Powiązane leki
(opisy)

Sojaprotein

Fucus Dagomed 17 odchudzanie

Phyto Soya

Fucus Complexe Nr 111

Trimline

Cefamadar

Duphaston (Dydrogesteronum)

Femoston 2 (10)

Klimonorm (Estradioli valeras, Levonorgestrelum)

Estalis (Estradiolum, Norethisteroni acetas)

Tagi

komitet zywic dieta kwasniewski coronary dostep heart bialko optymalny terapia

Fora dyskusyjne

kilokalorie (6)

Złamana ręka (1)

Niedowaga. Jak przytyć? (4)

Jak poprawić odporność? (1)

Ucisk pod zebrami. (2)

Dna moczanowa (5)

Naturalne podwyższenie poziomu leukocytów we krwi. (0)

candida (10)

trądzik (21)

Naturalne metody leczenia raka, min Terapia Gersona i inne. (10)

Nawroty zapalenia pęcherza (0)

odchudzic mame (7)

Ból brzucha u matki i dziecka, co robić? (2)

krwawienie,sluz (0)

zaparcia - problem, pobudzenie jelit (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego (nazywana przez zwolenników dietą optymalną) to niskowęglowodanowa dieta, propagowana przez polskiego lekarza Jana Kwaśniewskiego. Dieta Kwaśniewskiego jest wysokotłuszczowa, a spożycie białka jest niskie.


Specyfika diety Kwaśniewskiego

Zalecane proporcje wyrażone w gramach białko : tłuszcz : węglowodany wynoszą w początkowym okresie 1,0 : 2,5-3,5 : 0,8, później należy zaś zmniejszyć ilość spożywanego białka. Zalecane jest spożywanie tłustych produktów zwierzęcych, takich jak żółtka jaj, podroby, tłuste mięsa, sery, masło, śmietana. Uzupełnieniem tych produktów powinny być niskocukrowe warzywa takie jak pomidory, ogórki i kapustne. Spożycie bogatych w węglowodany owoców należy ograniczyć, dopuszczalne są w niewielkich ilościach owoce jagodowe, takie jak agrest, czarne porzeczki, jagody i żurawina.

Z biochemicznego punktu widzenia taka dieta rzeczywiście może spowodować spadek masy ciała, poprzez zablokowanie wytwarzania trójglicerydów w wątrobie przy spożyciu powyżej 10% tłuszczów w pokarmie. Przy znacznym ograniczaniu węglowodanów w posiłkach pod każdą postacią (czyli np. ziemniaki, pieczywo, produkty mączne) organizm jest zmuszony do spalania rezerw tłuszczu znajdujących się w tkankach.

Z medycznego punktu widzenia opartego na dużych programach badawczych[1][2][3][4][5][6][7], taki sposób odżywiania powinien spowodować znaczny wzrost ryzyka miażdżycy i hipercholesterolemii (poprzez podwyższenie poziomu frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi)[8], jednak istnieje jedno polskie badanie, w którym wyniki te nie znalazły potwierdzenia.[9]

Dieta jest polecana przez jej zwolenników jako dieta odchudzająca oraz jako remedium na szeroką gamę chorób. Nie ma żadnych badań opublikowanych w liczących się, recenzowanych czasopismach naukowych potwierdzających skuteczność tej metody odżywiania jako diety odchudzającej czy też leczniczej. Brak jest też opublikowanych wyników badań nad długookresowymi skutkami ubocznymi tej diety. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, uznał dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia[10]. Według Jana Kwaśniewskiego, który opublikował odpowiedź w swoim własnym wydawnictwie, stanowisko Komitetu Terapii oparte jest o fałszywe przesłanki i nie jest poparte żadnymi badaniami statystycznymi efektów tej diety[11].


Inne diety niskowęglowodanowe

W Stanach Zjednoczonych znana jest mylona często z dietą Kwaśniewskiego dieta Atkinsa, zwana także dietą niskowęglowodanową (niesłusznie uważana za wysokotłuszczową). Obie diety (Atkinsa jak i Kwaśniewskiego) promują podobną metodykę odchudzania, bogatą w tłuszcze a ubogą w węglowodany, jednak różnią się znacznie ilością zalecanego w diecie białka, która to ilość implikuje dalsze reakcje metaboliczne organizmu, dlatego też nie można obu diet utożsamiać. Zdaniem J. Kwaśniewskiego, nadmiar zjadanego białka jest dla organizmu niekorzystny.


Popularyzacja diety

Popularyzacją tego modelu żywienia zajmują się osoby, które twierdzą, że dzięki niemu pozbyły się wielu ciężkich, przewlekłych dolegliwości, na które klasyczna medycyna nie ma lekarstwa.

W Jaworznie od 1998 r. działa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Bractw Optymalnych im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, mające w statucie m.in. popularyzację tej diety. Dla licznej rzeszy jedzących tłusto na rynku czasopism istnieją dwa miesięczniki, pierwszy "Optymalni" wydawany przez wspomniane wyżej stowarzyszenie i drugi "Optymalnik" wydawany przez niezależną od stowarzyszenia w Jaworznie grupę zwolenników diet niskowęglowodanowych.


Przypisy

 1. http://www.jacn.org/cgi/reprint/17/4/342.pdf
 2. Dietary fat intake and risk of coronary heart disease: the Strong Heart Study
 3. Dietary Fat Intake and Risk of Coronary Heart Disease in Women: 20 Years of Follow-up of the Nurses' Health Study
 4. MMS: Error
 5. http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4582
 6. Saturated fat intake and insulin resistance in men with coronary artery disease. The Stanford Coronary Risk Intervention Project Investigators and Staff - Maron et al. 84 (5):...
 7. Dietary Fat Predicts Coronary Heart Disease Events in Subjects With Type 2 Diabetes
 8. Oświadczenie Komitetu Terapii Wydziału Nauk Medycznych PAN z 1999 r.
 9. Paweł Grieb, Barbara Kłapcińska, Ewelina Smol, Tomasz Pilis, Wiesław Pilis, Ewa Sadowska-Krępa, Andrzej Sobczak, Zbigniew Bartoszewicz, Janusz Nauman, Kinga Stańczak, Józef Langfort. Long-term consumption of a carbohydrate-restricted diet does not induce deleterious metabolic effects.. „Nutrition Research”. 28 (12), ss. 825-33, 2008. Elsevier. doi:10.1016/j.nutres.2008.09.011 (ang.). 
 10. "Czy dieta optymalna jest szkodliwa? Kwaśniewski na cenzurowanym" - Stanisław Sterkowicz, Służba Zdrowia, 35-38 (1999), 3335
 11. Polemika Jana Kwaśniewskiego z Komitetem Terapii Polskiej Akademii Nauk — "Prawda o żywieniu optymalnym", Jan Kwaśniewski, Ciechocinek, 13 czerwca 1999

Linki zewnętrzne

Strony internetowe zwolenników diety wysokotłuszczowej

Strony internetowe krytykujące dietę wysokotłuszczowąTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_Kwa%C5%9Bniewskiego

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Grupa krwi B Grupa krwi B
 
Grupa krwi 0 Grupa krwi 0
 
Dieta optymalna. Dieta idealna Dieta optymalna. Dieta idealna
 
Żywienie, żywność a zdrowie Żywienie, żywność a zdrowie
 
Żywienie optymalne Żywienie optymalne
 
Grupa krwi A Grupa krwi A
 
Hurst's the Heart Hurst's the Heart
 
Dobra dieta dla małych i dużych dzieci Dobra dieta dla małych i dużych dzieci