Powiązane leki
(opisy)

Maltan (Glucosum)

Arimidex (Anastrozolum)

Egistrozol (Anastrozolum)

Omnadren (Testosteronum)

Testosteronum prolongatum (Testosteroni enanthas)

Oc-35 (Cyproteroni acetas, Ethinylestradiolum)

Vericaust

Wartner

Duofilm (Acidum lacticum, Acidum salicylicum)

Castor equi 4%

Tagi

otoczek gruczol ujscie anatomia sutkowy otoczka kolor kobieta sutka brodawka

Fora dyskusyjne

Ból sutka (3)

brodawki (0)

Pryszczyki na otoczce brodawki sutka (0)

czy nie bedąc w ciazy można mieć jej objawy? (2)

Zmiany wokół brodawki sutkowej (1)

Brodawki sutkowe roznych kolorów (1)

Hormony a brodawki sutkowe (2)

Guzek pod sutkiem - badania - a wchłanianie (0)

PROPECIA (1)

Kulka pod klata? Pilnie prosze o pomoc :( (1)

powięksozne gruczoły sutkowe u 16 latka! (3)

wydzielina z brodawek sutkowych (0)

problem z brodawkami sutkowymi (1)

Brak brodawek sutkowych (0)

ropna wydzielina z cewki moczowej + ból gruczołu krokowego (1)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Brodawka sutkowa

Brodawka sutkowa

Brodawka sutkowa (łac. mammilla, papilla mammae, thelium) – w anatomii człowieka, znajdująca się na szczycie gruczołu mlecznego wypukłość, u kobiet miejsce ujścia przewodów mlecznych. Fizjologiczna funkcja brodawki sutkowej u kobiet polega na dostarczaniu mleka karmionemu dziecku.


Położenie

Brodawka sutkowa u zdrowych mężczyzn znajduje się na poziomie IV przestrzeni międzyżebrowej, w linii środkowoobojczykowej, zwanej w tym wypadku również linią sutkową. U kobiet może znajdować się na poziomie od III do VI przestrzeni międzyżebrowej w zależności od ukształtowania sutka. Kształt sutka wpływa również na jej położenie względem linii środkowoobojczykowej, brodawka sutkowa znajduje się jednak zawsze w jej najbliższej okolicy.


Budowa

Brodawka sutkowa ma kształt stożkowaty lub cylindryczny. Wokół niej znajduje się otoczka sutkowa (areola). Skóra brodawki i otoczki jest cienka i wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Zarówno wielkość jak i barwa brodawki sutka wraz z otoczką u człowieka różnią się w zależności od płci, rasy, i wykazują osobnicze różnice. U kobiet o jasnej karnacji, szczególnie nieródek, kolor otoczki jest bardziej różowy niż kolor otaczającej skóry; u kobiet o ciemnej karnacji kolor otoczki jest ciemniejszy. Na powierzchni brodawki mają swoje ujścia przewody mlekonośne (ducti lactiferi), dlatego jej powierzchnia jest nieregularna i pofałdowana. Znajdują się na niej także ujścia gruczołów łojowych i apokrynowych gruczołów potowych, których wydzielina chroni skórę sutka, co jest szczególnie ważne u kobiet w okresie laktacji. Na szczycie każdej z drobnych brodawek na powierzchni brodawki sutkowej (dawniej zwanych brodawkami Morgagniego) znajduje się kilka ujść podskórnych gruczołów Montgomery'ego (glandulae aberrantes lactiferi), które są dużymi gruczołami łojowymi. Brodawka sutkowa wraz z otoczką wyposażona jest w aparat sprężysto-mięśniowo-naczyniowy brodawki i otoczki sutkowej (ang. nipple-areolar complex) zbudowany z włókien sprężystych, włókien mięśni gładkich i splotu naczyń żylnych. Aparat ten u kobiet pełni funkcję zwieracza gruczołu sutkowego a u obu płci odpowiada za erekcję brodawki sutkowej. Erekcja brodawki zachodzi pod wpływem czynników mechanicznych (np. karmienie), termicznych (ekspozycja na zimno) lub psychicznych, w czasie podniecenia seksualnego, za co odpowiada oksytocyna.


Bibliografia

  • Janina Sokołowska-Pituchowa (red.) Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. PZWL 2005 ISBN 83-200-3185-0.
  • Andrzej Skawina (red.) Anatomia prawidłowa człowieka. Tom 2. Klatka piersiowa. Wyd. Wyd. II, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2006 ISBN 83-233-2208-2


Tekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brodawka_sutkowa

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Chromoterapia - leczenie kolorem Chromoterapia - leczenie kolorem
 
Uzdrawianie energia kolorów Uzdrawianie energia kolorów
 
Chromoterapia i światłoterapia. Czyli jak leczyć barwami i światłem Chromoterapia i światłoterapia. Czyli jak leczyć barwami i światłem
 
100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego 100 pytań i odpowiedzi na temat raka gruczołu krokowego
 
Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo Zdrowa prostata. Zwięzły poradnik opracowany przez specjalistów z Kliniki Mayo
 
Prostata Prostata
 
Chirurgia endokrynologiczna Chirurgia endokrynologiczna
 
Fotograficzny atlas anatomii człowieka Fotograficzny atlas anatomii człowieka