także w celu sprowokowania częstoskurczu.


Bibliografia

  • Mark E.Josephson (red): Clinical Cardiac Electrophysiology: Techniques and Interpretations. Fourth Edition. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2008. ISBN 978-0-7817-7739-1. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Inwazyjne_badanie_elektrofizjologiczne

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Stymulacja serca Stymulacja serca
 
Repetytorium z EKG - cześć 2 Repetytorium z EKG - cześć 2
 
Nowa metoda leczenia ADHD Nowa metoda leczenia ADHD
 
Opieka zdrowotna nad rodziną Opieka zdrowotna nad rodziną
 
Choroby struktur dna miednicy Choroby struktur dna miednicy
 
Dlaczego myślimy to, co myślimy. Wzorce w głowie Dlaczego myślimy to, co myślimy. Wzorce w głowie
 
Wymowa dzieci niesłyszących, Analiza audytywna i akustyczna Wymowa dzieci niesłyszących, Analiza audytywna i akustyczna
 
Procesy pamięciowe u osób chorych na stwardnienie rozsiane. Analiza neuropsychologiczna Procesy pamięciowe u osób chorych na stwardnienie rozsiane. Analiza neuropsychologiczna