Tagi

nauka poslugiwac narzad zbudowac poszczegolny fizjologia anatomia tkanka organizm zajmowac

Fora dyskusyjne

Ksiązki (4)

Re:Wyniki CT płuc (0)

układ nerwowy pępka (0)

Chudnięcie na twarzy (8)

Mniejszy biust po schudnięciu (3)

potrzebny DOBRY lekarz od przerzutów (1)

leukocyty (8)

Wydzielina jak "chusteczka" z pochwy (2)

tachykardia objawem astmy? (1)

Cysta a torbiel?? (2)

czy lekarz może pomóc w sesji? (15)

problem z pamięcią nauką koncentracją myśleniem (1)

Brak mutacji (3)

kg a talia (2)

Brak energii, nerwowość, mdłości. (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Anatomia człowieka

Anatomia człowieka

Anatomia człowieka (antropotomia) (anthropos- człowiek) - nauka o budowie narządów i układów ciała człowieka, wchodzi w skład morfologii i posługuje się metodami na poziomie makroskopowym (np. obserwacji żywych organizmów i badań sekcyjnych zwłok). Jest to anatomia opisowa, zwana też anatomią klasyczną. Zajmuje się ona badaniem i opisaniem narządów, które spełniają wspólną funkcję, oraz poszczególnych części ustroju.

Ściśle związane z anatomią są:

  • histologia - nauka o tkankach;
  • cytologia - nauka o komórce, budowie człowieka na poziomie komórkowym;
  • fizjologia - nauka o funkcjonowaniu organizmu.

Obecnie anatomia ściśle wiąże się z fizjologią, poświęcając dużo uwagi funkcji i działaniu poszczególnych narządów. Jest to anatomia czynnościowa. Anatomia i fizjologia stanowią podstawę medycyny, gdyż nie można skutecznie udzielić pomocy w chorobie nie znając dokładnie budowy i czynności organizmu zdrowego.

Inne działy anatomii to:

Anatomia opisowa, zwaną dawniej normalną, obecnie wyróżniamy:

  • Anatomia prawidłowa, która zajmuje się normalnie zbudowanymi, zdrowymi osobnikami w odróżnieniu od;
  • Anatomia patologiczna mającej za zadanie opisanie zmian chorobowych zachodzących w narządach podczas choroby.
  • Anatomia mikroskopowa - w odróżnieniu od klasycznej anatomii, posługującej się okiem nieuzbrojonym, ten dział posługuje się mikroskopem świetlnym - histologia, lub elektronowym - cytologia, w związku z czym zajmuje się badaniem mikroskopowej struktury poszczególnych narządów. Narządy zbudowane są z tkanek, te zaś z niezwykle drobnych elementów - komórek.
  • Anatomia radiologiczna - pierwotnie opisywała organizm ludzki przy użyciu zdjęć rentgenowskich układu kostnego. Ostatnio w związku z wprowadzeniem kontrastów i tomografii jej zakres znacznie się poszerzył.
  • Anatomia topograficzna (po grecku topos znaczy "położenie", "miejsce", graphe - "opis") - zajmuje się położeniem poszczególnych narządów w ustroju i wzajemnym ułożeniem ich względem siebie. Doskonała znajomość anatomii topograficznej ma szczególnie duże znaczenie praktyczne dla chirurgii. Z tego względu nazywana jest również anatomią chirurgiczną.
  • Anatomia plastyczna - ma na celu badanie kształtów zewnętrznych i wzajemnych proporcji poszczególnych części ciała oraz w ogóle zdobywaniem wiadomości potrzebnych dla artystów plastyków.
  • Anatomia funkcjonalna

Nowoczesne techniki rezonansu magnetyczny i USG umożliwiają obrazowanie bez szkodliwego wpływu promieniowania rentgenowskiego na organizm.

W opisie anatomicznym używamy podwójnego nazewnictwa. Polskie nazwy i ich łacińskie odpowiedniki znajdują się w Nomina anatomica i Terminologia anatomica. Obecnie dąży się do wyeliminowania nazw własnych (głównie nazwisk) z nazw, lecz w naukach klinicznych nadal się je powszechnie stosuje.


Układy narządowe

Narządy ciała, zbudowane z różnych tkanek łączymy w układy narządów. Odróżniamy:


Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatomia_cz%C5%82owieka

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Sprawność fizyczna ogólna. Testy Sprawność fizyczna ogólna. Testy
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa
 
Atlas anatomiczny przekrojów ciała człowieka Atlas anatomiczny przekrojów ciała człowieka
 
Anatomia Hatha Jogi Anatomia Hatha Jogi
 
Anatomia i fizjologia człowieka Anatomia i fizjologia człowieka
 
Wielki atlas anatomii człowieka Wielki atlas anatomii człowieka
 
English in medicine. Podręcznik dla studentów akademii medycznych English in medicine. Podręcznik dla studentów akademii medycznych