Tagi

zabieg zlamac wskazac protetyczny laczen osteotomia odbudowa korzenic okolowierzcholkowe przeprowadzac

Fora dyskusyjne

Odbudowa ułamanego zęba (4)

wieloodłamowe złamanie łokcia (1)

Osteotomia (3)

Odbudowa jedynki - widoczne miejsce złamania (2)

Odbudowa zeba zgorzelinowego (1)

Wodniak jądra (0)

KORONOGRAFIA - pytanie, WAŻNE !!! (0)

Ból korzonków (21)

HEMIPELVECTOMIA (3)

Naderwane więzadło rzepki (1)

Operacja a miesiączka (1)

KORONOGRAFIA (1)

Rak wątroby-kilka pytań (1)

Niedomykalność zastawki dwudzielnej (1)

zwezenie tetnic szyjnych (2)

Hemisekcja

Hemisekcja - zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (lub więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba i/lub korzenia.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hemisekcja

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Endodoncja kliniczna Endodoncja kliniczna
 
Co radzi lekarz.Osteoporoza Co radzi lekarz.Osteoporoza
 
Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku Walcz z osteopenią. Rozpoznawanie i leczenie przedwczesnej utraty masy kostnej u kobiet w każdym wieku
 
Osteoporoza Osteoporoza
 
Kompendium antybiotyków 2009 Kompendium antybiotyków 2009
 
Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy Hormony. Witaminy. Leki: przeciwnowotworowe, immunosupresyjne. Autakoidy
 
Ogólne powikłania pooperacyjne Ogólne powikłania pooperacyjne
 
Wskazania do badań obrazowych Wskazania do badań obrazowych