Powiązane leki
(opisy)

Eprex (Epoetinum alfa)

Cruroheel S

Fraxiparine (Nadroparinum calcicum)

Hylo-Lasop

Octenisept

Tropicamidum (Tropicamidum)

Bisacodyl (Bisacodylum)

Lignocainum hydrochloricum (żel) (Lidocaini hydrochloridum)

Dormicum (Midazolamum)

Rectanal (Natrii dihydrophosphas, Natrii hydrophosphas)

Tagi

przygotowac ustac przetok zabieg nakluwac sztuczny hemodializa krewa dializa nerka

Fora dyskusyjne

krew w moczu (3)

jak wygląda usunięcie części jelita grubego i przygotowania (1)

Torbiele na nerkach a ciąża (0)

Osoba po udarze z niewydolnością nerek. (3)

Niewydolnosc nerek (2)

poważna choroba nerek :( (2)

Przetoka Ucha Lewego (2)

Przetoka ucha lewego (0)

Częste oddawwanie moczu a nerki (0)

Mam czeto i dlugo miesiączki (0)

Krew (7)

SZTUCZNA KREW oraz operacje bez użycia transfuzji krwi (1)

Cztery ósemki do usunięcia (61)

Przed wymianą zastawki na sztuczną. (1)

Co zrobić z chrzęstniakiem? (12)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Hemodializa

Hemodializa

Hemodializa - zabieg stosowany w leczeniu zaawansowanej przewlekłej i ostrej niewydolności nerek, a także niektórych zatruć. Jego celem jest usunięcie toksycznych substancji znajdujących się we krwi.

Hemodializa polega na usuwaniu produktów przemiany materii i wody lub leków oraz toksyn z krwi pacjenta poprzez sztuczną błonę półprzepuszczalną, zabieg umożliwia także korektę kwasicy metabolicznej oraz zaburzeń elektrolitowych. Podczas zabiegu krew jest wielokrotnie przepompowywana na zewnątrz ciała do dializatora, który działa jak sztuczna nerka. Hemodializa może być przeprowadzana w domu lub w ośrodku dializ. W Polsce zabieg wykonywany jest wyłącznie w warunkach szpitalnych.

W trakcie zabiegu krew krąży pomiędzy aparatem („sztuczną nerką”) a pacjentem. Krew jest oczyszczana przepływając przez dializator.


Przygotowanie

W przypadku dostępu czasowego – cewnika – dreny sztucznej nerki są bezpośrednio do niego podłączane; w przypadku wykształconej przetoki tętniczo-żylnej najpierw nakłuwa się żyłę w 2 miejscach, a następnie podłącza dreny. W większości przypadków nakłuwana żyła jest częścią uprzednio przygotowanej metodami chirurgicznymi przetoki dializacyjnej. Przygotowanie dostępu do łożyska naczyniowego (ang. angioaccess) jest skomplikowanym procesem wymagającym zabiegów na żyłach i tętnicach kończyn. Do prowadzenia adekwatnej dializy wymagany jest przepływ krwi przez nakłuwane naczynie co najmniej 200-300 ml/min. Taki przepływ jest możliwy tylko dzięki połączeniu tętnicy z żyłą czyli wytworzeniu przetoki dializacyjnej.

Przed rozpoczęciem hemodializy konieczne jest ustawienie następujących parametrów: -czas zabiegu – ustala lekarz uwzględniając stan chorego (przeważnie od 4 do 6 godzin), -częstość zabiegów (u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek) – 2 do 3 razy w tygodniu, -typ koncentratu – zawartość potasu, wapnia, (ewentualnie glukozy) – ustala lekarz, -rodzaj i dawkę heparyny (w trakcie zabiegu konieczne jest hamowanie krzepnięcia krwi) – ustala lekarz, -szybkość przepływu krwi (tzw. obroty) – ustala lekarz uwzględniając stan przetoki lub cewnika, masę ciała chorego, czas zabiegu hemodializy, -ultrafiltracja (UF) – ilość płynu, która zostanie odprowadzona z organizmu w trakcie zabiegu (nie powinna przekraczać 3% masy ciała pacjenta).


Powikłania hemodializy

  • infekcyjne
  • nieinfekcyjne
    • mechaniczne
    • metaboliczne
    • złożony

Zobacz też


Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hemodializa

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Pacjenci Pacjenci
 
Repetytorium z EKG - cześć 2 Repetytorium z EKG - cześć 2
 
ABC bioetyki. Sztuczne zapłodnienie. Jeśli nie in vitro, to co? ABC bioetyki. Sztuczne zapłodnienie. Jeśli nie in vitro, to co?
 
Sposób na żylaki Sposób na żylaki
 
Atlas zabiegów stawowych w osteopatii kończyn Atlas zabiegów stawowych w osteopatii kończyn
 
Porady babuni. Tom XIII. Wszystko o ziołach i naturalnych zabiegach pielęgnacyjnych Porady babuni. Tom XIII. Wszystko o ziołach i naturalnych zabiegach pielęgnacyjnych
 
Wszystko o cukrzycy. Przewodnik pacjenta Wszystko o cukrzycy. Przewodnik pacjenta
 
Masaż stóp Masaż stóp