Tagi

nauka poslugiwac narzad zbudowac poszczegolny fizjologia anatomia tkanka organizm zajmowac

Fora dyskusyjne

Ksiązki (4)

Re:Wyniki CT płuc (0)

układ nerwowy pępka (0)

Chudnięcie na twarzy (8)

Mniejszy biust po schudnięciu (3)

potrzebny DOBRY lekarz od przerzutów (1)

leukocyty (8)

Wydzielina jak "chusteczka" z pochwy (2)

Cysta a torbiel?? (2)

tachykardia objawem astmy? (1)

czy lekarz może pomóc w sesji? (15)

problem z pamięcią nauką koncentracją myśleniem (1)

Brak mutacji (3)

kg a talia (2)

Brak energii, nerwowość, mdłości. (3)

Informator Medyczny » Encyklopedia » Anatomia człowieka

Anatomia człowieka

Anatomia człowieka (antropotomia) (anthropos- człowiek) - nauka o budowie narządów i układów ciała człowieka, wchodzi w skład morfologii i posługuje się metodami na poziomie makroskopowym (np. obserwacji żywych organizmów i badań sekcyjnych zwłok). Jest to anatomia opisowa, zwana też anatomią klasyczną. Zajmuje się ona badaniem i opisaniem narządów, które spełniają wspólną funkcję, oraz poszczególnych części ustroju.

Ściśle związane z anatomią są:

  • histologia - nauka o tkankach;
  • cytologia - nauka o komórce, budowie człowieka na poziomie komórkowym;
  • fizjologia - nauka o funkcjonowaniu organizmu.

Obecnie anatomia ściśle wiąże się z fizjologią, poświęcając dużo uwagi funkcji i działaniu poszczególnych narządów. Jest to anatomia czynnościowa. Anatomia i fizjologia stanowią podstawę medycyny, gdyż nie można skutecznie udzielić pomocy w chorobie nie znając dokładnie budowy i czynności organizmu zdrowego.

Inne działy anatomii to:

Anatomia opisowa, zwaną dawniej normalną, obecnie wyróżniamy:

  • Anatomia prawidłowa, która zajmuje się normalnie zbudowanymi, zdrowymi osobnikami w odróżnieniu od;
  • Anatomia patologiczna mającej za zadanie opisanie zmian chorobowych zachodzących w narządach podczas choroby.
  • Anatomia mikroskopowa - w odróżnieniu od klasycznej anatomii, posługującej się okiem nieuzbrojonym, ten dział posługuje się mikroskopem świetlnym - histologia, lub elektronowym - cytologia, w związku z czym zajmuje się badaniem mikroskopowej struktury poszczególnych narządów. Narządy zbudowane są z tkanek, te zaś z niezwykle drobnych elementów - komórek.
  • Anatomia radiologiczna - pierwotnie opisywała organizm ludzki przy użyciu zdjęć rentgenowskich układu kostnego. Ostatnio w związku z wprowadzeniem kontrastów i tomografii jej zakres znacznie się poszerzył.
  • Anatomia topograficzna (po grecku topos znaczy "położenie", "miejsce", graphe - "opis") - zajmuje się położeniem poszczególnych narządów w ustroju i wzajemnym ułożeniem ich względem siebie. Doskonała znajomość anatomii topograficznej ma szczególnie duże znaczenie praktyczne dla chirurgii. Z tego względu nazywana jest również anatomią chirurgiczną.
  • Anatomia plastyczna - ma na celu badanie kształtów zewnętrznych i wzajemnych proporcji poszczególnych części ciała oraz w ogóle zdobywaniem wiadomości potrzebnych dla artystów plastyków.
  • Anatomia funkcjonalna

Nowoczesne techniki rezonansu magnetyczny i USG umożliwiają obrazowanie bez szkodliwego wpływu promieniowania rentgenowskiego na organizm.

W opisie anatomicznym używamy podwójnego nazewnictwa. Polskie nazwy i ich łacińskie odpowiedniki znajdują się w Nomina anatomica i Terminologia anatomica. Obecnie dąży się do wyeliminowania nazw własnych (głównie nazwisk) z nazw, lecz w naukach klinicznych nadal się je powszechnie stosuje.


Układy narządowe

Narządy ciała, zbudowane z różnych tkanek łączymy w układy narządów. Odróżniamy:


Zobacz teżTekst udostępniany na licencji Creative Commons.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatomia_cz%C5%82owieka

Artykuły Wikipedii dotyczące medycyny, weterynarii i tematów pokrewnych nie mogą być traktowane jako porada medyczna ani jako opinia medyczna w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego lub sposobu leczenia. Nawet jeżeli opis zawarty w artykule jest zgodny z aktualną wiedzą medyczną, może nie mieć zastosowania do konkretnego przypadku chorobowego, objawów czy terapii.

książki

Sprawność fizyczna ogólna. Testy Sprawność fizyczna ogólna. Testy
 
Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa Choroby wewnętrzne. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa
 
Patologia narządu ruchu Patologia narządu ruchu
 
Anatomia Hatha Jogi Anatomia Hatha Jogi
 
Atlas anatomiczny przekrojów ciała człowieka Atlas anatomiczny przekrojów ciała człowieka
 
Anatomia i fizjologia człowieka Anatomia i fizjologia człowieka
 
Anatomia i fizjologia zwierząt domowych Anatomia i fizjologia zwierząt domowych
 
English in medicine. Podręcznik dla studentów akademii medycznych English in medicine. Podręcznik dla studentów akademii medycznych