Powiązane leki
(opisy)

Aknemycin Plus (Erythromycinum, Tretinoinum)

Cyprodiol (Ethinylestradiolum, Cyproteroni acetas)

Cyprest (Ethinylestradiolum, Cyproteroni acetas)

Isotrex (Isotretinoinum)

Isotrexin (Erythromycinum, Isotretinoinum)

Axotret (Isotretinoinum)

Izotziaja (Isotretinoinum)

Izotek (Isotretinoinum)

Tretinex (Isotretinoinum)

Curacne (Isotretinoinum)

Tagi

tracic wlos plciowy lojowy funkcja histolog opisywac odcinek czynnosc gruczol

Fora dyskusyjne

Białe krostki w jamie ustnej (4)

Prosze o przetlumaczenie (3)

krosta na członku (0)

Bardzo tłusta cera (5)

Gruczoły łojowe wokół żołędzia (3)

Przetłuszczanie się skóry (11)

Problem z dobraniem leków (0)

guzek (1)

Kaszaki (6)

Herpeswirusy (1)

Interpretacja wyniku eeg głowy (0)

Problem z prawym bokiem klatki piersiowej (2)

wypadanie włosów - wiek 18 lat (1)

problem z wlosami (1)

Wypadanie włosów (2)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Gruczoł łojowy

Gruczoł łojowy

Gruczoł łojowy (łac. glandula sebacea) – gruczoł pęcherzykowaty skóry ssaków wydzielający łój, który uchodzi do mieszka włosowego. Jego wydzielina natłuszcza włosy i naskórek. Rozwój i czynności gruczołu łojowego reguluje po części poziom hormonów płciowych w organizmie danej osoby. U człowieka widoczne jest to w okresie dojrzewania. Gruczołów tych nie posiadają walenie, syreny, kret złocisty i leniwce.


Budowa

Gruczoł ten sklasyfkowany został jako prosty, rozgałęziony, pęcherzykowaty[1].

Jego odcinki wydalnicze, tworzone przez nabłonek wielowarstwowy, porównane zostały do nieregularnych woreczków. Komórki obwodowe, płaskie, wykorzystują swą zdolność do szybkich podziałów, podczas gdy w miarę zbliżania się do centrum gruczołu tę możliwość tracą, podlegając degeneracji tłuszczowej. Opisywane są tu jako wieloboczne. W ich cytoplazmie (nazywanej z tego względu piankowatą) odnaleźć można skupienia lipidów w formie kropli[1].


Rozmieszczenie

Zazwyczaj gruczoł łojowy znajduje się w pobliżu włosa. Informacja ta nie dotyczy takich miejsc, jak nieowłosione wargi, brodawka sutkowa czy zewnętrzne narządy płciowe. W powiece z kolei występuje jeszcze inny rodzaj gruczołu – tarczkowy, czyli Meiboma[1]


Czynność wydzielnicza

Jak już zostało wspomniane, mamy do czynienia z gruczołem holokrynowym. Termin ten oznacza, że całe komórki zostają przekształcone w wydzielinę, a ich miejsce zastępują nowe wytworzone na drodze podziałów. Zdegenerowane komórki środka gruczołu tracą bowiem jądro, ich główną funkcją staje się magazynowanie substancji, która przez niezbyt długi odcinek łączący uwalnia się do mieszka włosowego. Odcinek ten pokrywa nabłonek wielowarstwowy płaski[1].


Funkcja

Wydzielany przez opisywane tu gruczoły łój spełnia funkcję ochronną, gdyż stanowi barierę antybakteryjną. Uważa się także, że jest bakteriostatykiem i grzybostatykiem, ale jego działanie w tym zakresie nie jest zbyt potężne[1].


Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Tadeusz (histolog) Cichocki, Jan Andrzej (histolog) Litwin, Jadwiga Mirecka: Kompendium histologii : podręcznik dla studentów nauk medycznych i przyrodniczych. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2002, ss. 224-225. ISBN 83-233-1596-5. 


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gruczo%C5%82_%C5%82ojowy

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Zdrowe serce Zdrowe serce
 
Od badań klinicznych do wytycznych. Ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST Od badań klinicznych do wytycznych. Ostre zespoły wieńcowe bez uniesienia odcinka ST
 
Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany Terapia bólów szyjnego odcinka kręgosłupa. Poradnik ilustrowany
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Rozkosze odchudzania Rozkosze odchudzania
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Ziołowa księga urody Ziołowa księga urody
 
Żywienie a uroda Żywienie a uroda