Powiązane leki
(opisy)

Domowa Apteczka Glukozamina

Aspirin przeciw migrenowym bólom głowy (Acidum acetylsalicylicum)

Coffecorn mite (Ergotamini tartras, Coffeinum)

Coffecorn forte (Ergotamini tartras, Coffeinum)

Oenobiol Worki i Cienie Pod Oczami

Molybdan Compositum

Soni

Reumogel

Opokan (Meloxicamum)

Flugalin (Flurbiprofenum)

Tagi

krag kregoslup kregarstwo staw ruch organizm chiropraktyka bola glowa zaburzenie

Fora dyskusyjne

Mimowolne ruchy kończyn, głowy, mięśni kręgosłupa. (0)

Bezskuteczne nastawianie kręgów (4)

ból kręgów szyjnych przy przełykaniu (3)

Dyskopatia C5/C6 i L5/S1 a ciagly bol przedniej czesci glowy (2)

Bardzo proszę o interpretacje wyniku Rezeonansu Magnetyczneg (3)

Wyniki badania RTG (13)

Ból pleców (1)

Stawy biodrowe i kolanowe (1)

Chory Kręgosłup a Jazda na Rolkach (5)

Ból kręgosłupa po między łopatkami (3)

Wynik Badania VNG - zawroty głowy (0)

bol uda i nogi po stronie zewnetrznej do kolana (2)

Ból kręgu. (2)

Skolioza kręgosłup (4)

wynik RTG i rezonansu 'kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy' (2)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Chiropraktyka

Chiropraktyka

Chiropraktyka – dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, często mylona z ludowymi kręgarzami. Jest to rodzaj terapii manualnej opartej na analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. Dzięki swej technice, w sposób możliwie delikatny, a jednak bardzo efektywny potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle głowy i stawów, bóle kręgosłupa, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu.

W szerokim ujęciu chiropraktyka jest:

  • podejściem, które kładzie nacisk na potrzebę utrzymywania strukturalnej spójności organizmu
  • metodą pracy, która delikatnymi mobilizacjami na kościach: głowy, kręgosłupa, miednicy oraz kończyn górnych i dolnych wspomaga prawidłowe funkcje układów: nerwowego i hormonalnego, kontrolujących naturalne możliwości regeneracji organizmu
  • metodą pracy, która nie stosuje farmaceutyków ani zabiegów chirurgicznych.

Istnieje wiele odmian chiropraktyki – od mechanistycznych opartych na bezpośrednim usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz przywracaniu równowagi mięśniowej, czy też odtwarzaniu prawidłowych napięć nerwów czaszkowych i obwodowych, aż do technik odruchowo oddziaływających na aparat ruchu i cały organizm w celu pobudzenia jego wrodzonej możliwości do samoregulacji.


Historia chiropraktyki

Chiropraktyka pochodzi od złożenia dwóch słów z języka greckiego „chiro” – ręka, „practicos” – czynione. Już Hipokrates znał tę metodę leczniczą. Uważał, że przesunięcie kręgów kręgosłupa jest przyczyną różnych chorób. Samo kręgarstwo kwitło najbardziej wśród ludności wiejskiej. Dokładny opis 148 przypadków, w których cierpienia związane były z uszkodzeniami lub wrażliwością kręgosłupa opisali dwaj amerykanie w 1834. Studia nad chiropraktyką przeprowadził Daniel David Palmer (1895). Wszystkie swoje spostrzeżenia zawarł w książce "Nauka i sztuka oraz filozofia kręgarstwa". Palmer pisze o powiązaniach fizjologicznych całego organizmu z systemem nerwowym, wskazując, że kręgarstwo nie jest mechaniczną sztuką nastawiania kości, lecz wymaga ono głębszej znajomości anatomii człowieka. Funkcjonowanie organizmu wg niego jest związane z siłą witalną, która rozchodzi się od mózgu po całym ciele za pośrednictwem nerwów. Przy dyslokacji kręgów poprzez ucisk dochodzi do zaburzeń w przepływie tej siły, co z czasem może doprowadzić nawet do kalectwa. Usprawnienie mobilności kręgów pozwala na przywrócenie swobodnego przepływu energii.


Stosowanie

Pomoc chiropraktyków może być stosowana przy różnego rodzaju bólach, m.in.: pleców, szyi, głowy, stóp i kostek, artretyzmie, rąk i nóg, rwie kulszowej, wypadnięciu dysku. Opieka chiropraktyczna może być stosowana również przy leczeniu pacjentów z chronicznymi schorzeniami i przynieść ulgę w chorobach takich jak: astma, alergie, przeziębienia i grypy, zespół jelita drażliwego, problemy ze snem u dorosłych, dzieci, a także u niemowląt, fibromyalgia, zespół przewlekłego zmęczenia.


Linki zewnętrzneTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chiropraktyka

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Bóle kręgosłupa Bóle kręgosłupa
 
Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach
 
Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania Bóle kręgosłupa - skuteczne metody walki i zapobiegania
 
Naturalna terapia bólu kręgosłupa Naturalna terapia bólu kręgosłupa
 
Codzienność bez bólu Codzienność bez bólu
 
Jak radzić sobie z chorobami stawów Jak radzić sobie z chorobami stawów
 
Żywienie w migrenowych bólach głowy Żywienie w migrenowych bólach głowy
 
Bóle Głowy Bóle Głowy