Powiązane leki
(opisy)

Effortil (Etilefrinum)

Humavit Veno-Var

Rutinoscorbin Plus (Acidum ascorbicum, Rutosidum, Selenium, Zincum)

Diosminal

Sustonit (Glyceroli trinitras)

Elocom (Mometasoni fuoras)

Elosalic (Mometasoni furoas, Acidum salicylicum)

RutinaC forte (Rutinacea Forte) (Acidum ascorbicum, Rutosidum)

Rutin & Ascorbinum (Acidum ascorbicum, Rutosidum)

Rutimal C

Tagi

msds nerkowy naczynie krwionosny receptor aktywnosc dawka dopamina chlorowodorek hormon

Fora dyskusyjne

diosmina, a witamina PP (czy jest sprzeczność?) (5)

Theospirex a serce i naczynia krwionośne (1)

Hashimoto - włosy (9)

DOPA MUCUNA (1)

Pyoderma Gangrenosum (2)

sińce na udach i rękach (6)

Czy to uszkodzone naczynia krwionośne? (2)

Dretwienie opuchlizna i niedowład (0)

czerwony jak "burak" (4)

Proszę o interpretację moich wyników :( (1)

Ból biodra (1)

Krew z jednej dziurki nosa (3)

Mężczyzna 20 lat, ciągłe krwotoki z nosa (7)

rumieńce na twarzy i dekolcie (1)

dziwne zylki, co to moze byc? (2)

Dopamina

Dopamina
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna (IUPAC)
4-(2-aminoetylo)benzeno-1,2-diol
Inne nazwy i oznaczenia
prolaktostatyna; 4-(2-aminoetylo)katechol; 3,4-dihydroksyfenyloetyloamina
Wzór sumaryczny C8H11NO2
Masa molowa 153,18 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 51-61-6 (wolna zasada}
62-31-7 (chlorowodorek)
PubChem 681[1]
DrugBank APRD00085[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC C01CA04

Dopamina (ATC: C 01 CA 04) − organiczny związek chemiczny z grupy katecholamin. Ważny neuroprzekaźnik syntezowany i uwalniany przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego.


Działanie i funkcje

Dopamina działa przez swoiste receptory (pięć opisanych podtypów) zlokalizowane w błonie pre- jak i postsynaptycznej. Odgrywa odmienną rolę w zależności od miejsca swego działania:

  • w układzie pozapiramidowym jest odpowiedzialna za napęd ruchowy, koordynację oraz napięcie mięśni − w chorobie Parkinsona występuje niedobór dopaminy;
  • w układzie rąbkowym (limbicznym) jest odpowiedzialna za procesy emocjonalne, wyższe czynności psychiczne oraz w znacznie mniejszym stopniu procesy ruchowe;
  • w podwzgórzu jest związana głównie z regulacją wydzielania hormonów, a szczególnie prolaktyny (stąd inną nazwą dopaminy jest prolaktostatyna − PIH (ang. Prolactin Inhibitory Hormone) i gonadotropin.

Dopamina jest syntetyzowana także w tkankach obwodowych (kanaliki nerkowe i nerkowe naczynia krwionośne, pęcherzyki płucne, trzustka oraz naczynia krwionośne płuc i serca) i wykazuje tam aktywność autokrynną.

Dopamina jest także stosowana jako lek, w postaci kroplówek, w zapobieganiu ostrej niewydolności nerek (zwiększa perfuzję nerkową), a w większych dawkach podwyższa ciśnienia tętnicze i działa dodatnio na siłę skurczu mięśnia sercowego i z tego względu jest stosowana we wstrząsie septycznym, kardiogennym, pourazowym, po operacjach kardiochirurgicznych oraz w zaostrzeniu przewlekłej niewydolności krążenia. Na układ krążenia działa w sposób złożony. Przez swoiste receptory D1 już w małych dawkach rozszerza naczynia (głównie nerkowe - korzystny efekt w leczeniu wstrząsu hipowolemicznego i kardiogennego). W większych dawkach działa przez receptory β-1-adrenergiczne na czynność serca. Największe dawki (powyżej 10 μg/kg m.c./min.) pobudza receptory α-1-adrenergiczne prowadząc do skurczu naczyń krwionośnych i zwiększenia oporów obwodowych. Dożylnie najczęściej stosuje się dopaminę w leczeniu niektórych postaci i faz wstrząsów w dawce 2-5 μg/kg m.c./min. Nie przekracza bariery krew-mózg, dlatego nie można wywołać uczucia euforii poprzez bezpośrednie podanie dopaminy (głównie dlatego w parkinsonizmie stosuje się L-dopę).

Dopamina nazywana jest również "hormonem szczęścia", gdyż pojawienie się jej w przestrzeniach między neuronami w jądrze półleżącym, zewnętrznie objawia się poczuciem euforii. Cechą większości substancji uzależniających jest bezpośrednie lub pośrednie nasilenie dopaminergicznej impulsacji w układzie mezolimbicznym, co przejawia się zwiększonym stężeniem dopaminy w jądrze półleżącym przegrody. Główne działanie kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy w mózgu. Odstawienie substancji narkotycznej wywołuje patologiczne obniżenie stężenia dopaminy w tej strukturze mózgu, co objawia się dysforią oraz objawami głodu narkotykowego.


Patofizjologia

Wykazano niski potencjał przyłączania się dopaminy do receptorów D2 u osób cierpiących na fobię społeczną. Uczeni spekulują na temat prawdopodobnej patologicznie niższej aktywności układu dopaminergicznego wobec aktywności układu współczulnego u socjofobików[3][4]

Z drugiej strony, według niektórych teorii nadmierny poziom dopaminy jest jedną z przyczyn schizofrenii. Może to mieć jednak związek także z nieprawidłową budową receptora D2 u chorych z tej grupy.

Jedną z przyczyn zespołu Tourette'a jest zaburzenie dozowania ilości dopaminy.


Przypisy

  1. Dopamina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. Dopamina – karta leku (APRD00085) (ang.). DrugBank.
  3. http://ajp.psychiatryonline.org/cgi/content/full/157/3/457 Artykuł grupy psychiatrów amerykańskich na temat potencjału przyłączania się DA do receptorów D2
  4. Schneier FR., Liebowitz MR., Abi-Dargham A., Zea-Ponce Y., Lin SH., Laruelle M. Low dopamine D(2) receptor binding potential in social phobia.. „The American journal of psychiatry”. 3 (157), ss. 457–9, marzec 2000. PMID 10698826. 

Zobacz też


Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dopamina

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Hormonoterapia raka piersi Hormonoterapia raka piersi
 
Angiologia Angiologia
 
Dieta antymiażdżycowa Dieta antymiażdżycowa
 
Życie bez pasożytów Życie bez pasożytów
 
Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5 Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy - tom 2. Wydanie 5
 
Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia Fizjologia człowieka - tom 2. Układ krążenia
 
Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet Uzdrawiająca moc hormonów. Poradnik dla kobiet
 
Normy laboratoryjne Normy laboratoryjne