Powiązane leki
(opisy)

Maltan (Glucosum)

Arimidex (Anastrozolum)

Egistrozol (Anastrozolum)

Omnadren (Testosteronum)

Testosteronum prolongatum (Testosteroni enanthas)

Oc-35 (Cyproteroni acetas, Ethinylestradiolum)

Vericaust

Wartner

Duofilm (Acidum lacticum, Acidum salicylicum)

Castor equi 4%

Tagi

otoczek gruczol ujscie anatomia sutkowy otoczka kolor kobieta sutka brodawka

Fora dyskusyjne

zobacz Ból sutka (3)

zobacz brodawki (0)

zobacz Pryszczyki na otoczce brodawki sutka (0)

zobacz czy nie bedąc w ciazy można mieć jej objawy? (2)

zobacz Zmiany wokół brodawki sutkowej (1)

zobacz Brodawki sutkowe roznych kolorów (1)

zobacz Hormony a brodawki sutkowe (2)

zobacz Guzek pod sutkiem - badania - a wchłanianie (0)

zobacz PROPECIA (1)

zobacz powięksozne gruczoły sutkowe u 16 latka! (3)

zobacz Kulka pod klata? Pilnie prosze o pomoc :( (1)

zobacz Brak brodawek sutkowych (0)

zobacz problem z brodawkami sutkowymi (1)

zobacz wydzielina z brodawek sutkowych (0)

zobacz ropna wydzielina z cewki moczowej + ból gruczołu krokowego (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Brodawka sutkowa

Brodawka sutkowa

Brodawka sutkowa (łac. mammilla, papilla mammae, thelium) – w anatomii człowieka, znajdująca się na szczycie gruczołu mlecznego wypukłość, u kobiet miejsce ujścia przewodów mlecznych. Fizjologiczna funkcja brodawki sutkowej u kobiet polega na dostarczaniu mleka karmionemu dziecku.


Położenie

Brodawka sutkowa u zdrowych mężczyzn znajduje się na poziomie IV przestrzeni międzyżebrowej, w linii środkowoobojczykowej, zwanej w tym wypadku również linią sutkową. U kobiet może znajdować się na poziomie od III do VI przestrzeni międzyżebrowej w zależności od ukształtowania sutka. Kształt sutka wpływa również na jej położenie względem linii środkowoobojczykowej, brodawka sutkowa znajduje się jednak zawsze w jej najbliższej okolicy.


Budowa

Brodawka sutkowa ma kształt stożkowaty lub cylindryczny. Wokół niej znajduje się otoczka sutkowa (areola). Skóra brodawki i otoczki jest cienka i wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Zarówno wielkość jak i barwa brodawki sutka wraz z otoczką u człowieka różnią się w zależności od płci, rasy, i wykazują osobnicze różnice. U kobiet o jasnej karnacji, szczególnie nieródek, kolor otoczki jest bardziej różowy niż kolor otaczającej skóry; u kobiet o ciemnej karnacji kolor otoczki jest ciemniejszy. Na powierzchni brodawki mają swoje ujścia przewody mlekonośne (ducti lactiferi), dlatego jej powierzchnia jest nieregularna i pofałdowana. Znajdują się na niej także ujścia gruczołów łojowych i apokrynowych gruczołów potowych, których wydzielina chroni skórę sutka, co jest szczególnie ważne u kobiet w okresie laktacji. Na szczycie każdej z drobnych brodawek na powierzchni brodawki sutkowej (dawniej zwanych brodawkami Morgagniego) znajduje się kilka ujść podskórnych gruczołów Montgomery'ego (glandulae aberrantes lactiferi), które są dużymi gruczołami łojowymi. Brodawka sutkowa wraz z otoczką wyposażona jest w aparat sprężysto-mięśniowo-naczyniowy brodawki i otoczki sutkowej (ang. nipple-areolar complex) zbudowany z włókien sprężystych, włókien mięśni gładkich i splotu naczyń żylnych. Aparat ten u kobiet pełni funkcję zwieracza gruczołu sutkowego a u obu płci odpowiada za erekcję brodawki sutkowej. Erekcja brodawki zachodzi pod wpływem czynników mechanicznych (np. karmienie), termicznych (ekspozycja na zimno) lub psychicznych, w czasie podniecenia seksualnego, za co odpowiada oksytocyna.


Bibliografia

  • Janina Sokołowska-Pituchowa (red.) Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. PZWL 2005 ISBN 83-200-3185-0.
  • Andrzej Skawina (red.) Anatomia prawidłowa człowieka. Tom 2. Klatka piersiowa. Wyd. Wyd. II, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2006 ISBN 83-233-2208-2


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brodawka_sutkowa

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Chromoterapia - leczenie kolorem Chromoterapia - leczenie kolorem
 
Chromoterapia i światłoterapia. Czyli jak leczyć barwami i światłem Chromoterapia i światłoterapia. Czyli jak leczyć barwami i światłem
 
Uzdrawianie energia kolorów Uzdrawianie energia kolorów
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Prostata Prostata
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna
 
Anatomia człowieka 1500 pytań testowych Anatomia człowieka 1500 pytań testowych