Powiązane leki
(opisy)

Feminon N

Remens

Omnadren (Testosteronum)

Gestomikron (Medroxyprogesteronum)

Orgametril (Lynestrenolum)

Nosaller

Sirupus Althaeae Compositum (Althaea officinalis, Ephedrini hydrochloridum)

Tears Again

Liposic Fluid MP (Carbomerum)

Prevalin

Tagi

czynnosciowy okres cykl gruczolowy spiralny naczynie endometrium blona przekraczac warstwa

Fora dyskusyjne

rak szyjki macicy (4)

Brak okresu (11)

proszę pilnie o przetłumaczenie wyniku badań (1)

prosze o odczytanie wyników (1)

endometrium (5)

endometrium (14)

Proszę wyjaśnienie na czym polega ta choroba (1)

Znaczenie "indefinite atypia" (1)

prolaktyna (6)

Badanie patomorfologiczne (1)

proszę o interpretację wyników badania histopatologicznego (3)

Prosze o przetłumaczenie (1)

Jak zawsze pytanie o (nie)ciążę (4)

Ciaza + okres ? (6)

endometrium (0)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Endometrium

Endometrium

Endometrium – błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, w szczególności na estrogeny i gestageny, w związku z czym zmieniająca się wraz z cyklem miesięcznym.

Przed okresem dojrzewania ma grubość od 0,3 do 0,5 mm. W okresie pomenopauzalnym u kobiet stosujących HTZ grubość endometrium nie powinna przekraczać 8 mm, a u kobiet nie stosujących HTZ nie powinna przekraczać 5 mm. Po okresie pomenopauzalnym grubość endometrium przekraczająca 12 mm sugeruje raka trzonu macicy.

W błonie śluzowej można wyróżnić dwie warstwy, które są dobrze widoczne w fazie lutealnej. Są to warstwy podstawna i czynnościowa. Warstwa czynnościowa złuszcza się w końcowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa podstawowa stanowi materiał zapasowy, z którego odbudowuje się warstwa czynnościowa na początku cyklu miesięcznego.

W fazie folikularnej podwyższone i narastające stężenie estrogenów powoduje proliferację komórek podścieliska, rozrost cew gruczołowych (w ich komórkach gromadzi się glikogen) i naczyń krwionośnych spiralnych. W tym okresie błona śluzowa kilkakrotnie grubieje i odtwarza się nabłonek gruczołowy wyściełający jamę macicy.

Rozbudowujące się w jajniku ciałko żółte zaczyna wydzielać progesteron i cykl przechodzi w fazę lutealną. Komórki endometrium dojrzewają i tracą zdolności mitotyczne. W szczytowych częściach komórek nadal gromadzi się glikogen. Częściowo jest on wydzielany do cew gruczołowych. Cewy rozszerzają się i przyjmują kształt gwiazdkowaty oraz zwijają się spiralnie. Naczynia spiralne układają się wzdłuż cew, obficie je unaczyniając. Komórki podścieliska są w tym okresie tzw. komórkami doczesnowymi miesiączkowymi. Ulegają one przekształceniu i pojawiają się w nich enzymy proteolityczne, glikogen i lipidy. Zewnętrzna warstwa zawiera komórki doczesnowe i nabłonek pokrywający, które razem stanowią warstwę zbitą. Głębiej znajdują się rozbudowane cewy gruczołowe, czyli warstwa gąbczasta.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, pod wpływem progesteronu z ciałka żółtego nastąpi dalszy rozwój endometrium i przekształcenie go w doczesną ciążową z warstwą zbitą i gąbczastą. Wtedy endometrium bogate w substancje odżywcze ma odżywiać zarodek przed jego pełnym zagnieżdżeniem (implantacją).

W przeciwnym wypadku dochodzi do ustania działania ciałka żółtego i wydzielania progesteronu. Następuje krótkotrwałe niedokrwienie, a następnie rozszerzenie naczyń włosowatych. Wypełniają się one krwią i pękają. Część czynnościowa błony śluzowej ulega złuszczeniu.


Bibliografia

  • "Położnictwo i ginekologia" pod redakcją Grzegorza H. Brębowicza
  • "Anatomia człowieka" pod redakcją Adama Bochenka i Michała Reichera
  • Youngson R., Collins; Słownik Encyklopedyczny; Medycyna, RTW, 1997 ISBN 83-86822-53-8

Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Endometrium

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Encyklopedia zdrowia. Mężczyzna Encyklopedia zdrowia. Mężczyzna
 
Chrapanie Chrapanie
 
Choroby zakaźne u dzieci Choroby zakaźne u dzieci
 
Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5 Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5
 
Dieta antymiażdżycowa Dieta antymiażdżycowa
 
Angiologia Angiologia
 
Życie bez pasożytów Życie bez pasożytów
 
Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia